19 kwietnia o godz. 20.00
Synagoga pod Białym Bocianem
VoicEncounters/My Voice is My Country: Home – pieśni i opowieści Żydów Europy, koncert Bente Kahan (Norwegia/Polska)
19 kwietnia o godz. 20.00
Synagoga pod Białym Bocianem
VoicEncounters/My Voice is My Country: Home – pieśni i opowieści Żydów Europy, koncert Bente Kahan (Norwegia/Polska)
Bilety: 30 zł
Kontakt: sekretariat@grotowski-institute.art.pl
tel. 71 34 45 320
Prosimy o odbiór biletów w Sekretariacie (Przejście Żelaźnicze) w terminie uzgodnionym podczas dokonywania rezerwacji.
Istnieje możliwość zakupu karnetu na siedemnaście koncertów w ramach seminarium praktycznego VoicEncounters: http://www.biletin.pl/pl/koncert/voicencounters-voicencounters-karnet-wroclaw-2016/4358/bilety.html?ref=20
Bente opowiada swą historię, poczynając od XIII-wiecznej Hiszpanii, tam sięgają korzenie jej drzewa genealogicznego. Śpiewa w żydowskich językach: jidysz, ladino i hebrajskim, a także w językach narodów, wśród których żyła jej rodzina.
Śpiewa żydowskie pieśni, w których słychać wpływ europejskiego folkloru i tradycji. Obrazy i zdjęcia stanowią tematyczne uzupełnienie muzycznej opowieści Bente.
Bente Kahan urodziła się w Norwegii. Jest żydowską aktorką, muzykiem, reżyserką i dramatopisarką, która od 2005 roku pełni funkcję dyrektor Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem. Założona przez nią Fundacja Bente Kahan była odpowiedzialna za renowację Synagogi pod Białym Bocianem, która zakończyła się w maju 2010 roku.
Jest absolwentką studiów teatralnych w Tel Awiwie i Nowym Jorku. Występuje od 1981 roku. Karierę zaczęła na deskach Habimy – narodowej sceny Izraela i Teatru Narodowego Norwegii. Po wielu latach pracy aktorskiej w teatrach w Oslo, rozpoczęła występy we własnych monodramach, pisanych wspólnie z norweską reżyserką teatralną Ellen Foyn Bruun. W 1990 roku założyła spółkę producencką Teater Dybbuk–Oslo, a jej pierwsze produkcje powstały w Warszawie.
W 2000 roku Bente Kahan za swe zasługi artystyczne została wyróżniona przez Norweską Radę Kultury. W 2006 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Wrocławia, a w roku 2010 – po otwarciu odrestaurowanej Synagogi – Tytuł Ambasadora Wrocławia oraz Niemiecko-Polską Nagrodę Kulturalną Śląska. Tego samego roku została nagrodzona Medalem Zasłużony dla Tolerancji, wręczanym przez Fundację Ekumeniczna Tolerancja. W 2013 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2015 roku. POLCUL – Fundacja Jerzy Boniecki wyróżniła Bente Kahan nagrodą za budowanie mostów ponad podziałami etnicznymi i religijnymi, ochronę dziedzictwa i historii Żydów dolnośląskich.
Bente nagrała osiem płyt, na ostatniej, zatytułowanej „Only a Human Being”, śpiewa poezję Tadeusza Różewicza po angielsku.
Więcej informacji: www.bentekahan.eu
Więcej informacji o Fundacji Bente Kahan i Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej we Wrocławiu: www.fbk.org.pl
Więcej informacji: http://grotowski-institute.art.pl/projekty/voicencounters-04-2016/
Kliknij, aby powiększyć zdjęcie