Zgłoś uwagę

Weekend literacki na zakończenie Światowej Stolicy Książki UNESCO

Europejska Noc Literatury na Nadodrzu z udziałem wielkich osobowości polskiej kultury, premierowe wykonanie Światowego Hymnu Książki, literackie warsztaty dla dzieci, Bookowisko, spotkania autorskie, happeningi i kilkanaście innych wydarzeń literackich we Wrocławskim Domu Literatury, na Nadodrzu, w Arkadach Wrocławskich, nad brzegami Odry i w wielu innych miejscach Wrocławia. Od 20 do 23 kwietnia 2017 zapraszamy na weekend pełen literatury, który będzie zwieńczeniem kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. 

PROGRAM - EUROPEJSKA NOC LITERATURY 

Rok temu Wrocław przejął ten prestiżowy tytuł od koreańskiego miasta Incheon. Europejska Stolica Kultury zapowiedziała, że sprawując tytuł Światowej Stolicy Książki, zamieni się w Bibliopolis, Miasto-Bibliotekę, pełną literatury i działań skierowanych do wszystkich pokoleń czytelników. Udało się. - Za nami rok wypełniony tysiącami literackich wydarzeń, miejskimi akcjami i performansami poświęconym książkom, wielkimi festiwalami i projektami realizowanymi przez mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska. 22 kwietnia 2017 Wrocław pożegna się z tytułem Światowej Stolicy Książki UNESCO, który przeobraził nasze miasto w wielką, kolorową i różnorodną bibliotekę - podsumowują organizatorzy obchodów. 23 kwietnia Wrocław przekaże tytuł afrykańskiemu miastu Konakry – stolicy Gwinei. Przy tej okazji, z inicjatywy prezydenta Rafała Dutkiewicza i UNESCO, narodził się pomysł podarowania 100 000 elementarzy uczniom pierwszych klas gwinejskich szkół, z których skorzysta pół miliona dzieci w Konakry. Wielka akcja, w której każdy może wziąć udział, wciąż trwa.

Z okazji zakończenia kadencji Światowej Stolicy Książki UNESCO i Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, podczas specjalnego weekendu, w dniach 20-23 kwietnia, kolejny raz we Wrocławiu dominować będzie literatura. Pod znanym już sprzed roku hasłem „Poczytaj mi Wrocław” kryje się mnóstwo wydarzeń, nie tylko literackich, w których będzie można uczestniczyć w wielu salach, klubach i plenerach Wrocławia.

Czubówna z Fedorowiczem poczytają na Nadodrzu
Na 22 kwietnia (od godz. 17:00 do 22:00) zaplanowano szóstą odsłonę Europejskiej Nocy Literatury, której tematem przewodnim będzie szeroko pojęta natura. Fragmenty premierowych powieści interpretować będzie dziesięcioro znakomitych aktorów i osobowości polskiej kultury: Krystyna Czubówna, Agnieszka Grochowska, Magdalena Różczka, Anna Ilczuk, Iza Kuna, Adam Ferency, Jacek Poniedziałek, Michał Nogaś, Wojciech Mecwaldowski oraz Jacek Fedorowicz. Tegoroczna edycja po raz drugi gościć będzie poza ścisłym centrum miasta, tym razem w dziesięciu lokalizacjach na wrocławskim Nadodrzu. Słuchacze, jak zwykle podczas ENL, spotkają się z literaturą w niebanalnych miejscach, m.in.: w Szkole Podstawowej nr 58 (ul. Składowa 2-4), barze Mewa (ul. Drobnera 4), a także w podwórkach Nadodrzańskiego Centrum Wsparcia (ul. Rydygiera 43a), MiserArtu (ul. Cybulskiego 35a), czy też w auli Instytutu Fizyki Doświadczalnej (ul. Cybulskiego 36).

→ MAPA CZYTAŃ Światowy Hymn Książki
Wiersz Włosek poety Tadeusza Różewicza, do którego muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz, dzięki Wrocławiowi stał się Światowym Hymnem Książki i w symboliczny sposób łączy wszystkich czytelników na świecie. W lipcu 2016 roku, podczas „próby generalnej” na wrocławskim Rynku, hymn odśpiewało ponad 1000 osób. W sobotę 22 kwietnia, w samo południe, zapraszamy wszystkich do Arkad Wrocławskich na wspólne, premierowe wykonanie hymnu, który będzie metaforycznym zwieńczeniem roku Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki.

Arkady będą żyły literaturą przez cały dzień. Od godz. 10:00 do 17:00 zaplanowano tam rozbudowany program czytań, zabaw oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Niech zaśpiewają tłumy!”.

Od Hrabala do śniadania
Na wiele imprez towarzyszących zakończeniu kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO zapraszamy do Wrocławskiego Domu Literatury i Klubu Proza (Przejście Garncarskie 2). Od 20 do 23 kwietnia wrocławianie będą mogli uczestniczyć m.in. w spotkaniu z Janem Stachowskim, Aleksandrem Kaczorowskim i Irkiem Grinem poświęconym twórczości Bohumila Hrabala i wernisażu wystawy „Magiczny świat Bohumila Hrabala” autorstwa Ladislava Michálka (20 kwietnia, godz. 19:00). Nie zabraknie także specjalnych edycji wydarzeń, z których znany jest już WDK, czyli Śniadania literackiego (23 kwietnia, godz. 11:00) i Bookowiska - wiosennej odsłony kiermaszu domowej literatury.Na chodnikach, przy Odrze i na Nadodrzu
Poza Europejską Nocą Literatury w Weekend Zamknięcia ŚSK na Nadodrzu przygotowano jeszcze inne wydarzenia literackie. W Hart – Hostel&Art (ul. Rydygiera 25a) zaplanowano otwarcie pokoju Magazynu Materiałów Literackich „Cegła” pod hasłem You've promised me poems (21 kwietnia, godz. 20:00). Otwarciu towarzyszyć będą dwie wystawy, pierwsza prezentująca 38 wydań Magazynu „Cegła” ukazującego się od 2001 roku i druga, zatytułowana „Urban Ikebana”, autorstwa Michaliny Kosteckiej. Na finał posłuchamy koncertu zespołu Chain Smokers z wrocławskimi poetami. Dzień później (22 kwietnia) dzieci i dorośli będą mogli uczestniczyć w warsztatach z Cegłami (m.in. składanie origami z haiku). Z kolei Drukarnia (siedziba Fundacji Klub Innowatora, ul. Otwarta 12) w sobotę zaprasza na Spotkanie z literaturą rumuńską, czyli wystawę dedykowaną poecie Nichicie Stănescu.

Także Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza w ten weekend na wydarzenia literackie, wśród których nie zabraknie spotkań autorskich (m.in. z Agnieszką Wolny-Hamkało i Maciejem Robertem – 21 kwietnia, godz. 17:00, Filia nr 29) i gry miejskiej „QltuRalnie” (22 kwietnia, 12:00, Mediateka).

Z kolei w Przejściu Garncarskim będzie można zrywać owoce z poezją z drzew i zabrać je do domu.

W niedzielę performance poetycki „Kochani ludożercy” zaprezentuje Teatr Ej Aj. Nie zabraknie działań literackich także nad brzegami Odry. Z okazji organizowanego przez Biuro Promocji Miasta i Turystyki Dnia Odry, w sobotę młodzi czytelnicy zamienią Bulwar Dunikowskiego w wielką antologię poezji. A o godz. 13:00, Michał Nogaś przeczyta najmłodszym fragmenty „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. PROGRAM WYDARZEŃ
Poczytaj mi Wrocław. Weekend Zamknięcia Światowej Stolicy Książki UNESCO (20-23.04)

20 / 04 /2017
19:00 – 21:00 Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze – Bohumil Hrabal. Goście specjalni: Jan Stachowski, tłumacz, i Aleksander Kaczorowski, tłumacz i biograf. Prowadzenie: Irek Grin. Spotkanie z okazji wernisażu wystawy „Ladislav Michálek: Magiczny świat Bohumila Hrabala”.

Klub Proza, Przejście Garncarskie 2

21 / 04 /2017
20:00 – 23:00 Otwarcie pokoju Magazynu Materiałów Literackich „Cegła” w Hart – Hostel & Art. Prezentacja wszystkich dotychczasowych wydań Magazynu „Cegła” oraz wystawy „Urban Ikebana” Michaliny Kosteckiej. Finał: koncert zespołu Chain Smokers z wrocławskimi poetami.

Hart – Hostel & Art, Rydygiera 25a

22 / 04 /2017
7:00 – 22:00 Spotkanie z literatura rumuńską w Drukarni na Nadodrzu. Wystawa dedykowana poecie Nichicie Stănescu.

Drukarnia (siedziba Fundacji Klub Innowatora), ul. Otwarta 12

10:00 – 17:00 Niech zaśpiewają tłumy! Całodniowy program czytań, zabaw literackich i warsztatów dla dzieci i młodzieży.

Arkady Wrocławskie, ul. Powstańców Śląskich 2-4

12:00 Premiera Światowego Hymnu Książki. Przyjdź, zaśpiewaj i pożegnaj z nami Światową Stolicę Książki UNESCO Wrocław 2016

Arkady Wrocławskie, ul. Powstańców Śląskich 2-4

12:00 – 15:00 Wiersze dla Odry. Literackie zabawy dla najmłodszych w ramach Dnia Odry: napisz swój ulubiony

wiersz na bulwarze i wygraj książki!

Bulwar Xawerego Dunikowskiego

13:00 – 13:30 Nogaś czyta dzieciom. Michał Nogaś czyta fragmenty swojej ulubionej książki z czasów dzieciństwa, „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren.

Bulwar Xawerego Dunikowskiego

12:00 – 15:00 Warsztaty z Magazynem Materiałów Literackich „Cegła” dla dzieci i dorosłych: numer 36 – składanie origami z literackimi Haiku oraz nr 25 – „Zwierzęta”.

Hart – Hostel & Art, ul. Rydygiera 25a (wstęp wolny, do warsztatów można dołączyć w dowolnym momencie)

17:00 – 22:00 Europejska Noc Literatury

1. Inga Žolude Ukojenie dla drzewa Adama | Łotwa

czyta Agnieszka Grochowska

Klub Pod Kolumnami, pl. Świętego Macieja 21

2. Marek Vadas Uzdrowiciel | Słowacja

czyta Adam Ferency

Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin, ul. Dubois 33-35a (podwórze)

3. Guðmundur Andri Thorsson Miasteczko w Islandii | Islandia

czyta Iza Kuna

Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze, ul. Łokietka 5/1

4. David Foster Wallace Niepamięć | USA

czyta Jacek Poniedziałek

Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście, ul. Dubois 5

5. Tereza Boucková Rok koguta | Czechy

czyta Magdalena Różczka

HART Hostel & Art, ul. Rydygiera 25a (podwórze)

6. Jussi Valtonen Nie wiedzą, co czynią | Finlandia

czyta Michał Nogaś

MiserArt, ul. Cybulskiego 35a (podwórze)

7. Deborah Levy Gorące mleko | Wielka Brytania

czyta Anna Ilczuk

Bar Mewa, ul. Drobnera 4

8. Miljenko Jergovic Psy nad jeziorem | Chorwacja

czyta Wojciech Mecwaldowski

Nadodrzańskie Centrum Wsparcia, ul. Rydygiera 43a (podwórze)

9. Claudio Magris Postepowanie umorzone | Włochy

czyta Krystyna Czubówna

Szkoła Podstawowa Nr 58 im. Wandy Rutkiewicz, ul. Składowa 2-4

10. Jan Brokken Bałtyckie dusze | Holandia

czyta Jacek Fedorowicz

Wydział Fizyki i Astronomii UWr Instytut Fizyki Doświadczalnej, ul. Cybulskiego 36 (dziedziniec)

23 / 04 /2017
Owoce z poezją. Wiersze do zrywania i czytania w Przejściu Garncarskim (akcja Stowarzyszenia

Garaże Kultury)

11:00 – 13:00 Śniadanie literackie w Klubie Proza. Edycja specjalna z okazji zakończenia kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO.

Klub Proza, Przejście Garncarskie 2 (wstęp płatny, informacje na stronie: www.domliteratury.wroc.pl)

11:00 – 15:00 Bookowisko. Wiosenna odsłona wyprzedaży domowej literatury.

Przejście Garncarskie (wstęp wolny, rezerwacja bezpłatnych miejsc na kiermaszu: wdl@domliteratury.wroc.pl)

13:00 – 13:30 Kochani ludożercy. Poetycki performance plenerowy Teatru Ej Aj.

Przejście Garncarskie

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Weekend literacki Światowy Hymn Książki Europejska Noc Literatury_mapa czytań

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail