Warsztaty shogi i spotkanie z Madoką Kitao

Shōgi, fot. Maciej Pogorzelski

Shōgi to gra strategiczna zwana często "japońskim szachami". Pod koniec czerwca odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Wrocławia w Shogi, zorganizowane przez Polski Związek Shōgi oraz Fundację Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI, a już 16 lipca odbędą się kolejne związane z tą grą wydarzenia.

Korzystając z wizyty Madoki Kitao, znanej popularyzatorki i znakomitej zawodniczki shōgi, organizatorzy zapraszają dorosłych, młodzież i dzieci na spotkania oraz otwarte warsztaty. Wizyta tej znakomitej graczki związana jest z planami rozegrania kolejnego turnieju shogi w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

• 16 lipca w godz. 14:00-16:00otwarte warsztaty shōgi i dōbutsu shōgi w klubie szachowym Polonia przy ul. Wita Stwosza 38. Spotkanie przeznaczone jest zarówno dla szachistów, którzy chcieliby poznać odmienny wariant gry, jak i wszystkich chętnych – dzieci, młodzieży i dorosłych. Dōbutsu shōgi można nauczyć się w kilka minut i od razu rozegrać swoją pierwszą partię.
  • 16 lipca w godz. 17:00-18:30 zamknięte spotkanie dla graczy shōgi i stałych wolontariuszy w siedzibie Fundacji NAMI przy ul. Energetycznej 14. Spotkanie będzie okazją do rozegrania i przedyskutowania partii z profesjonalną zawodniczką oraz porozmawiania o rozwoju shōgi we Wrocławiu i w Polsce.

Shōgi (jap. 将棋, dosł. „gra generałów”) to japońska gra strategiczna. Ze względu na wspólne korzenie i zbliżone zasady, nazywana jest też „japońskimi szachami”. Tak jak w szachach, celem gry jest mat króla przeciwnika. Gra odbywa się na planszy liczącej 9×9 pól. Płaskie figury, których ruchy są zbliżone do szachowych, są jednokolorowe – rozróżnia się je po kierunku, w którym są obrócone. Poza przesunięciem figury, gracz może też wykonać ruch polegający na wstawieniu na planszę zbitej wcześniej figury przeciwnika jako swojej. Dodaje to grze dynamiki i sprawia, że końcowe etapy partii są bardzo emocjonujące.

Dōbutsu shōgi (jap. „zwierzątkowe szachy”) to znacznie uproszczony wariant shōgi. Gra autorstwa Madoki Kitao stworzona została z myślą o dzieciach, jednak może stanowić wyzwanie również dla osób dorosłych. Na planszy ograniczonej do 12 pól (3×4 pola) gracze na zmianę poruszają swoimi figurami, przedstawiającymi zwierzątka. Dla ułatwienia dopuszczalne kierunki ruchów poszczególnych zwierząt (kurczaka, żyrafy, słonia i lwa) oznaczone są odpowiednio rozmieszczonymi kropkami. Celem gry jest złapanie lwa przeciwnika.

Madoka Kitao to zawodowy gracz shōgi i światowego formatu popularyzatorka tej gry. Jest także autorką udanych wariantów zasad (m.in. Dōbutsu shōgi i Yōkai no mori). W 2010 roku założyła Nekomado – firmę dzięki której osoby spoza Japonii mogą kupić sprzęt i literaturę specjalistyczną. Zorganizowała również partie szkoleniowe na portalu 81dojo.com, w efekcie których zaprosiła warszawską samouczkę, Karolinę Styczyńską, na turniej do Japonii. Karolinie dwukrotnie udało się wygrać z zawodowymi graczami. Obecnie polska zawodniczka mieszka i trenuje w Kōfu, gdzie stara się zostać pierwszym profesjonalistą wśród polskich zawodników shōgi.