Zgłoś uwagę

Twórczość Eduardo Chillidy tematem seminarium i wydawnictwa

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 zaprasza na seminarium poświęcone twórczości baskijskiego artysty Eduardo Chillidy z udziałem Xabiera Laki oraz Fernando Golvano - profesorów z Uniwersytetu Kraju Basków.  

Seminarium rozpocznie się w piątek, 19 lutego o godz. 17:00 (Barbara, ul. Świdnicka 8c), a już w sobotę, 20 lutego, w Awangarda BWA Wrocław o godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie promujące "Brzmienia", katalog poświęcony wystawie Eduardo Chillidy, realizowanej w ramach programu sztuk wizualnych ESK 2016.  

Piątkowe seminarium będzie można oglądać ON-LINE (poniżej okno streamingu). 

Seminarium: Eduardo Chillida: Poezja Przestrzeni i Ludzkich Doświadczeń
Laka i Govano zaprezentują ścieżkę kariery artystycznej Eduardo Chillidy oraz znaczenie artysty w kontekście historii europejskiej rzeźby awangardowej.

Seminarium dotknie wielu kwestii, między innymi tematu odnowienia baskijskiej sztuki drugiej połowy dwudziestego wieku, czy wpływu konstruktywizmu i poezji awangardy na twórczość Chillidy.

"Chillida: poetycka grawitacja we współczesnej rzeźbie" / Fernado Golvano
Fernando Galvano to Profesor Estetyki i Teorii Sztuki na Uniwersytecie Kraju Basków. Kurator wystawy „GAUR consetella on” wpisanej w program Europejskiej Stolicy Kultury San Sebas an 2016.

"Rzeźbiarstwo i Społeczna Sztuka. Kształty ludzkich wydarzeń" / Xabier Laka
Xabier Laka to artysta oraz profesor Rzeźbiarstwa i Społecznej Sztuki na Uniwersytecie Kraju Basków. 

Po spotkaniu, które odbędzie się w języku polskim i hiszpańskim będzie mieć miejsce dyskusja na temat poruszanych problemów. 

"Brzmienia" 
Z kolei w sobotę w galerii Awangarda BWA Wrocław zostanie zaprezentowane wydawnictwo poświęcone twórczości baskijskiego artysty.

Katalog "Brzmienia" to wydawnictwo zawierające fotografie prezentowanych na wystawie prac artysty, a także rysunki i zdjęcia rodzinne z archiwum rodziny Chillida-Belzunce.

Podczas spotkania odbędzie się dyskusja z udziałem kuratorki Inés R. Artola oraz specjalnie zaproszonych na tę okazję gości: kompozytora Gorki Aldy oraz historyka sztuki i muzykologa Pedro Ordóñeza Eslavy. Spotkanie poprowadzi Michał Libera, socjolog od ponad 10 lat zajmujący się muzyką, kurator wielu wydarzeń muzycznych, współpracujący m.in. z warszawską Zachętą, CSW Zamkiem Ujazdowskim czy Satelitą w Berlinie.

Po spotkaniu odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które poprowadzi Inés R. Artola. Dodatkowo w tym dniu w galerii Awangarda BWA Wrocław katalog będzie dostępny w sprzedaży w promocyjnej cenie 35 PLN. Od dnia następnego będzie obowiązywała już regularna cena tego wydawnictwa - 45 PLN. Od niedzieli 21 lutego 2016 r katalog  będzie dostępny również w Barbarze. 

Teksty do publikacji napisali historycy sztuki i muzykolodzy: Inés R. Artola, Pedro Ordóñez Eslava i Germán Gan Quesada; syn artysty Ignacio Chillida oraz Nausica Sánchez z Fundacji Eduardo Chillida-Pilar Belzunce.

Projekt graficzny: Matosek Niezgoda (duet Paulina Tyro-Niezgoda i Piotr Matosek)
Wydawca: Biuro Festiwalowe Impart 2016
ilośc stron: 216
format: 225x240 mm
oprawa twarda

 

Transmisja ON-LINE 

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Chilida

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail