Zgłoś uwagę

Wędrowanie za... czyli Jerzy Grotowski na fotografiach

Trwa wystawa "Wędrowanie za...", poświęcona Jerzemu Grotowskiemu. Wystawa fotografii Jana Krzysztofa Fiołka dokumentuje działalność Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium w okresie Teatru Źródeł. Nieprezentowane nigdy dotąd fotografie układają się w opowieść-wędrówkę za wybitnym wrocławskim artystą, który w połowie XX wieku przemienił światowy teatr.

Wystawa jest jednym z elementów programu ESK 2016 we Wrocławiu. 

14 stycznia – 1 lutego 2016 {czwartek–poniedziałek}
pon. 10:00–18:00, wt. zamknięte, śr.–niedz. 12:00–20:00
Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2a


Wystawa obejmuje fotografie Jana Krzysztofa Fiołka dokumentujące działalność Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium, wykonane w latach 1979–1981 w Polsce i we Włoszech.

Tytuł „Wędrowanie za…” nawiązuje do tekstu Jerzego Grotowskiego „Wędrowanie za Teatrem Źródeł”, wygłoszonego 5 czerwca 1978 roku w Starej Pomarańczarni podczas międzynarodowego sympozjum ITI. Prezentowane fotografie układają się w siedem bloków tematycznych. Pierwszy z nich to dokumentacja jubileuszu dwudziestolecia Teatru Laboratorium (15 listopada 1979), kolejny to pochodzące z tego samego roku ujęcia z Mediolanu, gdzie odbyła się międzynarodowa konferencja „Grotowski II. Granice teatru”.

Jan Krzysztof Fiołek towarzyszył zespołowi Teatru Laboratorium nie tylko podczas podróży, ale i w trakcie prób. Stąd na wystawie zdjęcia z ostatniego spektaklu, „Apocalypsis cum figuris”, oraz z ostatniego dzieła scenicznego, zrealizowanego bez udziału Jerzego Grotowskiego, a pod kierunkiem Ryszarda Cieślaka – „Thanatos Polski. Inkantacje”, w którym wystąpili: Antoni Jahołkowski, Zbigniew Kozłowski, Rena Mirecka, Teresa Nawrot, Irena Rycyk i Stanisław Scierski, a także nieprezentowane wcześniej zdjęcia z przedsięwzięcia parateatralnego „Drzewo Ludzi”. Na wystawie znalazły się również fotografie dokumentujące spotkania w ramach Teatru Źródeł, w tym współpracowników Grotowskiego, którzy odwiedzili Wrocław, Brzezinkę, Ostrowinę i Olsztyn w 1980 i 1981 roku. W ich gronie znaleźli się m.in. członkowie grupy Saint-Soleil z Haiti, Pablo Jimenez z Meksyku, Jairo Cuesta z Kolumbii i Abani Biswas z Indii. Ostatni, najobszerniejszy, blok tematyczny stanowią zdjęcia wykonane w Rzeszowie i Nienadówce na planie filmu Mercedes Gregory i Jill Godmilow „With Jerzy Grotowski. Nienadówka 1980”. 

Więcej informacji: T U T A J

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Grotowski

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail