Weekend Otwarcia Wrocławskiego Domu Literatury

Wrocławski Dom Literatury otwiera się dla mieszkańców miasta i regionu! Niedawno instytucja wprowadziła się do nowej siedziby w Rynku, jest tam  również przestrzeń spotkań dla wszystkich miłośników książek i kultury; to klub literacko-muzyczny PROZA, który mieści się na drugim piętrze w kamienicy przy Przejściu Garncarskim 2. Chociaż WDL formalnie działa od początku roku, to oficjalne otwarcie zaplanowano na połowę  września. Inauguracji Domu Literatury towarzyszyć będzie dwudniowe święto literackie!

Weekend Otwarcia 17-18 września
Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2 (II piętro)
Wstęp wolny

Wrocławski Dom Literatury został powołany 1 stycznia 2016 jako miejska instytucja kultury służąca czytelnikom, twórczości i pisarzom. Jej podstawowym celem jest wspieranie rozwoju czytelnictwa oraz współpraca z środowiskami literackimi i artystycznymi miasta, Polski i Europy. Działalność WDL-u opiera się na organizowaniu i koordynowaniu różnych form promowania kultury literackiej takich jak: spotkania autorskie, premiery książek, dyskusje, warsztaty, konkursy, wystawy, targi książki (Wrocławskie Targi Dobrych Książek oraz Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY), panele krytycznoliterackie czy sesje naukowe. Ważnym elementem programu nowej instytucji jest edukacja literacka dzieci, młodzieży oraz dorosłych czytelników, a także integracja środowiska literackiego.  Dom Literatury prowadzi również działalność wydawniczą - do struktur nowej instytucji zostało włączone działające od 2014 roku Wydawnictwo Warstwy.

- Wrocław ma bogatą i inspirująca tradycję literacką – będziemy ją kontynuować i popularyzować. Edukacja, integracja, inspiracja - to trzy główne znaki na busoli Wrocławskiego Domu Literatury - mówi profesor Andrzej Zawada, dyrektor nowej instytucji.

Weekend Otwarcia WDL - plakatPodczas wakacji zakończył się remont nowej siedziby WDL-u w kamienicy przy Przejściu Garncarskim 2, gdzie na drugim piętrze otwarto również klub literacko-muzyczny PROZA ze sceną i działającym na co dzień pubem. To tutaj Wrocławski Dom Literatury zaprasza swoją publiczność! W PROZIE odbywają się imprezy, spotkania autorskie, koncerty, warsztaty i wystawy.  Do dyspozycji gości  jest również ogromny regał z książkami do poczytania przy kawie. Od jesieni ruszy także cykliczne Kino Literackie z niestandardowym repertuarem korespondującym z tematami zaczerpniętymi z książek.

Po wprowadzeniu się do nowej przestrzeni przyszedł czas na zaproszenie do niej mieszkańców Wrocławia, gości, turystów, wszystkich zainteresowanych kulturą. Oficjalny Weekend Otwarcia odbędzie się w połowie września  (17-18.09.2016). Te dwa dni będą miały charakter małego festiwalu, prawdziwego święta literackiego, w którym udział weźmie kilkunastu gości: pisarzy i poetów.

Program Weekendu Otwarcia został przygotowany we współpracy z Programem Trzecim Polskiego Radia  Odbędzie się cykl spotkań autorskich poprowadzonych przez redaktora Michała Nogasia (Radiowa Trójka) oraz prof. Stanisława Beresia. Organizatorzy zapraszają do klubu PROZA na ciekawe wieczory z: Arturem Andrusem, Elżbietą Cherezińską, Anną Janko, Magdaleną Parys, Filipem Springerem, czy Piotrem Siemionem. Będzie to okazja do  rozmów o książkach już znanych, ale i premierach. Nie zabraknie także czasu na dialog z publicznością i poruszenie motywów wrocławskich. W programie znajdą się ważne lokalne akcenty takie jak wieczór poświęcony wrocławskiemu poecie Tadeuszowi Różewiczowi:  Wokół Różewicza  (goście: Adam Hawałej, Maria Dębicz, prof. Jacek Łukasiewicz, prof. Wojciech Browarny, Jan Stolarczyk, prowadzenie: Tatiana Drzycimska), wystawa fotografii Adama Hawałeja oraz wieczór poetycki (dolnośląscy poeci i poetki) z udziałem Klary Nowakowskiej, Mirosławy Szychowiak, Aldony Kopkiewicz, Radosława Wiśniewskiego, Przemysława Witkowskiego; prowadzenie: dr Karol Maliszewski. W sobotę rano warto wybrać się do klubu PROZA na wyjątkowe śniadanie literackie (bufet) z menu inspirowanym powieściami (cena 39 PLN/osoba, rezerwacja miejsc: wdl@domliteratury.wroc.pl) - to propozycja dla wszystkich ceniących dobry smak nie tylko w literaturze.

Więcej informacji: T U T A J

Wrocławski Dom Literatury