Zgłoś uwagę

Theodoros Terzopoulos i Krystian Lupa na Olimpiadzie Teatralnej

W ostatnim tygodniu Olimpiady Teatralnej w nurcie głównym odbędą się prezentacje spektakli: Theodorosa Terzopoulosa i Teatru Attis „Prometeusz w okowach” (7–8 listopada) oraz „Amor” (10–11 listopada), Jarosława Freta i Teatru ZAR „Medee. O przekraczaniu” (7–9 listopada), a także dodatkowy pokaz przedstawienia Krystiana Lupy „Wycinka Holzfällen” (10 listopada) zrealizowanego z zespołem Teatru Polskiego we Wrocławiu. W cyklu rozmów z reżyserami nurtu głównego „Prawda i tylko prawda” 11 listopada w Barbarze planowane jest spotkanie z Krystianem Lupą, które poprowadzi Witold Mrozek.

Gościem specjalnym festiwalu we Wrocławiu jest Theodoros Terzopoulos – inicjator Olimpiady Teatralnej, którą powołał do życia w 1993 roku w Delfach, a obecnie pełni funkcję przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpiady Teatralnej. Z udziałem greckiego reżysera odbędą się wydarzenia: w ramach cyklu „Prawda i tylko prawda” 8 listopada Małgorzata Sugiera poprowadzi spotkanie „Prawda rzeczywistości wirtualnej” o teatrze Terzopoulosa; 9 listopada w programie znalazło się wydarzenie zapowiadające polskie wydanie książki „Powrót Dionizosa” przygotowywane przez Instytut Grotowskiego. Książka ukazała się w wielu językach europejskich pod tym samym tytułem i opisuje metodę pracy Terzopoulosa stosowaną powszechnie jako podstawę treningu aktorskiego. W rozmowie oprócz reżysera będą uczestniczyć: Freddy Decreus, Savvas Stroumpos, Jae Kyoung Kim i Georgios Sampatakakis. Theodoros Terzopoulos poprowadzi także warsztaty stanowiące wprowadzenie do treningu aktorskiego jego metodą pracy. W nurcie głównym 10 listopada odbędzie się spotkanie „Coś gnije w tej epoce nadziei” poświęcone pamięci Heinera Müllera, jednego z członków-założycieli Międzynarodowego Komitetu Olimpiady Teatralnej. W rozmowie, prowadzonej przez Franka Raddatza, wezmą udział: Jürgen Holtz, Ginka Tscholakowa, Thomas Martin i Erdmut Wizisla. Na spotkania wstęp jest wolny.

Od 7 do 13 listopada odbywają się na Olimpiadzie Teatralnej spektakle w ramach nurtu Eastern Line. Eastern Line to prezentacje młodego, niezależnego teatru z Europy Środkowo-Wschodniej, uwzględniające różnorodność języka teatralnego tworzących go zespołów. Eastern Line to festiwal rozwijający ideę Trzeciego Teatru, sformułowaną przez Eugenia Barbę, krytycznie odnoszącego się zarówno do teatru instytucjonalnego, jak i minionej awangardy. To linia obrony kultury teatru przed kulturą nastawioną na show. Po raz pierwszy spotkanie pod szyldem „Eastern Line” odbyło się w Ośrodku Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych we Wrocławiu w 2005 roku podczas XIV sesji Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru. Od tej pory Instytut Grotowskiego regularnie współpracuje z twórcami, dla których tradycja Teatru Laboratorium i dokonań Jerzego Grotowskiego stanowi istotny punkt odniesienia z kręgu, organizując rezydencje, prezentacje oraz warsztaty. Na Olimpiadzie Teatralnej zaprezentują spektakle: Teatr CHOREA, Teatr Porywacze Ciał, Teatr Kana, Teatr Pieśń Kozła, Teatr ZAR (Polska), Farma v jeskyni (Czechy), ProFitArt (Słowacja), Grupa Teatralna Zero Point (Grecja) oraz PLAVO pozorište (Serbia). W ramach nurtu odbędą się także dwie premiery: duńskiej artystki Nini Julii Bang (7–8 listopada) oraz warszawskiego Studium Teatralnego (9–10 listopada).

W sprzedaży na stronie internetowej i w Biurze Festiwalowym Olimpiady Teatralnej dostępne są bilety na wybrane spektakle.
Data: 7 listopada 2016
Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Więcej informacji: www.theatreolympics2016.pl

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Wycinka_fot_Natalia_Kabanow_03 Wycinka_fot_Natalia_Kabanow_02 Theodoros_Terzopoulos_fot_Tadashi_Suzuki A_Thousand_Tounges_fot_Silvia Grav Amor_fot_Johanna_Weber_11 Krystian_Lupa_fot_Katarzyna_Paletko Nini_Bang_fot_Silvia_Grav Piesni_Leara_fot_Mateusz_Bral_01 Projekt_Matka_fot_Piotr_Nykowski_06 Prometeusz_w_okowach_fot_Johanna_Weber_03 Prometeusz_w_okowach_fot_Johanna_Weber_06 Studium_Teatralne_fot_Gianna_Benvenuto

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail