„Ustawienia” – premierowy pokaz filmu Marty Streker

Czy bezinteresowne relacje istnieją? Czy nawet w tych najbliższych kontaktach trwamy, bo jesteśmy egoistami i liczymy głównie na namacalne zyski? To niektóre z pytań stawianych przez Martę Streker, autorkę krótkometrażowych „Ustawień”. W najbliższy poniedziałek, 26 czerwca o 20:00, zapraszamy na premierę filmu do Sali Kinowej Instytutu Grotowskiego.

W Ustawieniach” ojciec z synem spotykają się po latach ucieczki od rodzinnych relacji. Bruno – ojciec, dawny bard epoki Kaczmarskiego, – i Marek – syn, wschodząca gwiazda polskiego kina.

„Ustawienia” to wykrzywiony zapis krótkoterminowej terapii, dążącej do odkrycia sedna problemów w relacji ojciec–syn metodą hellingerowskich ustawień rodzinnych. Pokaz jednoczesnej bezsilności i determinacji młodego pokolenia w bezskutecznej ucieczce przed „byciem jak ojciec”. Film został zrealizowany w ramach „Programu podyplomowej samoformacji aktorskiej”, realizowanego przez Instytut Grotowskiego we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego Filią we Wrocławiu.

Autorka
Marta Streker jest absolwentką reżyserii na Wydziale Lalkarskim PWST Filii we Wrocławiu, na specjalizacji reżyseria teatru lalek (2016). W 2016 roku przygotowała w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu spektakl Tragedia Coriolanusa” Williama Szekspira. W tym samym roku współpracowała reżysersko przy produkcji Matka Courage i jej dzieci” Bertolta Brechta w reżyserii Michała Zadary w Teatrze Narodowym w Warszawie i wyreżyserowała koncert podczas 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej: Rebel Babel Ensemble. Hip-hop między narodami”. W sezonie 2014/2015 wyreżyserowała z Bartoszem Porczykiem spektakl dyplomowy IV roku Wydziału Lalkarskiego PWST Filii we Wrocławiu Amadeusz” Petera Shaffera. Asystentka Michała Zadary przy spektaklach: Dziady” części I, II i IV oraz wiersz Upiór” Adama Mickiewicza w Teatrze Polskim we Wrocławiu (2014) i Zbójcy Friedricha Schillera w Teatrze Narodowym w Warszawie (2014). Drugi reżyser Dziadów części III (2015) i Ustępu” (2016) w ramach projektu Dziady” w całości w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Spektakle w jej reżyserii były dwukrotnie zakwalifikowane do Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w nurcie OFF: do my sły rzeczywistości” (2012) i Set of Structures” (2013). W maju 2013 roku odbyła się premiera spektaklu w jej reżyserii Dowód osobisty” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Dwukrotna laureatka stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Wrocławia na lata 2013–2014 i 2014–2015.

CO? „Ustawienia” – premierowy pokaz krótkometrażowego filmu Marty Streker
GDZIE? Instytut Grotowskiego, Sala Kinowa, Przejście Żelaźnicze