Warzywny ogród na Placu Społecznym

Zapraszamy do włączenia się w działania i tworzenie z nami społecznego ogrodu warzywnego na Placu Społecznym we Wrocławiu.

Projekt ma na celu promowanie idei ogrodnictwa miejskiego i obecności zieleni użytkowej w miastach. Zdajemy sobie sprawę, że Plac Społeczny nie jest idealnym miejscem pod uprawę żywności, natomiast jest idealnym miejscem pod promocję takich działań. W tym roku zaczynamy. Jeśli akcja zdobędzie wystarczającą popularność, w przyszłym roku będziemy szukać lepszej lokalizacji, gdzie mieszkańcy Wrocławia będą mogli uprawiać warzywa na stałe.

Ogród powstaje, jako część składowa dużego projektu Fundacji na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych w kooperacji z ESK Wrocław 2016 - http://villageofcultures.pl/.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ:
I. 16 kwietnia od 10:00 do 15:00 w BARBARA: infopunkt | kawiarnia | kultura przy ul. Świdnickiej 8c odbędzie się wykład "Miejskie ogrodnictwo - aspekt przestrzenny i społeczny".

Po wykładzie zapraszamy na warsztaty projektowania ogrodów miejskich - efektem końcowym będzie koncepcja ogrodu, który powstanie na Placu Społecznym.
Zapisy na warsztaty: ogrod.placspoleczny@gmail.com

Prowadzący:
dr inż. Marta Weber-Siwirska prezes stowarzyszenia Zielone Dachy
dr inż. arch. Justyna Rubaszek
z Instytutu Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
mgr inż. arch. kraj. Agata Półtorak

Do wykładu dołączyła Ewelina Żygadło z Milejowego Pola - nasz gość specjalny.

"Milejowe Pole to naturalne gospodarstwo położone kilkanaście kilometrów od Wrocławia, a więc w najcieplejszym regionie Polski. Prowadzimy je z poszanowaniem środowiska naturalnego, wiedząc, że jakość produktu wiąże się z warunkami, w jakich wyrósł. W związku z tym nie używamy nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin i organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO). Jesteśmy w tej kwestii samowystarczalni, ponieważ w naszym gospodarstwie żyją także zwierzęta – szczęśliwe kury, konie, krowy, świnie, które wytwarzają dla nas naturalne nawozy. Dbamy o Milejowe Pole tak, jak robili to nasi rodzicie, dziadkowie i pradziadkowie."

Na warsztaty zapraszamy studentów architektury krajobrazu, ogrodnictwa oraz wszystkich mieszkańców Wrocławia zainteresowanych ogrodnictwem miejskim. Stwórzmy nasz własny ogród!

II. 18 Kwietnia od 15:00 do 18:00 przygotowywanie rozsad w Imparcie przy ul. Mazowieckiej. Zapraszamy wszystkich do zabrania ze sobą pojemniczków (kubeczków plastikowych, butelek, wytłoczek po jajkach, pojemników mniejszych i większych), które przydadzą się do przygotowania rozsad. Ziemia i nasionka będą czekały.

III. 20 - 22 Maja budowanie konstrukcji i sadzenie na Placu Społecznym. Chcemy ożywić przestrzeń w naszym mieście i pokazać jak łatwo przetransformować nieużywane przestrzenie w zielone oazy - a w dodatku pełne warzyw i ziół.

Urban gardening, bardzo popularny w większych i mniejszych miastach Europy Zachodniej jak i na innych kontynentach (Ameryka Północna i Południowa) małymi kroczkami pojawia się też w Polsce.
Bądźmy razem częścią zmian. Przyłączcie się do nas!

Założenia naszego ogrodu:
- grządki podniesione na wysokość około pół metra, zbudowane z drewnianych skrzyń wypełnionych ziemią;
- planujemy sadzenie warzyw takich jak dynie, cukinie, kabaczki, pomidory, marchewki etc.
- cała masa ziół i kwiatów;
- ogród jako miejsce wypoczynku i spędzania wolnego czasu w centrum miasta.

Pomaga nam Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu dostarczając ziemię i wodę.

Projekt realizowany w ramach programu regionalnego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Kontakt:
Agata Półtorak - 501 682 432