Zgłoś uwagę

Teatr japoński ponownie na Olimpiadzie Teatralnej

Po prezentacji „Trojanek” w reżyserii Tadashiego Suzukiego ponownie będziemy gościć we Wrocławiu zespół z Japonii. Na zaproszenie Instytutu Grotowskiego Teatr Tessenkai przyjedzie z dwoma sztukami nō – „Kiyotsune” i „Chinkon. Ukojenie dusz” – oraz pokazem sztuki aktorskiej. W programie nurtu głównego zaprezentowane zostaną spektakle: „Dziady” w reżyserii Eimuntasa Nekrošiusa i „Armine, Sister” Teatru ZAR.

„Kiyotsune” Teatru Tessenkai to arcydzieło pośród tekstów nō o tematyce wojennej. Dramat autorstwa Zeamiego niesie silny przekaz o straszliwej rzeczywistości wojny oraz beznadziejności kondycji ludzkiej wobec wojny, która czasem przynosi samobójczą śmierć najwrażliwszych jednostek. Spektakl prezentowany jest razem z premierą „Chinkon. Ukojenie dusz”, przedstawieniem skonstruowanym wokół doświadczenia dwóch katastrof, jakich może doświadczyć człowiek w czasie swojego życia. Akcja dramatu rozgrywa się współcześnie, w byłym niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau, który odwiedza japoński turysta. Jest jednym z ocalałych z trzęsienia ziemi w Tohoku w 2011 roku. To druga współczesna sztuka nō napisana przez Jadwigę Rodowicz-Czechowską. Autorka wprowadzi widzów do tematu swojego tekstu w krótkim wykładzie przed rozpoczęciem przedstawienia. W obydwu spektaklach występuje Tetsunojō IX Kanze, aktor shite oraz mistrz sztuki nō, który obecnie sprawuje funkcję głowy aktorskiej linii Kanze Tetsunojō i kieruje renomowanym zespołem Teatru Tessenkai. Obydwa przedstawienia są prezentowane jedne po drugim w cenie jednego biletu. Pokazy odbywają się 4 i 5 listopada. 5 listopada ma miejsce także pokaz pracy aktorskiej. Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

Do 4 listopada trwa Festiwal „Dziady. Recykling”. Codziennie o godz. 10:00 odbywają się debaty w Barbarze, ul. Świdnicka 8c, poświęcone Dziadom jako projektowi kulturowemu, a w Kinie Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, o godz. 19:00 przegląd filmowy „Obecność. Upiory w kinie”. Festiwal zakończy piątkowy pokaz „Dziadów” z Teatru Narodowego w Warszawie w reżyserii litewskiego artysty, Eimuntasa Nekrošiusa. Spektakl prezentowany jest także w ramach nurtu głównego Olimpiady Teatralnej. W głównym programie odbędą się też pokazy „Armine, Sister” Teatru ZAR w dniach 2 i 3 listopada. W sprzedaży dostępne są jeszcze bilety, a w miarę wolnych miejsc wejściówki na pół godziny przed rozpoczęciem spektakli.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Więcej informacji: www.theatreolympics2016.pl

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Chinkon_fot_Jakub_Karploluk (1) Kiyotsune_fot_Yoshihiro_Maejima_02 Eimuntas_Nekrosius_fot_Dmitrij_Matvejev_02 Kiyotsune_fot_Studio_Maejima_01

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail