Zgłoś uwagę

Weekend Otwarcia: wernisaż wystawy "Made in Europe"

Już w sobotę, 16 stycznia, Muzeum Architektury we Wrocławiu rozpoczyna prezentację wystaw przygotowywanych w ramach programu Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016 od przedstawienia ekspozycji poświęconej najważniejszej europejskiej nagrodzie w dziedzinie architektury, przyznawanej od 1988 roku przez Fundację Mies van der Rohe.

W konkursie nie ma ograniczeń w zakresie skali czy funkcji obiektów - wszystkie edycje uwzględniały domy prywatne, budynki użyteczności publicznej, muzea i instytucje kulturalne, obiekty sportowe, założenia służące edukacji i ochronie zdrowia, a także utrzymane w dużej skali projekty infrastruktury i systemów transportowych. Obok projektów wielkich gmachów i założeń urbanistycznych pojawiają się niewielkie, niskobudżetowe realizacje. Ich wspólnym mianownikiem jest fakt, że wszystkie w istotny sposób przyczyniają się  do kształtowania europejskiego pejzażu kulturowego.

Made in Europe to historia ostatnich 25 lat europejskiej architektury. Prezentacja zestawia ze sobą blisko 150 modeli oraz wizualizacje około 3 000 projektów zgłoszonych do nagrody od 1988 roku. Dotychczas wystawa prezentowana była jedynie podczas ostatniego Biennale w Wenecji w Palazzo Michiel oraz w Szanghaju w ramach programu Shanghai Urban Space Art Season 2015 (SUSAS). Częścią wrocławskiej odsłony Made in Europe jest prezentacja projektu European Identity, stanowiącego próbę odpowiedzi na pytanie o tożsamość europejskiej architektury. Włączając się w towarzyszącą projektowi debatę, zapraszamy również na spotkania i dyskusje z projektantami wyróżnionych w konkursie obiektów zrealizowanych w Polsce.
 

Wydarzenia towarzyszące

Podczas spotkań towarzyszących wystawie Made in Europe chcemy nawiązać do dyskusji rozpoczętej przy okazji Biennale w Wenecji w 2014 roku, toczącej się wokół tematu poszukiwania tożsamości i specyfiki europejskiej architektury. Częścią wrocławskiej odsłony wystawy jest prezentacja projektu European Identity, na który składa się 16 filmów dokumentujących próbę odpowiedzi na pytanie o tożsamość europejskiej architektury, zadane przedstawicielom kilkunastu biur architektonicznych z całej Europy. Włączając się w otwartą przez Fundację Mies van der Rohe debatę, zapraszamy na spotkania z projektantami obiektów zrealizowanych w Polsce, które znalazły się na „krótkiej liście” kandydatów zakwalifikowanych do finału europejskiej nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe.

Zaproszonym architektom zadamy pytanie o znaczenie lokalnych realizacji w kontekście myślenia o Europie jako mozaice kultur, miejsc, tradycji i technologii. Jak w kontekście europejskim można rozumieć specyfikę architektury poszczególnych krajów i gdzie, na tak pomyślanej mapie, znalazłyby się polskie miasta. W jaki sposób projekty zrealizowane w Polsce wpisują się w tożsamość architektury europejskiej, na ile są jej częścią i czy w ogóle można ją opisać jakimiś szczególnymi cechami. Oddając głos twórcom różnych pokoleń, zapytamy o sposoby rozumienia współczesnej architektury; zarówno jako materialnego odzwierciedlenia różnorodności europejskiej kultury, jak i czynnika mającego widoczny wpływ na jej unifikację.

21 stycznia, godzina 18:00
Goście: Romuald Loegler (Atelier Loegler), Marta i Lech Rowińscy (Studio projektowe Beton)
Prowadzenie: Grzegorz Piątek (Fundacja Centrum Architektury)
Miejsce: Muzeum Architektury We Wrocławiu

11 lutego, godzina 18:00
Goście: Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski (HS99), Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa)
Prowadzenie: Michał Duda (Muzeum Architektury we Wrocławiu)
Miejsce: Muzeum Architektury We Wrocławiu

Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award
wernisaż : 16 stycznia 2016 r.; godz. 12:00, wstęp wolny
organizator : Muzeum Architektury we Wrocławiu, Fundacja Mies van der Rohe
wystawa płatna, biletowana* w dn. 16-17.01.16. wstęp na wystawę bezpłatny
wystawa czynna od 16 stycznia do 13 marca 2016 r.

 

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Made in Europe

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail