Zgłoś uwagę

Dobiega końca rok, w którym Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury 2016. Za nami ponad 2000 wydarzeń i miliony uczestników. Grudzień to czas wielkiej fety i celebrowania niezwykle udanego roku kultury. Wrocław świętować będzie aż dwa razy. W dniach 15-18 grudnia odbędzie się Weekend Zamknięcia Programu ESK z kilkudziesięcioma wydarzeniami rozgrywającymi się w całym mieście, w tym multiwidowiskiem „Niebo” w Hali Stulecia, premierą „Trubadura” Verdiego w Operze Wrocławskiej, Dniami otwartymi dla sztuki oraz festiwalami muzycznymi: WROsound i Przyjaźni. Kulturalny rok zakończy wyjątkowa edycja Sylwestra w reżyserii dyrektora Teatru Muzycznego Capitol – Konrada Imieli.

Niezwykła gra świateł i dźwięku, orkiestra na żywo, dziesiątki artystów, wrocławskie Duchy i historia miasta w XX wieku. Już 17 grudnia we wspaniałych wnętrzach Hali Stulecia odbędzie się multiwidowisko „Niebo” - ostatnia część „Kwartetu Flow” opowiadającego historię Wrocławia i jego mieszkańców. To spektakl będący kulminacją projektu i zarazem Ceremonią Zamknięcia Programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. To jednocześnie pierwsze wydarzenie Kwartetu, które rozegra się pod dachem – największym dachem Wrocławia, należącym do Hali Stulecia. „Niebo” jest historią trzech pokoleń kobiet, mieszkanek Wrocławia, ucieleśniających niezwykłą drogę, jaką przeszło miasto w XX wieku. 

→ zobacz także: KULTURA ZIMA W ESK 2016

Wrocławska grupa OCN ma już 15 lat. Ten jubileusz stał się okazją do zebrania na jednej scenie wykonawców, których niezależne od odległych światów muzycznych, połączyła przyjaźń. W Hali Orbita zagrają jubilaci wraz z Lechem Janerką, grupami Raz Dwa Trzy, Happysad, Muchy. Podczas Festiwalu Przyjaźni spotkamy się też z Moniką Borzym, Olafem Deriglasoffem oraz Tomaszem „Miodu” Mioduszewskim. Tym pełnym muzycznych wrażeń wydarzeniem, 15 grudnia rozpocznie się Weekend Zamknięcia Programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. 

→ zobacz także: KULTURA ZIMA W ESK 2016

Głośne czytanie wybitnych dzieł literackich przez znakomitych aktorów jest już tradycją we Wrocławiu. Doceniła je między innymi wielotysięczna publiczność biorąca udział w dotychczasowych wydarzeniach, na przykład Europejskich Nocach Literatury. Tym razem wrocławianie mogli wspólnie czytać z aktorami. Utwory Sławomira Mrożka czytali wraz z Państwem: Małgorzata Foremniak, Arkadiusz Jakubik i Robert Więckiewicz.

Dni otwarte dla sztuki to gratka nie tylko dla miłośników sztuk wizualnych. Od 16 do 18 grudnia wystawy „Photography Never Dies”, ekspozycja stała „Wrocław 1945-2016” , „Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, Architektura, Modernizm” będą dostępne bezpłatnie. Z kolei opłata za wstęp na wystawę „Summer Rental” w Pawilonie Czterech Kopuł czy „Wrocławską Europę” w Muzeum Narodowym będzie symboliczna (1-3 zł). Ponadto 17 grudnia będzie można zajrzeć za kulisy Opery Wrocławskiej, zobaczyć wystawę „Cienie – Shadows” z pracami Mathilde Lavenne stworzoną w ramach programu Rezydencji Artystycznych A-i-R WRO oraz wyjątkowy performans „Bubble, bubble” zainspirowany komunikacją delfinów. 

→ zobacz także: KULTURA ZIMA W ESK 2016

Dobiega końca rok, w którym Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury. To czas wielkiej kulturalnej fety mieszkańców miasta i jego gości. Oferta programowa jest niezwykle szeroka – widzowie będą mogli wziąć udział w bezpłatnych plenerowych spektaklach, koncertach, performansach oraz wystawach w całym mieście i wielkim silent disco, które odbędzie się w sobotę (17.12) w Hali Stulecia. 

KULTURALNA ZIMA W ESK 2016

Podczas Weekendu Zamknięcia warto zajrzeć także do wrocławskich kawiarni i restauracji. W ramach akcji ESK od kuchni (15-18 grudnia) wybrane z nich serwować będą wyjątkowe potrawy z wydanej w tym roku Wrocławskiej Książki Kucharskiej. Skosztować będzie można m.in. pasty jajecznej Dziadka Karola, Cesarskiego Przysmaku, czyli ciasta drożdżowego z cynamonową kruszonką, kiesełyci z ziemniakami, czyli łemkowskiego żuru owsianego, pomidorowej z Oporowa, Śląskiego Nieba, czyli schabu z suską sechlońską i blinów gryczanych z crème fraiche. Kulturalnej kuchni szukać można w wielu kawiarniach, które przedstawiamy poniżej. 

→ zobacz także: KULTURALNA ZIMA W ESK 2016

→ bądź na bieżąco: WYDARZENIE NA FB 

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 zapraszają na kolejną debatę z cyklu „Z Widokiem na Europę”, która będzie okazją do rozmowy o przyszłości kultury z perspektywy twórcy oraz polskich i europejskich instytucji kultury. Debatę poprzedzi spotkanie konsultacyjne, dotyczące grantów w sektorze kultury. Zapraszamy 16 grudnia do Barbary - infopunktu ESK we Wrocławiu.

Nadal można odbierać darmowe wejściówki na Słuchowisko z Małgorzatą Foremniak, Arkadiuszem Jakubikiem i Robertem Więckiewiczem. 

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie dostępne są w Infopunkcie ESK w Barbarze (Świdnicka 8c - Infopunkt jest czynny w godz. 8.00 – 20.00). Każdy chętny może odebrać maksymalnie 4 wejściówki. 

→ zobacz także: KULTURALNA ZIMA W ESK 2016

Spektakl „Niebo” to nie jedyne wydarzenie w ramach Weekendu Zamknięcia ESK 2016, w którym można wziąć udział zupełnie za darmo. Słuchowisko z udziałem Małgorzaty Foremniak, Arkadiusza Jakubika i Roberta Więckiewicza, na żywo czytających fragmenty dzieł Sławomira Mrożka; największe w Europie silent disco, podczas którego bawić się będzie kilka tysięcy osób w Hali Stulecia; kilkanaście wystaw, przedstawienia, a nawet spektakle uliczne – to tylko kilka spośród blisko stu propozycji wydarzeń kulturalnych, na które wstęp jest bezpłatny.    

→ zobacz także: KULTURALNA ZIMA W ESK 2016

W piątek, 16 grudnia o 19:00, zapraszamy na otwarcie wystawy „Cienie / Shadows” – wernisaż prac Mathilde Lavenne, goszczonej przez Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro. Francuska artystka latem tego roku poznawała Wrocław i Dolny Śląsk, podążając kluczem miejsc nawiedzonych i tajemniczych, emanujących szczególną energią. Wyniki jej poszukiwań (m.in. film, fotografie i prace video) będzie można oglądać w piwnicy Pasażu Pokoyhof do 30 grudnia. Wydarzenie jest częścią Weekendu Zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Oprowadzanie kuratorskie odbędzie się w czwartek, 22 grudnia, o godz. 18:00. 

WROsound to festiwal muzyczny pełny nowości, premier i zaskakujących kolaboracji. Każdy z projektów, który będzie można zobaczyć na 8. edycji festiwalu jest wyjątkowy i nie był jeszcze prezentowany we Wrocławiu w tym kształcie.

KULTURALNA ZIMA W ESK 2016

Kraina nowych początków i wielowarstwowych odczytań, dróg do trzech granic, spotkania kultur, świat twórców i odkrywców, ruin i skarbów, oswajaczy przestrzeni i grabieżców. Zapraszamy na przegląd: „Dolny Śląsk do zobaczenia”: o artystach z regionu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny! 

→ bądź na bieżąco: WYDARZEBIE NA FB

A gdyby tak porozmawiać ze sobą jak delfiny? W najbliższą sobotę zapraszamy osoby w każdym wieku na ćwiczenia z pozawerbalnej, delfiniej komunikacji oraz na wyjątkowe karaoke z delfinem. Podczas spotkania wszyscy uczestnicy będą mieli okazję poznać wizualny alfabet stworzony przez wrocławską artystkę, Patrycję Mastej. Zaczynamy o 20:00 w Galerii BWA Studio. Wydarzenie jest organizowane w ramach współpracy BWA Studio Wrocław i Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro/Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Już 17 grudnia we wspaniałych wnętrzach Hali Stulecia odbędzie się multiwidowisko „Niebo”opowiadającego historię Wrocławia i jego mieszkańców. To spektakl będący kulminacją projektu i zarazem Ceremonią Zamknięcia Programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Ale to nie jedyna atrakcja w Hali Stulecia, która czeka na wrocławian 17 grudnia - o 22:30 rozpocznie się największe silent disco w Europie, a w niedzielę "Słuchowisko" z udzialem wybitnych aktorów, Małgorzaty Foremniak, Arkadiusza Jakubika i Roberta Więckiewicza. 

→ zobacz także: KULTURALNA ZIMA W ESK 2016

Poniżej zamieszczamy informacje praktyczne. 

W Weekend Zamknięcia Programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 zapraszamy do obejrzenia transmisji z multiwidowiska „Niebo” oraz na inne atrakcje, które dla Was przygotujemy w otoczeniu Hali Stulecia.

KULTURALNA ZIMA W ESK 2016

Przed nami czterodniowy finał najbardziej kulturalnego roku w historii Wrocławia. Na początek unikatowe koncerty, Festiwal Przyjaźni, czyli  15-lecie zespołu OCN oraz silent concert We Draw A w ramach WROsound. W kolejne dni gorącego weekendu kultura będzie obecna na każdym kroku, ulicami miasta przejdą parady, na placach odbędą się spektakle. Głównym centrum wydarzeń Weekendu Zamknięcia będzie Hala Stulecia, gdzie zobaczymy widowisko „Niebo”, zatańczymy na największym Silent Disco w Europie i weźmiemy udział w wielkim „Słuchowisku” z Małgorzatą Foremniak, Arkadiuszem Jakubikiem i Robertem Więckiewiczem. W międzyczasie wrocławianie i goście będą mogli odwiedzić najciekawsze wystawy ESK w ramach Dni otwartych dla sztuki i skosztować dań z „Wrocławskiej Książki Kucharskiej” w wybranych kawiarniach i restauracjach. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny.

PROGRAM WEEKENDU ZAMKNIĘCIA ESK 2016 

Trwa Weekend Zamknięcia Programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016! Do niedzieli zaplanowano ponad 100 kulturalnych wydarzeń w całym mieście. W piątek rozpoczną się Dni otwarte dla sztuki we wrocławskich muzeach i galeriach, uliczne parady, projekt ESK od kuchni w czternastu wrocławskich restauracjach, działać zaczną też rozgrzewające Infopunkty z muzyką na żywo. W Operze Wrocławskiej będzie miała miejsce premiera opery „Trubadur", w Imparcie koncerty 8 edycji festiwalu WROsound, a w Pasażu Pokoyhoff wernisaż wystawy "Cienie/Shadows". Wieczorem w Hali Stulecia odbędzie się otwarty dla fotoreporterów i ekip telewizyjnych przedpremierowy pokaz multiwidowiska „Niebo"

W związku z Pana/Pani uczestnictwem w wydarzeniach weekendu zamknięcia ESK Wrocław 2016 w imieniu organizatorów zwracamy się z prośbą o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej:

ANKIETA

Znajdujemy się na półmetku wyjątkowego Weekendu Zamknięcia Programu ESK 2016 we Wrocławiu. Od czwartku wrocławianie i goście tłumnie uczestniczą w wydarzeniach. Pierwsze koncerty WROsound, Festiwal Przyjaźni i premiera "Trubadura" już za nami. Wciąż trwają "Dni Otwarte dla Sztuki" oraz "ESK od kuchni". Kulturą tętni również Hala Stulecia, gdzie odbył się przedpremierowy pokaz multiwidowiska "Niebo", a jego premiera szykowana jest na sobotni wieczór. W niedzielę spotkamy się na koncertach w NFMie, Capitolu i ponownie w Hali Stulecia na Słuchowisku z udziałem Małgorzaty Foremniak, Roberta Więckiewicza oraz Arkadiusza Jakubika. 

"NIEBO": TRANSMISJA ON-LINE 

(transmisja rozpocznie się ok. godz. 19:00) 

W 2 tys. wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 uczestniczyło 5,2 mln osób. Poza sukcesami frekwencyjnym i wizerunkowymi Wrocławia, w trakcie roku 2016 pojawiły się także liczne „efekty ESK” - mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w wydarzeniach, współtworząc ESK i pokazując, że we Wrocławiu kultura staje się fenomenem społecznym, wielkim bodźcem rozwoju i po prostu sposobem na życie. - Wszystko, co zrobiliśmy w Europejskiej Stolicy Kultury, było po to, abyśmy stawali się lepszymi ludźmi - mówił w sobotę podczas Ceremonii Zamknięcia prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. 

Brak wydarzeń. Sprawdź wydarzenia na najbliższe dni.
Brak projektow. Sprawdź projekty na najbliższe dni.

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail