Ukraińcy i Łemkowie razem wystąpią w „Śnie nocy letniej”

Mniejszość łemkowska i ukraińska,  argentyński bandeonista Pablo Mainetti, baskijski akordeonista Jon Paul Laka… Co ich łączy? Barokowa muzyka Henrego Purcella w nowych aranżacjach muzycznych! Dzieło „The Fairy Queen” Henrego Purcella stało się źródłem inspiracji dla artystów, którzy podczas premiery spektaklu „Królowa wróżek: Sen nocy letniej” zaprezentują swoje rodzime tańce właśnie do muzyki barokowej. Poznajcie naszych artystów bliżej.

Przedstawiciele tych dwóch mniejszości we Wrocławiu współpracują ze sobą na różnych polach takich jak chociażby kultura czy religia. Ukraińcy i Łemkowie często myleni, jasno wskazują na swoją odrębność i niezależność.

Łemkowie są wschodniosłowiańska grupą etniczną, która do okresu wysiedleń w latach 1945-1947 zamieszkiwała dzisiejsze tereny południowowschodniej Polski oraz północnej części Słowacji. Obecnie niewielka ich część mieszka w historycznej ojczyźnie, pozostali żyją rozproszeni głównie na terenie Polski i Ukrainy. Podczas Narodowego Spisu Powszechnego w 2011 roku narodowość łemkowską zadeklarowało 10 531 osób I to właśnie na terenie Dolnego Śląska można spotkać najwięcej Łemków. Jeśli chodzi o wyznawaną religię Łemkowie są podzieleni między religię prawosławną, a grekokatolicką. Ci z Łemków, którzy na co dzień modlą się w Ukraińskiej Grekokatolickiej Cerkwi, przez wzgląd na język odprawianej liturgii kojarzeni są z mniejszością ukraińską. Również dlatego we Wrocławiu te dwie grupy mniejszościowe poznały się i zaczęły ściśle współpracować.

Ukraińcy w Polsce stanowią grupę znacznie liczniejszą bowiem diaspora ukraińska poza granicami państwa wynosi około 46 mln osób. W Polsce w 2011 r. swoją przynależność do narodu ukraińskiego zadeklarowało 51 tys. osób, a najliczniejsze grupy przedstawicieli tego narodu zamieszkują tereny Mazur, Warmii, Pomorza oraz Dolnego Śląska.

Obie grupy mniejszościowe znane są ze swoich licznych uzdolnień artystycznych oraz miłości do muzyki i tańca. To właśnie dlatego powstała myśl, która miałaby zjednoczyć dwa odrębne narody o podobnej historii i kulturze wokół jednego projektu teatralnego. Mimo różnić i pewnego podziału, obecnie wśród młodzieży można zaobserwować tendencję do jednoczenia i ścisłej współpracy pomiędzy tymi dwoma grupami mniejszościowymi. Właśnie z takich kontaktów, które pojawiają się w okresie studenckim, a warto wspomnieć, że we Wrocławiu studiuje około 1 tys. osób pochodzenia łemkowskiego i ukraińskiego, powstają długoletnie przyjaźnie a nawet miłości, które owocują nawet zakładaniem łemkowsko- ukraińskich rodzin. Mimo, iż Łemkowie i Ukraińcy posługują się innym językiem na ogół są oni w stanie bezproblemowo wzajemnie się zrozumieć. Obie grupy mniejszościowe mają bogatą tradycję, z której czerpią po dziś dzień zarówno w obrzędach , w tańcu jak i w tworzonej muzyce. Młodzi Ukraińcy i Łemkowie pozostają aktywni artystycznie tworząc zespoły muzyczne, spektakle teatralne, czy spotykając się na wydarzeniach kulturalnych.

Obecnie miejscem spotkań młodego pokolenia Łemków i Ukraińców we Wrocławiu jest „Domiłka” przy ulicy Ruskiej. Jest to miejsce gdzie studenci, ale również dzieci w wieku szkolnym już od ponad 25 lat spotykają się, aby móc wspólnie spędzić czas, ale również rozwijać się wokalnie czy językowo. Dla wszystkich jest to miejsce wyjątkowe, które jednoczy mimo różnić i pozwala bez wstydu rozmawiać w ojczystym języku czy śpiewać piosenki znane nam w domach. Jednakże w dzisiejszych czasach coraz więcej osób pochodzenia zarówno Łemkowskiego jak i Ukraińskiego nie tylko nie wstydzi się swojego pochodzenia czy języka, a nadto uważa to za wyróżnienie i widzi , że polscy koledzy i koleżanki zazdroszczą im pochodzenia i kultury. Jest do dla młodych Łemków i Ukraińców budujące i dlatego też uważają swoje pochodzenie za powód do dumy.

W spektaklu „Królowa wróżek: Sen nocy letniej” zobaczą Państwo grupę Łemków i Ukraińców, którzy są artystami z zamiłowania. Jako, że nie współpracowaliśmy ze sobą wcześniej jako grupa i jesteśmy amatorami, nie możemy w sposób kompleksowy pokazać piękna naszych kultur, jednakże włożymy całe swoje serce w to, aby przybliżyć Państwu chociaż część naszej tradycji, którą znamy i kochamy.

Udział w projekcie „Sen nocy letniej” jest dla nas wspaniałą zabawą, ale również niezapomnianym doświadczeniem i pozwala nam jeszcze bardziej zjednoczyć wrocławskich Łemków z wrocławskimi Ukraińcami, przez co nasza współpraca jawi się jako jeszcze bardziej interesująca. Jako, że każdy z nas ma w sobie wiele charyzmy i dużo pomysłów projekt ten należy uznać za prezentację części każdego z grających aktorów i przyjąć jako owocną współpracę młodych ludzi, którzy potrafią działać poza podziałami etnicznymi, narodowościowymi czy religijnymi.

Obok ukraińsko-łemkowskiej grupy tanecznej, podczas spektaklu grupę ukraińską będą także reprezentować przedstawiciele zespołu „Śpiewogra”, których również przedstawimy w najbliższych dniach.

Zapraszamy na spektakl!

sen nocy letniej plakat