14 stycznia - 1 lutego 2016
Wędrowanie za…
Jerzy Grotowski na fotografiach Jana Krzysztofa Fiołka
Wystawa z okazji 17. rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego
Otwarcie: 14 stycznia, 18:00 z udziałem Ludwika Flaszena i Barbary Fiołek
Muzeum Współczesne Wrocław
Wystawa fotografii Jana Krzysztofa Fiołka dokumentujących działalność Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium w okresie Teatru Źródeł. Nieprezentowane nigdy dotąd fotografie układają się w opowieść-wędrówkę za wybitnym wrocławskim artystą, który w połowie XX wieku przemienił światowy teatr.
Wystawa obejmuje fotografie Jana Krzysztofa Fiołka dokumentujące działalność Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium, wykonane w latach 1979–1981 w Polsce i we Włoszech. Tytuł „Wędrowanie za…” nawiązuje do tekstu Jerzego Grotowskiego „Wędrowanie za Teatrem Źródeł”, wygłoszonego 5 czerwca 1978 roku w Starej Pomarańczarni podczas międzynarodowego sympozjum ITI. Prezentowane fotografie układają się w siedem bloków tematycznych. Pierwszy z nich to dokumentacja jubileuszu dwudziestolecia Teatru Laboratorium (15 listopada 1979), kolejny to pochodzące z tego samego roku ujęcia z Mediolanu, gdzie odbyła się międzynarodowa konferencja „Grotowski II. Granice teatru”. Jan Krzysztof Fiołek towarzyszył zespołowi Teatru Laboratorium nie tylko podczas podróży, ale i w trakcie prób. Stąd na wystawie zdjęcia z ostatniego spektaklu, „Apocalypsis cum figuris”, oraz z ostatniego dzieła scenicznego, zrealizowanego bez udziału Jerzego Grotowskiego, a pod kierunkiem Ryszarda Cieślaka – „Thanatos Polski. Inkantacje”, w którym wystąpili: Antoni Jahołkowski, Zbigniew Kozłowski, Rena Mirecka, Teresa Nawrot, Irena Rycyk i Stanisław Scierski, a także nieprezentowane wcześniej zdjęcia z przedsięwzięcia parateatralnego „Drzewo Ludzi”. Na wystawie znalazły się również fotografie dokumentujące spotkania w ramach Teatru Źródeł, w tym współpracowników Grotowskiego, którzy odwiedzili Wrocław, Brzezinkę, Ostrowinę i Olsztyn w 1980 i 1981 roku. W ich gronie znaleźli się m.in. członkowie grupy Saint-Soleil z Haiti, Pablo Jimenez z Meksyku, Jairo Cuesta z Kolumbii i Abani Biswas z Indii. Ostatni, najobszerniejszy, blok tematyczny stanowią zdjęcia wykonane w Rzeszowie i Nienadówce na planie filmu Mercedes Gregory i Jill Godmilow „With Jerzy Grotowski. Nienadówka 1980”.
Jan Krzysztof Fiołek urodził się w 1957 roku we Wrocławiu. Ukończył Studium Fotograficzne w Warszawie. W latach 1979–1983 był zatrudniony jako fotograf w Teatrze Laboratorium. Pasjonował się muzyką, fotografował koncerty odbywające się podczas festiwali Jazz nad Odrą i Jazz Jamboree. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w działalność opozycyjną. W 1986 roku wyemigrował do Kanady, gdzie mieszkał do końca życia. Założył firmę transportową i przemierzył całą Amerykę Północną. Zmarł w 2008 roku w Toronto.
Więcej informacji: T U T A J
Organizatorzy: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Muzeum Współczesne, ARTBANKINC