Zgłoś uwagę

Tegoroczna edycja Europejska Noc Literatury już za nami

slajder

W sobotę 28 czerwca mogliśmy posłuchać fragmentów tekstów najlepszych współczesnych pisarzy czytanych przez wybitne postaci polskiego życia kulturalnego. Wśród czytających znaleźli się : Ewa Dałkowska, Elżbieta Golińska, Jan Miodek, Przemysław Bluszcz, Andrzej Chyra, Krystyna Czubówna, Redbad Klijnstra, Rafał Kwietniewski, Błażej Peszek, Jacek Poniedziałek.

Czytania odbywały się co pół godziny od godz. 18 do 23, w dziesięciu różnych miejscach we Wrocławiu. Przez pięć wieczornych godzin mieszkańcy miasta mogli swobodnie przemieszczać się pomiędzy wyznaczonymi miejscami, odkrywając także zamknięte lub niedostępne na codzień przestrzenie miejskie. 

Każdy z odczytywanych tekstów był inny oraz przynależał do innego europejskiego pisarza, dzięki czemu uczestnicy mogli nie tylko odkryć najnowsze objawienia europejskiej literatury, ale również różne style pisania. Tym samym ENL chce promować współczesnych pisarzy oraz odkrywać przed szerszą publicznością literaturę niezależną, która doceniona została przez światową krytykę, a jej autorzy reprezentują niezwykle wysoki poziom pisarski.

Jednak Europejska Noc Literatury to przede wszystkim magia niezwykłych miejsc połączona z ciekawymi interpretacjami tekstów, często bardzo osobistymi, innym razem oryginalnymi. Literatura połączona ze wspaniałą architekturą oraz swoistym klimatem danej przestrzeni łączą się w jedną całość, tworząc poetykę miejsca, której na codzień nie dostrzegamy, nie odczuwamy. W taki właśnie sposób projektowi ENL udało się na jedną noc zaczarować Wrocław i przemienić go w sposób symboliczny w Światową Stolicę Książki.

Paulina Grubiak 

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail