PL EN DE

 Weekend otwarcia 
 esk wrocław 2016 
 15-17 stycznia 

>
Weekend Otwarcia ESK Wrocław 2016
15-17 stycznia

Trzy dni Weekendu Otwarcia (15-17 stycznia 2016) wypełnione prawie setką wydarzeń kulturalnych zainaugurują rok Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu.

W niedzielnym finale dziesiątki tysięcy osób weźmą udział w „Przebudzeniu” – jednym z najliczniejszych i najbardziej spektakularnych pochodów w historii miasta. – Wrocławianie będą mogli połączyć się we wspólnym przemarszu i uczestniczyć w artystycznej opowieści o historii miasta i jego mieszkańców – mówi Chris Baldwin, twórca „Przebudzenia”.

Weekend Otwarcia, którego najważniejszym elementem będzie „Przebudzenie”, rozpocznie się w piątek, 15 stycznia. W czasie 3 dni zaplanowano około 100 wydarzeń kulturalnych, tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Najważniejsze z nich to wystawa prac legendarnego hiszpańskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy (w Galerii Awangarda, BWA Wrocław, wernisaż 15 stycznia) i ekspozycja „Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award”, dzięki której poznamy najlepsze realizacje światowej architektury (Muzeum Architektury, wernisaż 16 stycznia). ESK zaprasza także na trzydniowy projekt „Mercouri/Xenakis” obejmujący wystawę, koncerty i spektakl poświęcone twórczości Iannisa Xenakisa – legendarnego greckiego architekta i kompozytora oraz Melinie Mercouri – greckiej aktorce, minister kultury i pomysłodawczyni idei Europejskiej Stolicy Kultury. W sobotę (16 stycznia) Europejska Stolica Kultury zaprosi do „Muzeum Marzeń”. We wrocławskim Muzeum Narodowym reżyser Jacqueline Kornmüller wraz z gwiazdami literatury i teatru oraz tancerzami pokaże dziewięć kameralnych przedstawień inspirowanych dziełami sztuki.

Trasy:

Festiwal Food Trucków: Kultura Smaków, pl. Nowy Targ

Otwórzmy Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 ze smakiem!

Skoro jest coś dla „ducha” nie może zabraknąć czegoś dla „ciała”! Wszystkich fanów dobrego jedzenia zapraszamy, w ramach Weekendu Otwarcia, na wyjątkowe wydarzenie: Kultura Smaków - Zlot Food Trucków.

Zlotów food trucków we Wrocławiu było już sporo. Każdy cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Kultura Smaków to jednak wydarzenie wyjątkowe, łączące trzydniowy maraton kulturalny z kulinarnym świętem ulicznym. Także miejsce, w którym odbędzie się wydarzenie, jest bardzo nietypowe. Pierwszy raz food trucki zaparkują w sercu miasta - na placu Nowy Targ, czyli terenie należącym do gminy.

Na Zlocie swoją ofertę kulinarną zaprezentują tylko lokalne food trucki. Te znane Wrocławianom już od dawna oraz mniej rozpoznawalne, startujące dopiero w ulicznym biznesie. Wyjątkowość food trucków polega na ich identyfikacji z miastem i miejskimi działaniami. Restauracje na kółkach stworzą kulinarną oprawę Weekendu Otwarcia. Każdy food truck przygotuje potrawę, której nazwa będzie się odwoływać do historii i tradycji Wrocławia. Niektóre dania zostaną stworzone specjalnie na tę okazję, a przybyli będą mogli je spróbować jako pierwsi.

Kultura Smaków to burgery, kiełbaski, makarony, zupy, pierogi, bagietki i kanapki, dania tex-mex, coś na słodko, słono, kwaśno, dla mięsożerców, wegetarian, wegan, na ciepło i na zimno, cała paleta smaków zamknięta na jednym wrocławskim placu. Za sprawą tego wydarzenia gwarantujemy, że pokochacie street food i rozsmakujecie się w zdrowych daniach, przygotowywanych na miejscu ze świeżych składników.

Dołączcie do Kultury Smaków - Zlocie Food Trucków i bądźcie częścią wielkiego, kulinarnego i kulturalnego święta Wrocławia!

Tylko wrocławskie food trucki, tylko najlepsze jedzenie. Prawdziwy street food na placu Nowy Targ.

LISTA FOOD TRUCKÓW:

 1. Bagiety z Furgonety
 2. Balkan Burger
 3. Bratwursty
 4. Byczy Burger
 5. Frutopia
 6. gofreak
 7. Green Bus
 8. Happy Little Truck
 9. mobiCafé - coffee is coming.
 10. NIENAŻARTY
 11. osiem misek
 12. Panczo
 13. PICKUP BURGER
 14. QQRYQ
 15. Quchnia M - Food Truck
 16. Shakewave Truck
 17. Sweet Box
 18. Taho Café
 19. Zjedz Pieroga
 20. Zupa

Warsztaty artystyczne: malowanie na torbach i ubraniach od szablonów Namiot SFERA, pl. Nowy Targ, wstęp wolny

Warsztat dla wszystkich tych, którzy posługując się szablonami, chcą sprawić, żeby ich ubrania były nieszablonowe. Na warsztacie można nauczyć się wykonywać szablony, nanosić farbę na materiał i przyozdabiać odzież dodatkami.

Jeśli chcesz, weź ze sobą swoją część garderoby i zmień ją tak, jak lubisz. Dla pierwszych 20 osób torba z własnoręcznie zrobionym szablonem za darmo. Warsztaty poprowadzą Tomek Soin i Monika Szumiło.

Wstęp wolny.

Warsztaty: "Vj-ing", prowadzenie: Magnez, Namiot SFERA, pl. Nowy Targ, wstęp wolny

Vj‘ing to młoda, zdobywająca coraz większą popularność dyscyplina sztuki, polegająca na tworzeniu interaktywnych animacji wykorzystywanych m.in. podczas koncertów oraz instalacji audiowizualnych, spektakli i wielkich widowisk multimedialnych.

Poprowadzi Magnez stress/agnespies/artystka wizjonistka od lat związana z realizacją obrazów ruchomych, statecznych, kolorowych i czarnobiałych. Płynne żonglowanie materiałem wideo w dobrej jakości to standard w dzisiejszej płynnej rzeczywistości. Jednak mieszanie warstw wideo i nakładanie filtrów na ruchome formy to tylko początek możliwości jakie dają programy. Na warsztatach oprócz podstaw mixowania obrazu czyli klasycznego vj-ingu stworzymy mapping przestrzeni zastanej.

Wstęp wolny.

Płonąca Wyspa - Dwa światy, Wyspa Słodowa, wstęp wolny

Spektakle ognia na Wyspie Słodowej, których dopełnieniem będą pokazy pirotechniczne, dymne oraz płonące instalacje artystyczne. Reżyserem spektaklu jest Aneta Zwierzyńska, a produkcję realizuje Teatr AVATAR z Legnicy.

Videomapping, ściana Narodowego Forum Muzyki, pl. Wolności 1

Plenerowy pokaz multimedialny na ścianach budynku Narodowego Forum Muzyki. Videomapping to wyjątkowa projekcja wykorzystująca przestrzeń miejską jako płaszczyznę dla sztuki. Technologia videomappingu wykorzystuje wielkoformatowe powierzchnie w celu stworzenia niepowtarzalnego show. Łącząc artystyczną projekcję z architekturą miejską wpisuje się w klimat Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016 tworząc niepowtarzalną atmosferę przenikającej nas z wszystkich stron sztuki.

Wrocław Rozgrzewa - infopunkt ESK i występy artystyczne, 15 lokalizacji wokół Rynku

Tego we Wrocławiu jeszcze nie było. Wrocław Rozgrzewa to piętnaście miejsc w centrum Wrocławia gdzie napotkacie płonące instalacje przy których będzie można się ogrzać. W każdym z tych miejsc spotkacie muzyka a nasi wolontariusze chętnie udzielą wam informacji o nadchodzących wydarzeniach ESK. Dodatkowo wszędzie będzie sprzedawany gorący grzaniec, kawa i herbata. Po prostu - Wrocław Rozgrzewa. Zapraszamy.

Wernisaż wystawy: Pola Dwurnik. Piosenka o lekarzu i inne rysunki w ramach TT lab Triennale, Muzeum Współczesne, pl. Strzegomski 2

Wystawa prac Poli Dwurnik „Piosenka o lekarzu i inne rysunki”, odbywająca się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Rysunku Think Tank lab Triennale, przypomina niecodzienną antologię rysunku, ukazującą ten gatunek w rozmaitych odsłonach i konfiguracjach. Zaprezentowanych zostanie na niej kilka cykli artystki, które powstały jako prace na papierze wykonane w bardzo różnych technikach, gwaszem, akwarelą, tuszem, ołówkiem czy kredką, m.in. seria rysunków „Don Carlo” (2012), „BWA” (2014), ”Piosenka dla Wojtka” (2014), „Złoty deszcz” (2015), a także cykl „Królowe malarstwa” (2014–2015).

Pola Dwurnik od lat obok malarstwa zajmuje się rysunkiem, za pomocą którego rejestruje rzeczywistość, ujmując ją w kadry pełne ironii i humoru. Jednym z głównych tematów jej twórczości jest sztuka, którą bada pod różnym kątem, poddając ją wnikliwej analizie. Fascynacja nią przejawia się zarówno w wyborze motywów, czerpanych z długiej tradycji nie tylko malarstwa, ale też innych dziedzin sztuki, jak też w żartobliwym komentowaniu sceny polskiego art worldu. Często obie te płaszczyzny nawiązań przenikają się, tworząc zabawnie zgrane całości, co sprawia, że dobrze zadomowione w tradycji motywy zyskują nowe życie. Najpełniejszym wyrazem poświęcenia swojego życia sztuce jest cykl „Królowe malarstwa”, nawiązujący do serii portretów Elżbiety I, która zamiast wejść w związek małżeński, postanowiła poślubić Anglię. Pola Dwurnik, wcielając się w postać tytułowej królowej, obejmuje władzę nad światem, który jednocześnie tworzy. Wchodzenie w rolę i przenikanie do terytorium własnej sztuki stało się z resztą jedną z charakterystycznych cech jej twórczości. Artystka, fantazjując na swój własny temat, zachowuje przy tym dystans wobec siebie samej – stając się czasem uczestniczką przedstawianych zdarzeń, czasem ich inicjatorką, innym razem tylko je komentuje.

Na wystawie zaprezentowane zostaną cykle, w których temat sztuki odsłania się na wielu płaszczyznach. Cykl „Don Carlo” stanowi współczesną interpretację historii z opery Giuseppe Verdiego, „Złoty deszcz” – którego tytuł ma proweniencję mitologiczną, odwołuje się do współczesnych erotycznych konotacji tego wyrażenia, jednocześnie wikłając w całą opowieść znanego wrocławskiego designera. Ujęta w kilkanaście komiksowych kadrów „Piosenka dla Wojtka” przywoływać będzie zaś postać znanego polskiego artysty wizualnego młodego pokolenia. Gdzieś w tle wybrzmi refren tytułowej piosenki o lekarzu, w której Pola Dwurnik zaprezentuje się widzom w dwóch nowych wcieleniach – jako autorka projektu muzycznego Cosmic Parrot oraz autorka rysunków w animacji.

Źródło: http://muzeumwspolczesne.pl/mww/kalendarium/wystawa/pola-dwurnik-piosenka-o-lekarzu-i-inne-rysunki/#sthash.VlEPeSXE.dpuf

Koncert: Modżajto, Namiot SFERA, pl. Nowy Targ, wstęp wolny

Modżajto to dwójka młodych ludzi: Agata Wieliczko i Tomek Soin, którzy pomimo ogromnych różnic znaleźli wspólny język w pracy nad muzyką. Elektronika w połączeniu z akustycznym brzmieniem gitar, w popowej stylistyce z alternatywnym zadziorem to coś co już niedługo będziecie mogli usłyszeć. Wstęp wolny

Wernisaż wystawy Eduardo Chillidy Brzmienia, galeria Awangarda BWA Wrocław, Wita Stwosza 32

W 2016 roku ESK Wrocław składa hołd rzeźbiarzowi Eduardo Chillidzie, jednemu z ważniejszych hiszpańskich artystów XX w., urodzonemu w San Sebastián – mieście, które dzieli z Wrocławiem tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Gest ten jest ze strony Polski wyrazem uznania dla hiszpańskiego artysty oraz dialogu z miastem partnerskim ESK 2016.

Wystawa pt. „Eduardo Chillida. Brzmienia” zaprezentuje ponad 40 prac baskijskiego artysty z różnych okresów jego twórczości. Emanujące z rzeźb Chillidy tytułowe „brzmienia” zostaną odtworzone przez instalacje dźwiękowe Gorki Aldy oraz cykl utworów muzycznych José Maríi Sánchez-Verdú, powstałe specjalnie z myślą o ekspozycji.

Chociaż w przeszłości wielokrotnie poruszano temat wpływu muzyki na twórczość Eduardo Chillidy, to jednak nigdy nie podejmowano aspektu dźwiękowego samego obiektu artystycznego i możliwych inspiracji dla współczesnych twórców. Ekspozycja „Eduardo Chillida. Brzmienia”, której kuratorami są Inés R. Artola (dr sztuk pięknych i muzykologii) oraz Ignacio Chillida (dyrektor Museo Chillida Leku, syn artysty), będzie czymś więcej niż tradycyjną wystawą. W przestrzeni galerii BWA Awangarda studio Matosek Niezgoda wytyczy dla zwiedzających intymny i oszczędny w środkach szlak sprzyjający indywidualnym odkryciom, kontemplacji i wsłuchiwaniu się w dźwięki. W przestrzeni tej instalacje dźwiękowe Gorki Aldy (kompozytora, który poświęcił najwięcej zainteresowania akustycznemu aspektowi twórczości Chillidy) odtworzą brzmieniową aurę rzeźb. José María Sánchez-Verdú, jeden z najbardziej znanych na świecie hiszpańskich kompozytorów, którego estetyczne i dramaturgiczne koncepcje wykazują silnie związki z twórczością Chillidy, skomponuje na finisaż wystawy cykl utworów muzycznych. Zostaną one wykonane w tej samej przestrzeni wystawienniczej przez najlepszych solistów, Inakiego Alberdiego (solistę akordeonistę) i kwartet saksofonowy Sigma Project. Wystawie towarzyszyć będzie katalog zawierający pierwsze opracowania historyków sztuki i muzykologów, takich jak Germán Gan Quesada i Pedro Ordónez Eslava, dotyczące muzycznego aspektu twórczości mistrza z San Sebastián.

Kuratorzy: Inés R. Artola, Ignacio Chillida
Organizator: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016
Współorganizator: BWA Wrocław? – Galerie Sztuki Współczesnej, Fundación Eduardo Chillida – Pilar Belzunce
Wstęp płatny.

Koncert w ramach finisażu wystawy Eduardo Chillida. Brzmienia
11 marca 2016

Awangarda BWA Wrocław, ul. Wita Stwosza 32
www.bwa.wroc.pl
Wstęp wolny.

Koncert Orkiestry Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki pod batutą Ernsta Kovaćica w ramach projektu Mercouri/Xenakis, Narodowe Forum Muzyki, pl. Wolności 1, wstęp: od 15 do 80 zł

Na program zaplanowanego na 15 stycznia 2016 r. koncertu muzyki symfonicznej pod dyrekcją Ernsta Kovaćica w Narodowym Forum Muzyki złożą się dwa utwory Iannisa Xenakisa: Ata oraz Jonchaies. Repertuar ten zaprezentowany zostanie również 17 stycznia 2016 r. podczas koncertu galowego Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury.

Ernst Kovacic – W 2007 roku rozpoczął współpracę z NFM Leopoldinum jako jako jej artystyczny dyrektor. Z tą orkiestrą wystąpił na festiwalu Flandern Festival, Brücken-Festival oraz na Warszawskiej Jesieni i 13. Wielkanocnym Festiwalu Ludviga van Beethovena w Warszawie. Dla firmy płytowej Phönix nagrał wraz z Leopoldinum komplet kompozycji Ernsta Křeneka na orkiestrę smyczkową oraz dla firmy CD Accord kompozycje Beethovena i Schönberga. Ernst Kovacic gra na instrumencie Giovanni Battisty Guadagniniego z 1753 roku.

All That Jazz Visual Art Vol. 11, Galeria Jadalnia "Autoportret nietypowy; kreacyjny/wewnętrzny/społeczny", Klub Manana Cafe, ul. Św. Mikołaja 11, wstęp wolny

Wystawa prac studentów Pracowni Fotografii pod kierunkiem Małgorzaty Kazimierczak z Wydziału Malarstwa i Rzeźby, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Projekt "All That Jazz" powstał pod koniec 2014 roku dzięki zderzeniu dwóch przestrzeni; muzycznej i plastycznej.
Twórcy projektu to Monika Stanisławska i Marcin Lutrosiński.

Katalizatorem projektu jest wspólna potrzeba realizacji działań twórczych oparta o przekonanie iż skutecznie można kreować i zmieniać na lepsze szeroko pojmowaną rzeczywistości i codzienność, w kontekście realizacji interdyscyplinarnych działań artystycznych.
Założeniem przewodnim jest przekonanie o szerokich możliwościach rozwoju działań artystycznych z założeniem ich ścisłego umocowania w miejscu u czasie. Inaczej mówiąc, chodzi tu o takie metody ich realizacji, które opracowane są o rzeczywiste możliwości i ograniczenia wynikające z realnej przestrzeni biznesowej projektu, a nie o konfabulacje, domysły czy fantazje na temat jej kształtu. Projekt powinien stanowić odpowiedź na manifestujące się deficyty działań artystycznych tworząc wspólny mianownik między potencjałem zgromadzonych wokół niego artystów i ludzi ze sztuką związanych, a żywą przestrzenią publiczną miasta. "All That Jazz" jest projektem który spajać powinien środowiska artystyczne w sposób naturalny, tworząc platformę komunikacji z przestrzenią miejską. Może się okazać niezbędnym dokonanie redukcji definicji wartości fundamentalnych w relacji przestrzeni artystycznej do przestrzeni publicznej oraz studium intencjonalności reakcji i działań tak instytucji kulturalnych jak i instytucji rządowych współtworzących przestrzeń życia projektu. Dzięki temu w najprostszy sposób zadbać można o zrównoważone tempo rozwoju realizowanych projektów artystycznych przy zachowaniu zgodności horyzontalnej i wertykalnej z polityką rozwoju miasta, regionu i kraju. Założeniem jest rozwinięcie jak najlepszej komunikacji między wszelkimi środowiskami artystycznymi i administracją publiczną, w oparciu o zdrowo pojmowany wspólny interes mieszkańców, środowisk sztuki i organów administracji publicznej odpowiedzialnych za realizację polityki rozwoju miasta i jego wizerunek. Staramy się każdego dnia przypominać sobie o tym, że rzeczywistość która nas otacza, choć z gruntu ani dobra, ani zła, jest po prostu taka, jaką potrafimy stworzyć i na jaką się zgadzamy.

Narwani z kontekstu Impro Show - Improwizacje kabaretowe, Pub Włodkowica 21, bilety: 20 zł

Narwani z Kontekstu nie dość, że Was rozgrzeją, że wleją mnóstwo pozytywnej energii, to jeszcze – a może przede wszystkim – rozbawią do łez. Bo choć każdy wieczór z Narwanymi jest nieprzewidywalny i pełen zaskakujących zwrotów akcji to tego, że będziecie się śmiać do rozpuku, możecie być absolutnie pewni. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że show tworzone jest z udziałem publiczności. To jej nieposkromiona wyobraźnia stawia przed Narwanymi kolejne wyzwania. To widzowie decydują co, gdzie i jak mają odegrać Narwani. Po drugie dlatego, że Narwani to znakomici aktorzy, którym niestraszna żadna rola i w każdej są przezabawni. Po trzecie dlatego, że niebanalny prowadzący tworzy świetną, kameralną atmosferę. A na czym polega spotkanie z Narwanymi? Otóż na show Narwanych składa się kilkanaście improwizowanych gier: począwszy od parodii popularnych formatów TV, przez te znane z programu Whose Line Is It Anyway, aż po gry autorskie.

Spektakl: "Insenso" w ramach projektu Mercouri/Xenakis, Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), Wystawowa 1, wstęp: 25 zł

Insenso, Dimitris Dimitriadis | 15-16.01.2016 | Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA)
Godz. 19:15. Premiera spektaklu Alexandry Kazazou w reżyserii Petrosa Sevastikoglou. Spektakl dedykowany Melinie Mercouri i jej idei przekraczania granic przez kulturę. Skoncentrowany na istocie człowieczeństwa tekst opowiada o wyborze, jakim jest miłość. Ruch nie tworzy tu jedynie tła dla słowa, ale wchodzi z nim w dialektyczny konflikt.

„Insenso” to historia kobiety, która szaleje z miłości; historia, w której miłość wykracza poza logikę, wyznaczone granice. „Insenso” – całkowita klęska mądrości; wyniszczający triumf uczuć.

„Insenso” jest operą bez muzyki, gdzie słowo i ciało stanowią pojedyncze instrumenty. W sztuce ruch nie tworzy jedynie tła dla słowa, ale wchodzi z nim w dialektyczny konflikt. To teatr, który poszukuje psychicznego i fizycznego poruszenia u odbiorcy.

Tekst: Dimitris Dimitriadis
Tłumaczenie tekstu: Ilias Vrazas
Reżyseria: Petros Sevastikoglou
Wykonanie: Alexandra Kazazou
Scenografia: Petros Sevastikoglou, Bajka Mourier
Kostiumy: Bajka Mourier
Udźwiękowienie: Kostas Georgakopulos, współpraca Dariusz Jackowski
Realizacja świateł, zdjęcia: Karol Jarek
Producent: Kostas Georgakopulos
Produkcja: Avant Art, Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Scenografia: zespół pod kierownictwem Piotra Jacyka
Koordynacja projektu: Grażyna Górka-Dudek

Spektakl jest częścią programu wydarzenia Mercouri/Xenakis. Wstęp: 25 zł

Projekcja filmowa: No More Lies, reż. A. Greenwood i spotkanie z reżyserem, Namiot SFERA, pl. Nowy Targ, wstęp wolny

'No More Lies' (2014, czas trwania:27min.) to tytuł filmu dokumentalnego opowiadającego historię zespołu hardcorowego z Sao Paulo. Film ukazuje zmianę, która zaszła w życiu młodych muzyków oraz wpływ, jaki wywierają oni na fanów i przyjaciół, którzy towarzyszą im w ich karierze. Film został wyreżyserowany przez Anię Greenwood, która mieszkając w Sao Paulo, przez 2 lata rejestrowała niezwykłą transformację życia każdego z członków zespołu. Reżyserka jest absolwentką etnologii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Studium Animatorów Kultury SKIBA o specjalizacji filmowej. Przez 10 lat przebywała poza granicami Polski, współpracując z międzynarodową organizacją "Steiger" docierającą za pomocą różnych form sztuki do subkultur młodzieżowych. Obecnie mieszka we Wrocławiu. Zapraszamy serdecznie na spotkanie i rozmowę z reżyserką tego filmu. Wstęp wolny

Wernisaż wystawy Edwarda Dwurnika Miłość, Galeria Zamek w Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1

Na wystawę prac Edwarda Dwurnika składają się obrazy i rysunki pochodzące ze zbiorów prywatnych i pracowni artysty. Osią wystawy i jej motywem przewodnim jest wielkoformatowe dzieło z 2007 roku pt. „Miłość”.

Wystawa prezentowana w Centrum Kultury Zamek nie będzie pełną retrospektywą. Wybór obrazów i rysunków, dokonany przez kurator wystawy - Annę Paleczek-Szumlas, jest subiektywny, jednak stanowi przekrój przez kilka etapów twórczości Dwurnika. Poza tym na wystawie znajdą się także wielkoformatowe prace artysty m.in obraz zacytowany w tytule całej wystawy – „Miłość".
Tytułowa praca, prezentowana pierwszoplanowo w galerii, oddziałuje na widzów nie tylko swym imponującym rozmiarem ( 250x427 cm), perfekcyjną kompozycją i warsztatem malarskim, ale przede wszystkim tematem przewodnim. Obraz przedstawia grupę liczącą ponad 150 osób podpisanych imieniem i nazwiskiem, którzy postawieni w rzędach wokół kolumny Zygmunta, patrzą wprost na widza. Tworzą tłum uśmiechniętych, zadowolonych ludzi. Niektórzy z nich trzymają się za ręce, machają w przyjaznym geście, obejmują się, uważnie patrzą w naszym kierunku.

Edward Dwurnik (ur. 1943 r. w Radzyminie) to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych, współczesnych artystów polskich. W latach 1963-1970 odbył studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę.Mieszka i pracuje w Warszawie. Artysta sam skrupulatnie policzył stworzone dzieło i podaje do wiadomości imponujące wyniki – każdy z jego cykli liczy średnio od kilkudziesięciu do ponad tysiąca dzieł, a w ciągu niemal półwiecza Dwurnik namalował blisko 5000 obrazów, stworzył około 14 000 prac na papierze i niemal 3500 grafik. To wynik wielkiej pracowitości i konsekwencji artysty.

Otwarcie 15.01.2016, godz. 20.00
Czas trwania wystawy 16.01.2016-29.02.2016
Wstęp płatny /7 zł/ 5 zł/
Weekend 15-17 stycznia, wstęp bezpłatny
Centrum Kultury Zamek we współpracy z Miejską Galerią Sztuki w Częstochowie

Koncert Krzysztof Lenczowski Internal Melody, Vertigo Jazz Club & Restaurant, ul. Oławska 13, wstęp wolny

Wiolonczelista światowej sławy zespołu Atom String Quartet w autorskim projekcie - promocja płyty „Internal Melody”.

„Internal Melody” to debiutancki album Krzysztofa Lenczowskiego, wiolonczelisty z polskiego zespołu jazzowego Atom String Quartet. CD zawiera kompozycje w duchu europejskiej muzyki improwizowanej. „Internal Melody” jest także próbą ukazania wiolonczeli jako integralnego elementu muzyki jazzowej, na równi z innymi instrumentami. Album jest pierwszą polską płytą wydaną pod nazwiskiem jazzowego wiolonczelisty.

Koncert Ani Rusowicz / wROCKfest , Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1, bilety: 35 zł - 50 zł

Lata 60-te i 70-te, jak pokazuje historia, nigdy nie wyjdą z mody. Z tych dwóch doskonałych dekad można garściami czerpać inspiracje, a dodając do tego nutę nowoczesności tworzą się nowe trendy i style, czyli muzyka vintage’owa w nowoczesnym wydaniu. Zapraszamy Was w bigbitowo-psychodeliczną muzyczną podróż, w którą chętnie wybierali się hipisi, a dzisiaj ich idee są jak najbardziej aktualne.

Na koncercie będzie można usłyszeć utwory z dwóch płyt Ani oraz nowy singiel „Czy da się kochać”. Wytrawny odbiorca od razu odkryje, że Ania nie szuka komercji. Jest obecnie jedyną polską wokalistką, śpiewającą prawdziwy big-bit. W 2011 roku pojawiła się na festiwalu w Opolu z recitalem poświęconym pamięci swojej zmarłej przed 20 lat mamy, Ady Rusowicz i natychmiast zachwyciła opolską publiczność. Pierwsza solowa płyta „Mój Big-Bit” składa się z dwunastu piosenek. Sześć z nich pochodzi z repertuaru Ady Rusowicz wykonywanych z zespołem Niebiesko-Czarni na przełomie lat 60’ i 70’. Pozostałe sześć utworów to autorskie dzieło Ani. W ten sposób udowodniła, że posiada najbardziej bigbitowe korzenie w kraju. Doskonale czuje ten styl, komponuje, pisze teksty piosenek, które zapadają w pamięć po pierwszym odsłuchaniu.

Płyta jest stylistycznie spójna z moją osobowością, o wszystkim zdecydowały geny – mówi Ania. Nawiązuje do lat 60’ i 70’ czyli okresu, w którym kreowała się muzyka stricte rozrywkowa. Zarówno w Polsce – big-bit to przecież nazwa wymyślona przez menedżera Niebiesko-Czarnych, ponieważ określenie „muzyka rockowa” nie odpowiadało ówczesnym władzom politycznym, jako zbyt silnie powiązane z kulturą zachodnia, jak i na świecie, gdzie w tym czasie królowali The Beatles. Płyta jest silnym nawiązaniem do bardzo naturalnego okresu w dziejach muzyki, czego dowodem są vintage’owe brzmienia, brak elektroniki czy surowe wokale, a jednocześnie odpowiada na potrzeby współczesnych artystycznych poszukiwań w trendach na całym świecie, przejawiających się w modzie, kulturze, kosmetyce czy wystrojach wnętrz i przede wszystkim muzyce. Powstaje wiele kapel korzystających z brzmień z tamtego okresu np.: Tame Impala, Black Keys, The Jonestone Massacre, cała kultura modsów w Wielkiej Brytanii, a zespoły już dawno istniejące, jak Foo Figters przyjmują look a la lata 60-te. Co tu zresztą dużo mówić, sama Amy Winehouse promowała taki właśnie muzyczny trend.

A jak jest w Polsce? Jaka jest gwarancja, że płyta nie będzie trącić myszką i pachnieć naftaliną? Przeboje Czerwonych Gitar, Niebiesko-Czarnych czy Czesława Niemena zna każdy. W czym tkwi więc sekret Ani? W numerach skomponowanych specjalnie na płytę, w nowych aranżacjach, a także w młodych umysłach ludzi, tworzących płytę z muzyką, której słuchali ich rodzice na wakacjach pod gruszą.

Koncert: Muzyka grafiki / architektura dźwięku zespołu Phonos ek Mechanes w ramach Mercouri/Xenakis, Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), Wystawowa 1

Koncert wrocławskiego zespołu Phonos ek Mechanes. To skład Cezarego Duchnowskiego i Pawła Hendricha z gościnnym udziałem Kostasa Georgakopulosa.

Zespół Phonos ek Mechanes powstał w roku 2007 z inicjatywy trzech wrocławskich kompozytorów i wykonawców muzyki elektroakustycznej: Cezarego Duchnowskiego, Pawła Hendricha i Sławomira Kupczaka. Jego debiut miał miejsce podczas festiwalu „Audio Art” 2007 w Warszawie. Od tego czasu zespół występował na festiwalach muzyki współczesnej, improwizowanej oraz elektroakustycznej, m.in. „Audio Art” w Krakowie, „Ad Libitum” w Warszawie czy „Avant Music Festival” we Wrocławiu.
Nazwa Phonos ek Mechanes pochodzi z języka greckiego i oznacza „dźwięk z maszyny”. Najogólniej mówiąc, jest ona odzwierciedleniem sposobu, w jaki zespół tworzy muzykę. Członkowie zespołu głównie grają na typowych instrumentach, takich jak fortepian, gitara elektryczna i skrzypce elektryczne. Są one często preparowane i strojone mikrotonowo. Dźwięki wydobyte na tych instrumentach nie są jednak bezpośrednio słyszalne przez odbiorcę. Trafiają bowiem do komputerów, w których w czasie rzeczywistym odbywają się liczne przekształcenia sygnału. Instrument staje się zatem kontrolerem, a komputer – instrumentem, „maszyną”, z której wydobywa się dźwięk. W rezultacie słuchacz odbiera zupełnie inny efekt dźwiękowy, nie przypominający oryginalnych brzmień instrumentalnych.

Impreza "Szajba wita ESK!", Klubokawiarnia Szajba, ul. Św. Antoniego 2-4, wstęp wolny

Nadszedł 2016, a to oznacza, że nasze miasto staje się Europejską Stolicą Kultury. Z tej okazji zapraszamy na wspólne rozpoczęcie tego niezwykłego roku. Przygotowaliśmy dla Was zupełnie nowe, wyjątkowe menu pełne koktajli bazujących na dobrych, polskich wódkach. Jeśli myślicie, że ten alkohol nie jest w stanie Was niczym zaskoczyć, udowodnimy, że jesteście w błędzie :) Dodatkowo, w ten jeden wieczór, nasi rezydenci Fly i BUC połączą siły, żeby wspólnie zagrać imprezę bazującą na współczesnej muzyce polskiej i europejskiej.

Dancing z Elite Band, Mleczarnia, ul. Włodkowica 5, bilety: 10zł

Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy przy muzyce na żywo. Specjalnie dla Państwa zagra zespół Elite Band. Wstęp tylko 10 zł za 4 godziny niezwykłej zabawy przy dźwiękach muzyki porywającej do tańca. Będziemy witać Państwa nie tylko muzyką, ale także Powitalnym Drinkiem. Istnieje możliwość rezerwacji stolików cena biletu 20 zł ( w cenie dobra i niezapomniana zabawa, welcome drink oraz zagwarantowane miejsce siedzące).

WROCŁAWSKI DRUM AND BASS VOL. 1, Bau Bar, ul. Świdnicka 12/16, wstęp: 10 zł

Ekipa z Wrocławskiego Drum and Bass'u zaprasza na swoją pierwszą imprezę pod znakiem głębokich dźwięków i mocnych dropów! Jeśli chcecie poczuć prawdziwy rave’wowy klimat, który nakręcać będą mega utalentowani dj’e to wbijajcie do Baubaru. Możecie liczyć na porządne nagłośnienie i kawał dobrej muzy ;) Niech drop będzie z Wami ! Zagrają dla Was: - Kosay [ Scream Music, Warszawa] - Trip2Space [Wrocław] - Gaara, Reset[ neuropunks \ / ReeseBeats ] - Grzywa [drum&bass Wrocław] - MacBeat & DT [Subwena] - Mad Noizze [Wrocławski Drum and Bass] - matt b2b onex b2b Zap [DiGitaL Collective] + VJ Kiddlucky [DiGitaL Collective]

Uliczka Lwowska, Instalacja scenograficzna i świetlna nawiązująca do tradycyjnego ukraińskiego ornamentu, ul. Sukiennice (RYNEK), wstęp wolny

Scenografia uliczki Lwowskiej bazuje na tradycyjnym wzornictwie ukraińskim – ludowej krajki i wyszywanki - inscenizacja ta jest zapowiedzią Miesiąca Lwowskiego/Ukraińskiego, który odbędzie się w kwietniu 2016.

Miesiąc Lwowski to kompleksowa prezentacja współczesnego oblicza Ukrainy w różnych dziedzinach sztuki i kultury. Tworząc program miesiąca traktowaliśmy Lwów jako miasto-soczewkę, które pozwala zajrzeć w głąb całej Ukrainy.

Wybrane moduły programu Miesiąca Lwowskiego:
Ulica Lwowska – zagości w Rynku Wrocławskim. Aranżacje scenograficzne przywołujące lwowską architekturę, działania artystyczne, prezentacje kulturalne i kulinarne wprowadzą nas w atmosferę i smaki współczesnego Lwowa.
Kawiarnia Lwowska – przez cały kwiecień 2016 funkcjonować będzie specjalnie zaaranżowana Kawiarnia Lwowska. Tu usłyszymy codziennie muzykę na żywo posmakujemy kuchni Lwowskiej a w weekendy spotkamy najważniejszych pisarzy ukraińskich.
Kino ukraińskie – pokaz najnowszych trendów eksportowych w kinie ukraińskim zarówno pełnoformatowe produkcje kinowe, jak również filmy dokumentalne i kino artystyczne.
Ukraiński Zriz / Przeobrażenie – wystawa sztuki współczesnej. Przeobrażenie to całościowy ogląd obecnego stanu ukraińskiej sztuki współczesnej powstającej w warunkach wojny i nieustającej zmiany. Na program złożą się wystawy, performansy, a także pokazy dokumentalne video-artu (sztuka wideo) i land artu (sztuka ziemi).

Festiwal Food Trucków: Kultura Smaków, Namiot SFERA, pl. Nowy Targ, wstęp wolny

Otwórzmy Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 ze smakiem!

Skoro jest coś dla „ducha” nie może zabraknąć czegoś dla „ciała”! Wszystkich fanów dobrego jedzenia zapraszamy, w ramach Weekendu Otwarcia, na wyjątkowe wydarzenie: Kultura Smaków - Zlot Food Trucków.

Zlotów food trucków we Wrocławiu było już sporo. Każdy cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Kultura Smaków to jednak wydarzenie wyjątkowe, łączące trzydniowy maraton kulturalny z kulinarnym świętem ulicznym. Także miejsce, w którym odbędzie się wydarzenie, jest bardzo nietypowe. Pierwszy raz food trucki zaparkują w sercu miasta - na placu Nowy Targ, czyli terenie należącym do gminy.

Na Zlocie swoją ofertę kulinarną zaprezentują tylko lokalne food trucki. Te znane Wrocławianom już od dawna oraz mniej rozpoznawalne, startujące dopiero w ulicznym biznesie. Wyjątkowość food trucków polega na ich identyfikacji z miastem i miejskimi działaniami. Restauracje na kółkach stworzą kulinarną oprawę Weekendu Otwarcia. Każdy food truck przygotuje potrawę, której nazwa będzie się odwoływać do historii i tradycji Wrocławia. Niektóre dania zostaną stworzone specjalnie na tę okazję, a przybyli będą mogli je spróbować jako pierwsi.

Kultura Smaków to burgery, kiełbaski, makarony, zupy, pierogi, bagietki i kanapki, dania tex-mex, coś na słodko, słono, kwaśno, dla mięsożerców, wegetarian, wegan, na ciepło i na zimno, cała paleta smaków zamknięta na jednym wrocławskim placu. Za sprawą tego wydarzenia gwarantujemy, że pokochacie street food i rozsmakujecie się w zdrowych daniach, przygotowywanych na miejscu ze świeżych składników.

Dołączcie do Kultury Smaków - Zlocie Food Trucków i bądźcie częścią wielkiego, kulinarnego i kulturalnego święta Wrocławia!

Tylko wrocławskie food trucki, tylko najlepsze jedzenie. Prawdziwy street food na placu Nowy Targ.

LISTA FOOD TRUCKÓW:

 1. Bagiety z Furgonety
 2. Balkan Burger
 3. Bratwursty
 4. Byczy Burger
 5. Frutopia
 6. gofreak
 7. Green Bus
 8. Happy Little Truck
 9. mobiCafé - coffee is coming.
 10. NIENAŻARTY
 11. osiem misek
 12. Panczo
 13. PICKUP BURGER
 14. QQRYQ
 15. Quchnia M - Food Truck
 16. Shakewave Truck
 17. Sweet Box
 18. Taho Café
 19. Zjedz Pieroga
 20. Zupa

Wernisaż wystawy Made in Europe - 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej - Mies van der Rohe Award, Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

Wystawa poświęcona najważniejszej europejskiej nagrodzie w dziedzinie architektury, zaprezentuje sto pięćdziesiąt najważniejszych projektów zrealizowanych w ostatnim ćwierćwieczu. Muzeum Architektury we Wrocławiu rozpoczyna prezentację wystaw przygotowywanych w ramach programu Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016 od przedstawienia dwóch ekspozycji poświęconych najważniejszej europejskiej nagrodzie w dziedzinie architektury, przyznawanej od 1988 roku przez Fundację Mies van der Rohe.

W konkursie nie ma ograniczeń w zakresie skali czy funkcji obiektów - wszystkie edycje uwzględniały domy prywatne, budynki użyteczności publicznej, muzea i instytucje kulturalne, obiekty sportowe, założenia służące edukacji i ochronie zdrowia, a także utrzymane w dużej skali projekty infrastruktury i systemów transportowych. Obok projektów wielkich gmachów i założeń urbanistycznych pojawiają się niewielkie, niskobudżetowe realizacje. Ich wspólnym mianownikiem jest fakt, że wszystkie w istotny sposób przyczyniają się do kształtowania europejskiego pejzażu kulturowego.

Made in Europe to historia ostatnich 25 lat europejskiej architektury. Prezentacja zestawia ze sobą blisko 150 modeli oraz wizualizacje około 3 000 projektów zgłoszonych do nagrody od 1988 roku. Dotychczas wystawa prezentowana była jedynie podczas ostatniego Biennale w Wenecji w Palazzo Michiel oraz w Szanghaju w ramach programu Shanghai Urban Space Art Season 2015 (SUSAS). Częścią wrocławskiej odsłony Made in Europe jest prezentacja projektu European Identity, stanowiącego próbę odpowiedzi na pytanie o tożsamość europejskiej architektury. Włączając się w towarzyszącą projektowi debatę, zapraszamy również na spotkania i dyskusje z projektantami wyróżnionych w konkursie obiektów zrealizowanych w Polsce.

Organizator: Muzeum Architektury we Wrocławiu
Partnerzy: Fundació Mies van der Rohe, Barcelona
www.ma.wroc.pl
Wstęp płatny.

Dźwięki Wrocławia: infopunkt ESK + występy muzyków; 18 lokalizacji, w tym galerie handlowe, Kino Nowe Horyzonty, Dworzec PKP, Port Lotniczy Wrocław

To będzie dla wielu osób prawdziwe zaskoczenie. Wyprowadzamy muzyków z sal koncertowych i adoptujemy nietypowe przestrzenie na miejsca koncertów. Nasi muzycy będą koncertować min. w galeriach handlowych, Szpitalu Klinicznym na ul. Borowskiej, Wrocławskim Centrum Opieki i Wychowania na ul. Lekcyjnej. Pianiści będą koncertować w hali Dworca PKP i Portu Lotniczego Wrocław. Muzyków spotkacie w takich miejscach jak: Aleja Bielany, Galeria Sky Tower, Arkady Wrocławskie, Galeria Handlowa Korona, Centrum Handlowym Borek, Dom Handlowy Renoma, Galeria Dominikańska, Pasaż Grunwaldzki, Magnolia Park, Centrum Handlowe Astra, Factory Wrocław, Kino Nowe Horyzonty. Poza muzykami będą czekać na was również nasi wolontariusze, którzy chętnie udzielą informacji na temat projektów ESK. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny. Nasłuchujcie Dźwięków Wrocławia. Zapraszamy.

Warsztaty artystyczne: malowanie na torbach i ubraniach od szablonów, Namiot SFERA, Pl. Nowy Targ, wstęp wolny

To warsztat dla wszystkich tych, którzy posługując się szablonami chcą sprawić, żeby ich ubrania były nieszablonowe! Dorzucając do tego dodatki materiałowe oraz drobne elementy dekoracyjne możesz sprawić, że twoja odzież będzie unikatowa. Na warsztacie nauczymy się wykonywać szablony, nanosić farbę na materiał i przyozdabiać odzież dodatkami. Jeśli chcesz, weź ze sobą swoją część garderoby i zmień ją tak jak lubisz. Dla pierwszych 20 osób torba z własnoręcznie zrobionym szablonem za darmo. Warsztaty poprowadzą Tomek Soin i Monika Szumiło. Wstęp wolny

Improwizacja wokalna (prowadzenie: KidBrown), Namiot SFERA, Pl. Nowy Targ, wstęp wolny

Zajęcia wokalne z Jadzią Kłapą i Anią Frączek, czyli duetem KidBrown to czas odkrywania i zabawy głosem. Będziemy rozmawiać o sprawach technicznych, czyli jak wydobywać głos, co robić, by wygodnie nam się śpiewało ale przygotujcie się również na eksperymenty. Poszukamy wolności i swojej indywidualnej palety dźwięków.
Wstęp wolny.

Wrocław Rozgrzewa: infopunkt ESK i występy artystyczne, 15 lokalizacji wokół Rynku

Tego we Wrocławiu jeszcze nie było. Wrocław Rozgrzewa to piętnaście miejsc w centrum Wrocławia gdzie napotkacie płonące instalacje przy których będzie można się ogrzać. W każdym z tych miejsc spotkacie muzyka a nasi wolontariusze chętnie udzielą wam informacji o nadchodzących wydarzeniach ESK. Dodatkowo wszędzie będzie sprzedawany gorący grzaniec, kawa i herbata. Po prostu - Wrocław Rozgrzewa. Zapraszamy.

Premiera: Muzeum Marzeń - literacka i muzyczna podróż po galerii malarstwa, Muzeum Narodowe, pl. Powstańców Warszawy 5, inne terminy: 25, 30 stycznia i 6 lutego oraz w październiku

„Muzeum Marzeń” to spektakl złożony z ośmiu performansów wystawianych we wnętrzach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Każda scena jest efektem przenikania się malarstwa, literatury, teatru, muzyki i tańca.

Łączący malarstwo, literaturę, muzykę i teatr projekt „Muzeum Marzeń” to nowe spojrzenie na malarstwo dawnych mistrzów. Zaproszeni do udziału pisarze i kompozytorzy stworzą utwory literackie i muzyczne inspirowane wybranymi obrazami ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Na ich podstawie reżyserka Jacqueline Kornmüller wraz zaproszonymi aktorami i tancerzami przygotuje osiem kameralnych przedstawień, które zaprezentowane zostaną przy poszczególnych dziełach sztuki. Widzowie wędrujący po muzeum z planem i krzesełkiem w ręku obejrzą najróżniejsze sceny, w których spotykać się będą ze sobą różne dziedziny sztuki. Sceny odgrywane będą przez artystów jednocześnie, każda kilka razy pod rząd, tak że widz będzie miał możliwość obejrzenia wszystkich inscenizacji podczas jednego wieczoru.
Całość wystawiona zostanie osiem razy. Wystawianym w Muzeum przedstawieniom towarzyszyć będzie akcja promocyjna w mieście. W wybranych punktach Wrocławia na wielkich plakatach zaprezentowanych zostanie kilka dzieł sztuki biorących udział w projekcie. Dzięki specjalnym aplikacjom wrocławianie i turyści będą mogli przy pomocy swoich smartfonów słuchać tekstów i muzyki w czasie spaceru po mieście.

Kurator / reżyser: Jacqueline Kornmüller i Peter Wolf
Organizator: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, ESK Wrocław 2016
Producent: Stowarzyszenie „wenn es soweitist” z Wiednia

www.muzeummarzen.pl
www.mnwr.art.pl
Wstęp płatny.

Płonąca Wyspa - Dwa światy, Wyspa Słodowa, wstęp wolny

Taniec - Akrobatyka - Pirotechnika - Szczudlarstwo - a to wszystko zobaczymy w spektaklu „Płonąca Wyspa”!

Otwórz z nami Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016! Podczas ceremonii widzom towarzyszyć będą postacie z pomnika „Anonimowi Przechodnie” oraz słynne wrocławskie krasnale, które ożyją na czas widowiska i pokażą nam swoją historię!

Widowisko oparte będzie na przedstawieniu dwóch równoległych światów charakterystycznych dla architektury Wrocławia. Obydwa spektakle będą otwierane przez konferansjera, który wprowadzi widownię w tematykę przedstawienia.

Zaprezentują się przed nami artyści z całej Polski m.in. Teatr AVATAR(Legnica), Grupa akrobatyczna Space Duo (Złotoryja), Grupa Bessali (Legnica), Flagrantis (Trójmiasto), Kamil Balmas „Cyrik” (Legnica), Grupa Azis Light (Dąbrowa Górnicza).

Partnerem spektaklu "Płonąca Wyspa" jest Fortum Polska.

Reżyser spektaklu: Aneta Zwierzynska
Asystent reżysera: Zuzanna Nir
Produkcja: Teatr AVATAR z Miasto Legnica

Muzyka autorska : Kriss Lee, Konrad i Natalia Rogińscy, Marek Litwin, Amadeusz Naczyński

Ponadto przygotowaliśmy dla Was ponad 100 wydarzeń kulturalnych, które wchodzą w skład całego Weekendu Otwarcia ESK Wrocław 2016 (15-17 stycznia)!

Videomapping, ściana Narodowego Forum Muzyki, pl. Wolności 1

Plenerowy pokaz multimedialny na ścianach budynku Narodowego Forum Muzyki. Videomapping to wyjątkowa projekcja wykorzystująca przestrzeń miejską jako płaszczyznę dla sztuki. Technologia videomappingu wykorzystuje wielkoformatowe powierzchnie w celu stworzenia niepowtarzalnego show. Łącząc artystyczną projekcję z architekturą miejską wpisuje się w klimat Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016 tworząc niepowtarzalną atmosferę przenikającej nas z wszystkich stron sztuki.

Koncert: KidBrown, Namiot SFERA, Pl. Nowy Targ, wstęp wolny

KidBrown to zespół, który tworzą - Jadzia Kłapa oraz Ania Frączek. Powstał w 2005 roku i od tego czasu zagrał w Polsce ponad 200 koncertów. W 2007 roku KidBrown wydał swój debiutancki krążek o nazwie "Pozytywizm". Muzyka KidBrown to wybuchowa mieszanka jazzu, soulu i muzyki eksperymentalnej.

Wykonują autorskie utwory (słowa i muzyka – Jadwiga Kłapa) w różnych składach: od kameralnych akustycznych po większe – soulująco-funkcjonująco-jazzującyce.

Przez pierwsze lata pracy, grała na gitarze i śpiewała w chórkach Katarzyna Kupiec, na basie towarzyszył im Januch Frydlech, oboje dzięki swojemu wielkiemu zaangażowaniu pomogli nam w rozkręceniu tego projektu.

Wstęp wolny.

Koncert: Skaldowie, Kościół NMP Nieustającej Pomocy, ul. Szkocka 35, Muchobór Mały

Skaldowie – polska grupa rockowa, powstała w Krakowie latem 1965 roku. Uprawiane gatunki muzyczne to m.in. klasyczny rock, rock progresywny, folklor góralski, rock'n'roll, jazz, big-beat oraz muzyka pop. Założycielami grupy byli: Andrzej Zieliński (kompozytor większości repertuaru), Jacek Zieliński oraz Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy Tarsiński.

Nazwa zespołu nawiązuje do postaci nadwornych poetów w historycznej kulturze skandynawskiej – skaldów.

Wernisaż (z cyklu Bryły Platona) Klaudia Zawada, Mleczarnia, ul. Włodkowica 5, wstęp wolny

Bryły Platona to wspólna inicjatywa Klubokawiarni Mleczarnia oraz Galerii Sztuki Platon pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, mająca na celu wyróżnienie i uhonorowanie młodych debiutujących twórców. Przedsięwzięcie skierowane jest do studentów i młodych absolwentów kierunków artystycznych uczelni wyższych z całej Polski. Jest to inicjatywa społeczna, której celem jest promocja i edukacja debiutujących twórców w zakresie funkcjonowania na rynku sztuki i późniejszej działalności artystycznej.

Doświadczenie organizatorów pozwala przekazać młodym artystom kapitał profesjonalnej wiedzy w zakresie budowania marki, stabilnej pozycji i wiarygodności oraz sukcesywnego rozwoju na rynku sztuki. Projekt w swoim założeniu ma wyłonić spośród grona zgłaszających się kandydatów uczelni artystycznych wybitne talenty i umożliwić debiutantom zaprezentowanie swojej twórczości podczas indywidualnej wystawy. Jest to projekt cykliczny, w czasie którego co roku wyłanianych będzie przez komisję kwalifikacyjną dziesięciu finalistów.

Wyjątkowy charakter przedsięwzięcia podkreśla fakt, że każdy z dziesięciu wyróżnionych artystów będzie uhonorowany indywidualną wystawą w Klubokawiarni Mleczarnia. Spośród 10 finalistów niezależne Jury wytypuje laureata nagrodzonego finałową wystawą wraz z uroczystym wernisażem w Galerii Sztuki Platon. Laureat zostanie zaproszony do ścisłego grona artystów reprezentowanych przez Galerię i będzie to dla niego jednocześnie pierwsza możliwość zaistnienia na komercyjnym rynku sztuki.

Klaudia Zawada urodzona w 1990r. w Katowicach. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na kierunku malarstwo. Dyplom zrealizowała w pracowni prof. Mariana Waldemara Kuczmy i prof. Wojciecha Kaniowskiego. Obecnie studentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. „W pracach inspiruje się szeroko pojętym przenikaniem i nawarstwianiem występującym w świecie przyrody. Staram się organizować powierzchnie malarską w harmoniczne struktury, gdzie niejednoznaczność interpretacyjna przenika się z metaforą pejzażu. Ów pejzaż jest wypadkową wszystkich przecięć i warstw. Wyłaniająca się marginalnie panorama jest także sumą moich decyzji i przemyśleń, poprzez które usiłuję zbudować własny indywidualny język malarski.”

Wernisaż wystawy Radka Baczkowskiego -grafika_ilustracja, Cyrulik Wrocławski/Włodkowica 21, wstęp wolny

W samym sercu miasta, przy ul. Włodkowica 19, w mieści się sklep z unikatowymi ubraniami polskich projektantów Ubieralnia oraz salon fryzjerski dla pań i panów (również brodaczy) CYRULIK WROCŁAWSKI - miejsce spotkań, rzezby, obrazy lokalnych artystów. Zaaranżowane ze smakiem wnętrze wypełnia dobra muzyka i jeszcze lepsza energia. Można wpaść tutaj nie tylko po nowy ciuch czy fryzurę, ale także po to, żeby powidziwiać prezentowane na ceglanych ścianach prace lokalnych artystów. Radosław Bączkowski - projektant graficzny / illustrator. Studiował na uniwersytecie wrocławskim kierunek komunikacja wizerunkowa, oraz projektowanie graficzne również we Wrocławiu. Jego pasje to jazda na deskorolce, trochę malarstwo, podróże i czerpanie przyjemności z każdej czynności jaką przyjdzie mu wykonać. Grafika jest dla niego zarówno zawodem jak i realizacją samego siebie co uważa za jedną z najważniejszych rzeczy w życiu. Motto - stay real, never change. Ubieralnia i CYRULIK WROCŁAWSKI, Włodkowica 19, 50-072 Wrocław

Teatr Improwizacji Improkracja - Improwizacje kabaretowe, Pub Włodkowica 21, bilety 10/15 zł

Teatr Improwizacji Improkracja - jeden z pierwszych teatrów improwizacji w Polsce, aktywnie działa od 2011 roku, regularnie grając spektakle we Wrocławiu. To najbardziej doświadczona i profesjonalna grupa improv na Dolnym Śląsku. Spektakle polegają na tworzeniu krótkich scenek, dłuższych historii oraz pełnych fabuł na podstawie sugestii widzów, bez wcześniejszego scenariusza. Wszystko dzieje się na oczach widza, a inspiracją może być wszystko - jedno słowo, utwór muzyczny, czy wykład eksperta. Improkracja od 4 lat z powodzeniem reprezentuje Wrocław i Dolny Śląsk na festiwalach improwizacji w Krakowie oraz w Gdańsku a także Polskę na Finland International Improv Festival. Improkracja tworzy także swoje formy, które są z powodzeniem wystawiane przez inne teatry improwizacji w Polsce. Teatr tworzą zawodowi aktorzy, lalkarze, mimowie, klowni.

Koncert: DEADPOINT + DIEVERSITY + CHAOS ENGINE + BEYOND THE INFINITY, Liverpool Klub, ul. Świdnicka 37, bilety: 12 zł

Spektakl: "Insenso" w ramach projektu Mercouri/Xenakis, Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), Wystawowa 1, wstęp: 25 zł

Insenso, Dimitris Dimitriadis | 15-16.01.2016 | Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA)
Godz. 19:15. Premiera spektaklu Alexandry Kazazou w reżyserii Petrosa Sevastikoglou. Spektakl dedykowany Melinie Mercouri i jej idei przekraczania granic przez kulturę. Skoncentrowany na istocie człowieczeństwa tekst opowiada o wyborze, jakim jest miłość. Ruch nie tworzy tu jedynie tła dla słowa, ale wchodzi z nim w dialektyczny konflikt.

„Insenso” to historia kobiety, która szaleje z miłości; historia, w której miłość wykracza poza logikę, wyznaczone granice. „Insenso” – całkowita klęska mądrości; wyniszczający triumf uczuć.

„Insenso” jest operą bez muzyki, gdzie słowo i ciało stanowią pojedyncze instrumenty. W sztuce ruch nie tworzy jedynie tła dla słowa, ale wchodzi z nim w dialektyczny konflikt. To teatr, który poszukuje psychicznego i fizycznego poruszenia u odbiorcy.

Tekst: Dimitris Dimitriadis
Tłumaczenie tekstu: Ilias Vrazas
Reżyseria: Petros Sevastikoglou
Wykonanie: Alexandra Kazazou
Scenografia: Petros Sevastikoglou, Bajka Mourier
Kostiumy: Bajka Mourier
Udźwiękowienie: Kostas Georgakopulos, współpraca Dariusz Jackowski
Realizacja świateł, zdjęcia: Karol Jarek
Producent: Kostas Georgakopulos
Produkcja: Avant Art, Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Scenografia: zespół pod kierownictwem Piotra Jacyka
Koordynacja projektu: Grażyna Górka-Dudek

Spektakl jest częścią programu wydarzenia Mercouri/Xenakis. Wstęp: 25 zł

Projekcja filmowa: Optimista, reż. Kryspin Pluta i spotkanie z reżyserem, Namiot SFERA, Pl. Nowy Targ, wstęp wolny

Optimista, (2014, czas trwania: 44min.) to film o odwadze: o tym jak mało odwagi mamy w sobie i jak dużo możemy zyskać gdy staniemy się odważni. 8-letni Mateusz rozpoczyna kurs żeglarski w szkółce dla najmłodszych. Wychodząc w morze na jednoosobowej łódeczce sam obsługuje żagiel i ster, sam walczy z nieokiełznanymi falami Bałtyku, a przede wszystkim - z własnym strachem. Nauka żeglarstwa to twarda szkoła charakterów.

Kryspin Pluta - reżyser filmowy, pedagog. Absolwent Szkoły Filmowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Szkoły Andrzeja Wajdy. Reżyser nagradzanych krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych ("Gadzio", "Wyspa Wiktorii", "Martijn i Zoe", "Magellan"). Organizator Festiwalu Slot Pomorze, prezes Fundacji Inicjatyw Twórczych "Fordewind" w Gdyni. Zapraszamy serdecznie na spotkanie i rozmowę z reżyserem tego filmu.

Wstęp wolny.

Impreza karnawałowa: Swing Dancin' Night: Karpeta Jazz Brothers i tancerze Lindy Szau, Vertigo Jazz Club & Restaurant, ul. Oławska 13, bilety: 20 zł

Taneczna impreza karnawałowa w swingowym wydaniu.

Koncert JORYJ KŁOC / Ethno Jazz Festival - MAŁANKA 2016, Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1, bilety: 25- 35 zł

Według kalendarza juliańskiego, używanego w liturgii prawosławnej, Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok przypadają 13 dni później, co za tym idzie – Stary Rok możemy pożegnać raz jeszcze! W sobotę 16 stycznia zapraszamy do Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze, gdzie wspólnie ze znakomitym zespołem JORYJ KŁOC ze Lwowa, folkowym objawieniem ubiegłego roku na Ukrainie, bawić będziemy się na MAŁANCE!

Małanka to nic innego jak świętowanie Nowego Roku według kalendarza juliańskiego, którym posługują się wierni obrządku greckokatolickiego oraz prawosławnego. Imprezy małankowe cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, nic też dziwnego że Małanka organizowana jest we Wrocławiu, jednym z najbardziej barwnych kulturowo miast Europy. Jak przystało na powitanie Nowego Roku w programie dużo zabawy przy muzyce granej na żywo oraz prezentowanej przez DJów, nauka tańców oraz degustacja potraw naszych wschodnich sąsiadów. JORYJ KŁOC, muzyczni rozrabiacy ze Lwowa, to folkowe objawienie 2014 roku na Ukrainie. Swój styl muzyczny określa żartobliwie „Daj Boże Eto Hip Czort Hop”. Za pomocą liry korbowej, gitary, bębna huculskiego (buchało) i altówki grupa na nowo odkrywa słuchaczom folk obrzędowy, autentyczny przekaz kobzarzy i lirników, który kilkaset lat temu przemierzali Ukrainę ze wsi do wsi, opowiadając muzyką historię tamtych ziem i ich bohaterów. Robi to jednak po swojemu, z rockandrollowym zacięciem i swoistą swadą.

Zespół swoją nazwę wziął z tajnego języka lirników (argo). Joryj oznacza szalonego lub statecznego czy zaciekłego (!). Kłoc oznacza natomiast kawałek, kęs lub człowieka, starca czy mędrca. Interpretacja nazwy wywołuje więc ciekawe zestawienia, tak ciekawe, jak muzyka zespołu. Bo to, co grają jest poniekąd szalonym kęsem w wykonaniu statecznych mędrców… Jak mówią sami muzycy, każda interpretacja jest właściwa, bo tak jest w życiu ciekawiej…

Wrocław - wejście od podwórza, podwórko na Ruskiej 46 i Neon Side Gallery

Zapraszamy dnia 16 stycznia 2016 roku, o godzinie 20.00 do klubogalerii Neon Side w podwórku przy ulicy Ruskiej 46c we Wrocławiu.

Wraz z wybranymi artystami zaprezentujemy Państwu publikacje podsumowującą ubiegłoroczne projekty. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnia młodzi wrocławscy muzycy: zespół Notopop oraz DJ Kazula. Podwórko przy ulicy Ruskiej 46 abc to unikatowa galeria wrocławskich neonów, a także miejsce pracowni i atelier artystycznych, które wyjątkowo tego wieczoru będą dłużej otwarte.

Koncerty: Rebonds A, Kassandra i Karkowski/Xenakis w ramach Mercouri/Xenakis, Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), Wystawowa 1

Koncert „Karkowski/Xenakis” poświęcony jest wpływowi Iannisa Xenakisa na twórczość wybitnego polskiego kompozytora Zbigniewa Karkowskiego. Wystąpią w nim wiolonczeliści Anton Lukoszevieze i Kasper Toeplitz. Dodatkowo utwór Xenakisa „Rebonds A” wykona perkusista Leszek Lorent, a w „Kassandrze” dołączy do niego baryton Maciej Nerkowski.

NAPHTA + BORYN, Bau Bar, ul. Świdnicka 12/16, wstęp: 10 zł

Naphta - dj i producent pochodzący z Wrocławia. Absolwent The Red Bull Music Academy. Założyciel szkoły muzycznej TONY oraz autor audycji "Purpurowe Rejsy" w Radiu Luz. Boryn - dj i producent z Wrocławia. W październiku 2014 roku ruszył z nowym projektem Astro Buhloone, który tworzy wraz z Michałem Zakrzewskim (Hush Hush Pony). Ich debiutancka, winylowa epka ukazała się w listopadzie 2015 nakładem warszawskiej wytwórni.

Silent Disco z Trójką i Radiowym Domem Kultury, Infopunkt Barbara, Świdnicka 8c

Kolektyw Radiowego Domu Kultury, w skrócie NOS (Michał Nogaś, Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska) i radiowa Trójka zapraszają do wspólnego cichego tańca podczas otwarcia ESK Wrocław 2016.

Zapiszcie w kajecikach i szykujcie stroje. Za friko, ale liczba słuchawek ograniczona!

Uliczka Lwowska, Instalacja scenograficzna i świetlna nawiązująca do tradycyjnego ukraińskiego ornamentu, ul. Sukiennice (RYNEK), wstęp wolny

Scenografia uliczki Lwowskiej bazuje na tradycyjnym wzornictwie ukraińskim – ludowej krajki i wyszywanki - inscenizacja ta jest zapowiedzią Miesiąca Lwowskiego/Ukraińskiego, który odbędzie się w kwietniu 2016.

Miesiąc Lwowski to kompleksowa prezentacja współczesnego oblicza Ukrainy w różnych dziedzinach sztuki i kultury. Tworząc program miesiąca traktowaliśmy Lwów jako miasto-soczewkę, które pozwala zajrzeć w głąb całej Ukrainy.

Wybrane moduły programu Miesiąca Lwowskiego:
Ulica Lwowska – zagości w Rynku Wrocławskim. Aranżacje scenograficzne przywołujące lwowską architekturę, działania artystyczne, prezentacje kulturalne i kulinarne wprowadzą nas w atmosferę i smaki współczesnego Lwowa.
Kawiarnia Lwowska – przez cały kwiecień 2016 funkcjonować będzie specjalnie zaaranżowana Kawiarnia Lwowska. Tu usłyszymy codziennie muzykę na żywo posmakujemy kuchni Lwowskiej a w weekendy spotkamy najważniejszych pisarzy ukraińskich.
Kino ukraińskie – pokaz najnowszych trendów eksportowych w kinie ukraińskim zarówno pełnoformatowe produkcje kinowe, jak również filmy dokumentalne i kino artystyczne.
Ukraiński Zriz / Przeobrażenie – wystawa sztuki współczesnej. Przeobrażenie to całościowy ogląd obecnego stanu ukraińskiej sztuki współczesnej powstającej w warunkach wojny i nieustającej zmiany. Na program złożą się wystawy, performansy, a także pokazy dokumentalne video-artu (sztuka wideo) i land artu (sztuka ziemi).

Dźwięki Wrocławia: infopunkt ESK + występy muzyków, Dworzec PKP + lotnisko

To będzie dla wielu osób prawdziwe zaskoczenie. Wyprowadzamy muzyków z sal koncertowych i adoptujemy nietypowe przestrzenie na miejsca koncertów. Nasi muzycy będą koncertować min. w galeriach handlowych, Szpitalu Klinicznym na ul. Borowskiej, Wrocławskim Centrum Opieki i Wychowania na ul. Lekcyjnej. Pianiści będą koncertować w hali Dworca PKP i Portu Lotniczego Wrocław. Muzyków spotkacie w takich miejscach jak: Aleja Bielany, Galeria Sky Tower, Arkady Wrocławskie, Galeria Handlowa Korona, Centrum Handlowym Borek, Dom Handlowy Renoma, Galeria Dominikańska, Pasaż Grunwaldzki, Magnolia Park, Centrum Handlowe Astra, Factory Wrocław, Kino Nowe Horyzonty. Poza muzykami będą czekać na was również nasi wolontariusze, którzy chętnie udzielą informacji na temat projektów ESK. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny. Nasłuchujcie Dźwięków Wrocławia. Zapraszamy.

Festiwal Food Trucków: Kultura Smaków, pl. Nowy Targ

Otwórzmy Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 ze smakiem!

Skoro jest coś dla „ducha” nie może zabraknąć czegoś dla „ciała”! Wszystkich fanów dobrego jedzenia zapraszamy, w ramach Weekendu Otwarcia, na wyjątkowe wydarzenie: Kultura Smaków - Zlot Food Trucków.

Zlotów food trucków we Wrocławiu było już sporo. Każdy cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Kultura Smaków to jednak wydarzenie wyjątkowe, łączące trzydniowy maraton kulturalny z kulinarnym świętem ulicznym. Także miejsce, w którym odbędzie się wydarzenie, jest bardzo nietypowe. Pierwszy raz food trucki zaparkują w sercu miasta - na placu Nowy Targ, czyli terenie należącym do gminy.

Na Zlocie swoją ofertę kulinarną zaprezentują tylko lokalne food trucki. Te znane Wrocławianom już od dawna oraz mniej rozpoznawalne, startujące dopiero w ulicznym biznesie. Wyjątkowość food trucków polega na ich identyfikacji z miastem i miejskimi działaniami. Restauracje na kółkach stworzą kulinarną oprawę Weekendu Otwarcia. Każdy food truck przygotuje potrawę, której nazwa będzie się odwoływać do historii i tradycji Wrocławia. Niektóre dania zostaną stworzone specjalnie na tę okazję, a przybyli będą mogli je spróbować jako pierwsi.

Kultura Smaków to burgery, kiełbaski, makarony, zupy, pierogi, bagietki i kanapki, dania tex-mex, coś na słodko, słono, kwaśno, dla mięsożerców, wegetarian, wegan, na ciepło i na zimno, cała paleta smaków zamknięta na jednym wrocławskim placu. Za sprawą tego wydarzenia gwarantujemy, że pokochacie street food i rozsmakujecie się w zdrowych daniach, przygotowywanych na miejscu ze świeżych składników.

Dołączcie do Kultury Smaków - Zlocie Food Trucków i bądźcie częścią wielkiego, kulinarnego i kulturalnego święta Wrocławia!

Tylko wrocławskie food trucki, tylko najlepsze jedzenie. Prawdziwy street food na placu Nowy Targ.

LISTA FOOD TRUCKÓW:

 1. Bagiety z Furgonety
 2. Balkan Burger
 3. Bratwursty
 4. Byczy Burger
 5. Frutopia
 6. gofreak
 7. Green Bus
 8. Happy Little Truck
 9. mobiCafé - coffee is coming.
 10. NIENAŻARTY
 11. osiem misek
 12. Panczo
 13. PICKUP BURGER
 14. QQRYQ
 15. Quchnia M - Food Truck
 16. Shakewave Truck
 17. Sweet Box
 18. Taho Café
 19. Zjedz Pieroga
 20. Zupa

Warsztaty artystyczne: sztuka rymowania, prowadzą Maro En + Dj Wake Up, Namiot SFERA, pl. Nowy Targ, wstęp wolny

Poprowadzą: MARO EN i DJ 'WAKE UP'. Warsztat o dwóch elementach Hip-hopu, MC'ingu i DJ'ingu. Omówimy flow, technikę, bity oraz wszystkie powiązane z tym aspekty. Po części teoretycznej warsztatów przejdziemy do części praktycznej, która pomoże nam wdrożyć nabytą wiedzę w życie, zespolić nas i przy okazji stworzyć coś niepowtarzalnego. Wstęp wolny

Wrocław Rozgrzewa: infopunkt ESK i występy artystyczne, 7 lokalizacji wokół Rynku

Tego we Wrocławiu jeszcze nie było. Wrocław Rozgrzewa to piętnaście miejsc w centrum Wrocławia gdzie napotkacie płonące instalacje przy których będzie można się ogrzać. W każdym z tych miejsc spotkacie muzyka a nasi wolontariusze chętnie udzielą wam informacji o nadchodzących wydarzeniach ESK. Dodatkowo wszędzie będzie sprzedawany gorący grzaniec, kawa i herbata. Po prostu - Wrocław Rozgrzewa. Zapraszamy.

Ceremonia Otwarcia Przebudzenie - pochód Czterech Duchów Wrocławia, 4 dzielnice Wrocławia i wrocławski Rynek

"Przebudzenie" - Ceremonia Otwarcia ESK Wrocław 2016

Poznaliśmy szczegóły „Przebudzenia” – Ceremonii Otwarcia ESK Wrocław 2016. W spektakularnym pochodzie, który rozpocznie o godz. 16:00 w niedzielę 17 stycznia w kilku miejscach miasta, wezmą udział setki artystów, tysiące wrocławian i widzów, którzy będą mieli okazję oglądać niepotykane widowisko, rozpoczynające obchody ESK 2016 we Wrocławiu.

Wiecej o Weekendzie Otwarcia można przeczytać: T U T A J

Program i opisy poszczegolnych wydarzeń w ramach "Przebudzenia":

Duch Odbudowy
wyrusza o godz. 16.00 w pobliżu starej zajezdni tramwajowej przy ul. Grabiszyńskiej
– na Rynku o godz. 18.30

W 1945 r. Wrocław rozpoczął długi i bolesny proces odbudowy. Tym razem jako polskie miasto. Ale ta odbudowa odbyła się w kontekście licznych kryzysów - miliony Niemców zmuszonych zostało do opuszczenia swoich domostw w tym regionie, a kolejne zakończyło tu swoje przerażające wędrówki ze Wschodu.

Ten Duch związany jest z poszukiwaniem nowego początku, nowego domu. Wyruszając od ul. Grabiszyńskiej w pobliżu starej zajezdni tramwajowej, dwie grupy (bagaż jednej z nich zostanie umieszczony w starym tramwaju, a drugiej na Duchu) dołączą do muzyków grających na instrumentach zrobionych ręcznie przez Pawła Romańczuka. Pierwszy przystanek będzie miał miejsce przy wiadukcie, gdzie uczestnicy marszu będą próbować pokonać swój strach przed przejściem pod nim. Spotkają wysłannika, który pokaże im drogę do schronienia. Na miejscu dowiedzą się, że nie ma dla nich miejsca. Czy to prawda? Uczestnicy ponowią swoją podróż i wkrótce napotkają Morze Ludzkości - dosłownie płynące morze złożone z setek pozostających w ruchu obywateli miasta, którzy zablokują im drogę. Kolejna grupa szczególnych mieszkańców Wrocławia pomoże im pokonać tą jawną przeszkodę. Ostateczne wyzwanie czeka na Placu Legionów - tym razem ściana ognia. Nasi bohaterowie zdają sobie sprawę, że tylko dzięki ogromnemu poświęceniu będą mogli przebić się przez mur żywiołu. Wszystko zostaje skalane ogniem, ale gdy stają przed ścianą, zostają nagrodzeni obrazem bardziej twórczej, jednak równie złożonej przyszłości. Muzyka zmienia się, staje się bardziej harmoniczna, odgrywana na nowych instrumentach. Marsz bezpiecznie dociera do Rynku.

Przybliżone godziny przystanków:
16.00 - 16.17 - parking przy wjeździe do zajezdni
16.20 - 16.35 - wiadukt przy ul. Bzowej
16.40 - 16.50 - schron na skrzyżowaniu ulic Stalowej i Grabiszyńskiej
17.05 - 17.20 – skrzyżownie ulic Zaporoskiej i Grabiszyńskiej
17.27 - kładka dla pieszych Grabiszyńska
17.35 - 18.00 - Pl. Legionów

Duch Powodzi
wyrusza o godz. 16.00 z zajezdni tramwajowej “Dąbie”
– na Rynku o godz. 18.30

W 1997 r. rzeka Odra zalała Wrocław, cały region i sąsiednie kraje. Miasto odpowiedziało na to ogromną manifestacją obywatelskiej dumy - bezcenne książki i artefakty z bibliotek uniwersyteckich zostały ocalone i przeniesione w bezpieczne miejsce. Nasz Duch Powodzi jest zarówno potężny, jak i łagodny - jest siłą natury i dlatego nie można nim władać, ani go ujarzmić. Domaga się nadania mu należnej przestrzeni, a także życia z nim w harmonii, a nie w zatargu.

Trasa rozpoczyna się przy zajezdni tramwajowej “Dąbie”, w pobliżu Hali Stulecia. Można usłyszeć dźwięk kapiącej wody – jej symboliczny puls rozpoczyna akcję. Fale tworzą powierzchnię wody, która rozprzestrzeni się ulicami miasta. Duch – otoczony falami z błękitnego materiału o długości 25 metrów - wypłynie z zajezdni zanurzony w jeszcze spokojnym nurcie rzeki. W ZOO duże zwierzęta uciekają przez bramy i próbują dotrzeć do Ducha w poszukiwaniu azylu. Muzycy czekają na Ducha przy Moście Zwierzynieckim grając na wodnych dzwonach – specjalnie zaprojektowanych dźwiękowych obiektach. Na Rondzie Reagana kolejna ogromna grupa tancerzy i performerów rozwija motyw fal i symboliczny obraz płynącego miasta. Na Moście Grunwaldzkim Duch napotyka barierę, która stara się zatrzymać wodę - odbywa się walka z coraz groźniejszym żywiołem. Na Placu Społecznym fale rozpościerają się na przejścia i ulice. Gdy trasa dobiega do Galerii Dominikańskiej, powódź odnotuje największą wysokość.

Przybliżone godziny przystanków:
16:00 - zajezdnia Dąbie
16:10 - ZOO
16:26 - Most Zwierzyniecki
16:46 - Rondo Reagana
17:10 - Most Grunwaldzki
17:20 - Plac Społeczny
17:35 - Galeria Dominikańska

Duch Wielu Wyznań
wyrusza o godz. 16.00 z zajezdni przy ul. Legnickiej
– na Rynku o godz. 18.30

Wrocław to miasto wielu wyznań, czego dowodem są nasze budynki, dziedzictwo muzyczne, kuchnia oraz ludzie, liturgie, języki.

Duch wyruszy z zajezdni przy ul. Legnickiej na wezwanie chóru do przebudzenia. Gdy dotrze do Parku Handlowego Magnolia, napotka “taniec głupców”. Będzie to moment, w którym religia konsumpcji zatańczy prowokacyjnie na ulicy. Podczas przemarszu przez ul. Legnicką Duch będzie wzywany przez cztery różne chóry reprezentujące tradycje religijne obecne we Wrocławiu. Pierwszy zaśpiewa na balkonie Muzeum Współczesnego, przedstawiając tradycję protestancką. Następny czeka przy Szkole Teatralnej, gdzie będzie przedstawicielem wiary i muzyki żydowskiej. Muzyka poszczególnych chórów połączona jest kompozycją Pawła Romańczuka, graną na różnego rodzaju dzwonkach. Przy Kładce Nabycińskiej Duch spotka chór śpiewający muzykę ortodoksyjną. Nareszcie, ostatni chór czeka przy pl. Jana Pawła II, gdzie katolicka muzyka popłynie z balkonu budynku między ul. Ruską, a ul. św. Mikołaja. Przy wtórze uczestników marszu śpiewających piosenki z różnych kultur Wrocławia oraz w towarzystwie wszystkich performerów i maszerujących na całej trasie, Duch podąży w stronę Rynku.

Przybliżone godziny przystanków:
16:00 - Zajezdnia przy ul. Legnickiej
16:20 - przed galerią handlową Magnolia Park
17:00 - Muzeum Współczesne
17.15 - PWST
17.30 - Kładka Nabycińska
17.45 - pl. Jana Pawła II

Duch Innowacji
wyrusza o godz. 16.00 sprzed Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszko
– na Rynku o godz. 18.30

Duch Innowacji wyrusza sprzed Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszko, znajdującej się na północy miasta. Gdy budzi się ze swojego spoczynku, wszystko wokół zaczyna się rozświetlać. Duch Innowacji przypomina jedną z tych zjaw, które przechodząc sprawiają, że światło żarówek skrzy się i migoce.

Wzdłuż ulic Asnyka, Kasprowicza, Żmigrodzkiej i Na Polance przestrzeń i budynki będą rozświetlone przez najbardziej interesujących operatorów światła z Wrocławia i reszty Polski. Każda z tych instalacji powie nam coś na temat historii miasta.

Szpital Pediatryczny (Artysta: Robert Kusik), ul. Jana Kasprowicza:
- instalacja będzie składała się z przezroczystych rur wypełnionych specjalną cieczą, która staje się widoczna w świetle i ilustruje rozwój dziecięcego mózgu. Celem projektu jest pokazanie, że innowacja zaczyna się w dzieciństwie.

Na Polance (Artysta: Michał Kardas), ul. Na Polance
- instalacja jest artystyczną impresją na temat przyrody i technologii, jako żyjących w symbiotycznym związku. Ludzie często popadają w konflikt, starając się uchwycić naturę. Ta praca stanowi dialog między prostymi torami technologii reprezentowanymi przez światła hilite, a organicznym, zygzakowatym kształtem natury symbolizowanej przez drzewa wzdłuż ulicy.

Więzienie (Artysta: Tomasz Domański), ul. Władysława Reymonta
- instalacja wnosi zupełnie nowe spojrzenie na innowację. Sam twórca trafił do więzienia za drukowanie nielegalnych materiałów na początku lat 80. Celem projektu jest stworzenie instalacji świetlnych przy użyciu drabin, z których będą rzucane w powietrze kawałki papieru, a na nich zapisane będą rewolucyjne i inspirujące myśli. Wśród materiałów reżimowych, na których widnieć będą kary, będzie można znaleźć papierki z cytatami niektórych wielkich myślicieli tego świata.

Wiadukt (Artysta: Karolina Jacewicz), ul.Reymonta / Staszica
- instalacja pod wiaduktem jest artystyczną impresją i festiwalem technologii świetlnej. Światło będzie wrażliwe na otaczające je dźwięki i będzie prowadziło rozmowę z muzyką tworzoną przez Ducha - jak gdyby było wizualnym czujnikiem środowiska, miasta. To miejsce jest również miejscem transformacji Ducha od chaotycznego i zdezorganizowanego do ucyfrowionego i uporządkowanego po przejściu wiaduktu. Jak portal do przyszłości.

Pomnik Wygnanych na Syberię (Artysta: Jarosław Nadolny), ul. Stanisława Staszica
- metoda mappingu na pomnik. Historia pokazana w pięciominutowym klipie będzie przedstawieniem ludzi zesłanych na Syberię, a także dalszych losów tych ludzi i tego miejsca. Powyższa instalacja przypomina wejście w kapsułę czasu. “Ci, którzy nie znają historii, są skazani na jej powtarzanie”- nie może być innowacji bez zrozumienia naszej przeszłości, gdyż bez tego będziemy poruszać się w kółko.

Przybliżone godziny przystanków:
16:00 - Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki, ul. Czajkowskiego 109
16:20 - Dawny Szpital Dziecięcy, ulica J. Kasprowicza
17:00 - Instalacja świetlna Michała Kardasa, ulica Na Polance
17:30 - skrzyżowanie przed mozstami osobowickimi
17:40 - Instalacja Tomasza Domańskiego, Zakład Karny Wrocław nr 1, ul. Kleczkowska 35, godz. 17.10
17:50 - Instalacja świetlna Karoliny Jacewicz i Marka Straszaka, wiadukt kolejowy, ulica W. Reymonta
17:55 - Video mapping na Pomniku Zesłańcom Sybiru, plac Strzelecki
18:15 - most Uniwersytecki

TWÓRCY „PRZEBUDZENIA”:
Reżyser: Chris Baldwin
Reżyserzy tras:
Duch Odbudowy - Piotr Łukaszczyk
Duch Powodzi - Ewa Żurakowska
Duch Innowacji - Kamil Przyboś
Duch Wielu Wyznań - Mary Sadowska
Oprawa muzyczna: Paweł Romańczuk
Duchy: Philippe Geoffroy

Koncert KINGI RATAJ / Ethno Jazz Festival, Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1, bilety: 30 zł

Ethno Jazz Festival z przyjemnością zaprasza na koncert polskiej wokalistki KINGI RATAJ wykonującej portugalskie pieśni fado. Kinga Rataj jest jednym z najciekawszych odkryć wokalnych w Polsce w ostatnich latach. Występowała obok najbardziej znamienitych osobowości polskiej sceny, by wymienić choćby Joannę Słowińską, Jorgosa Skoliasa, Janusza Radka, Grzegorza Turnaua, Kubę Badacha, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Joao de Sousa i wielu innych… Koncert „Tudo Isto é Fado„, został niezwykle entuzjastycznie przyjęty podczas Festiwalu „Etniczne Inspiracje” w Warszawie, podczas X Festiwalu Musica Sacra Musica Profana, Letniego Festiwalu Teatru Słowackiego w Krakowie, a także warszawskiego Festiwalu ArtPark 2012. W portugalskich pieśniach fado artystka prezentuje takie opanowanie języka portugalskiego, że brana jest za rodowitą Portugalkę. Jej głos, interpretacje utworów i olśniewająca uroda sprawiają, że odbiorcy jej koncertów – spektakli zwykle kończą je długimi owacjami. Kinga Rataj swoim głosem i w je?zyku Królowej Fado – Amalii Rodrigues, opowiada nam o saudade – nostalgii, utracie, miłos´ci, s´mierci, nieokres´lonej te?sknocie za niezrealizowanymi marzeniami. Ale Fado to nie tylko tristeza , to także smak wina, rados´c´ życia, energia, miłos´c´… ta spełniona. S´piew fado odzwierciedla Portugalczyków, ich wiare? w przeznaczenie, dominacje? duszy i serca nad rozumem. Podobnie jak inne formy muzyki ludowej takie jak hiszpan´skie Flamenco, argentyn´skie Tango, czy amerykan´ski Blues, Fado nie można wytłumaczyc´ ani opisac´. Musi byc´ silnie odczuwalne, dos´wiadczane… trzeba je przeżyc´. Piosenki z repertuaru m.in.: Amalii Rodrigues, Dulce Pontes, Beatrice Conceiça˘o, Kinga Rataj ukazuje we własnych niepowtarzalnych interpretacjach, sie?gaja?c niejednokrotnie do stylistyki innych południowych kultur. W koncercie można usłyszeć zarówno tradycyjne fado, które wywołuje prawdziwe wzruszenie, a także fado w połączeniu z jazzem, tango czy flamenco. Na scenie zaprezentują się znakomici muzycy, dzięki czemu każdy występ to muzyczna uczta i dobra zabawa. Kinga Rataj – śpiew Marek Bazela – fortepian Martin Złotnicki – gitara klasyczna Michał Braszak – kontrabas Gertruda Szymańska – instrumenty perkusyjne

Koncert POŚWIATOWSKA/RADEK, Mleczarnia, Włodkowica 5, bilety: 40/50 zł

Janusz Radek w bardzo nowoczesnej, wręcz eksperymentalno elektronicznej odsłonie zaśpiewa i zagra swoje utwory do tekstów Haliny Poświatowskiej To zupełnie nowe i eksperymentalne oblicze Janusza Radka, wyraz jego aktualnych fascynacji muzycznych, w których bliżej mu do Mikky’ego Ekko i James’a Blake’a, i zdecydowanie dalej zarazem do pojęcia poezji śpiewanej. Sam recital mimo wykorzystania wierszy poetki wymyka się pojęciu piosenki literackiej. Kompozycje harmonijnie uzupełniają nowoczesne elektroniczne brzmienia, podążając nawet w stronę powolnego nastrojowego przestrzennego ambientu. Wokalista podczas koncertu zagra na instrumentach klawiszowych, wspomagać go będzie znany m.in.: z zespołu Pudelsi, pianista młodego pokolenia- Adam Drzewiecki. Po raz pierwszy wiersze Poświatowskiej pojawiły się na płycie i koncertach Janusza Radka w 2007 roku. To był debiut autorski Artysty, wsparty w wersji tekstowej kilkoma wierszami Poświatowskiej, a w muzycznej – niezwykłymi aranżacjami Mateusza Pospieszalskiego. Płyta szybko zyskała status złotej, a piosenka Kiedy Umrę Kochanie do dziś pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów Janusza Radka. Artysta do Poświatowskiej sięga od dawna. Tomik jej wierszy od 20 lat towarzyszy mu w życiu codziennym. „Jej poezja zastępuje mi iluzję medialną“- podkreśla Artysta. „Poezję tworzą wizjonerzy, taka była też Halina Poświatowska. Stworzyła niezwykle uniwersalne, mam wrażenie, wiersze, które z jednej strony odrywają mnie od rzeczywistości, a z drugiej w wyjątkowy sposób ją tłumaczą. Wciąż sięgam po Poświatowską, bo jej wierzę. Czuję ponadto ogromną symbiozę mojej muzyki z jej wierszami. W moich utworach zawieram cząstkę tego jej ogromnego pragnienia“- mówi Janusz Radek, dodając, że „tym razem nie usłyszycie Państwo popisów wokalnych, ale piosenki, w których najważniejsza jest treść wierszy Haliny Poświatowskiej“ Bilety do nabycia w recepcji Hostelu Mleczarnia lub na biletyna.pl

Black Drums Icon / koncert, Casa de la musica, Rynek Ratusz 11/12, wstęp wolny

Pięcioosobowy zespół "Black Drums Icon", dawniej "One More Time Drums" wprowadzi Cię w tajniki rytmu przy pomocy własnoręcznie wytwarzanych bębnów. Spotkanie z nimi gwarantuje niezapomniane wrażenia, uzyskanie nowych umiejętności i świetną zabawę. Powtarzalność i rytm są integralnymi, fundamentalnymi elementami rzeczywistości doświadczanej przez ludzi. Następstwo dnia i nocy oraz pór roku, bicie serca czy cykliczność płynów to jedynie niektóre przykłady tego wszechobecnego fenomenu, którym jest rytm. Zapraszamy na spotkanie z grupą bębniarzy grający muzykę afrykańsko-etniczną, których połączyła pasja do muzyki.

Koncert Jim Williams Stand up, Pub Włodkowica 21, bilety 10/15 zł

Jim Williams - Amerykanin, który zapoczątkował we Wrocławiu stand-up comedy po angielsku. Jim występuje od 15 lat, grając w Stanach i Europie jako komik, mim, aktor teatru fizycznego, klown. Zdobył nagrody na największych festiwalach komediowych i kabaretowych w Polsce jako współtwórca duetu pantomimicznego Liquidmime a także jako komik ze stand-upem “UWAGA! I’m Gonna’ MÓWIC Po polsku!”. Jima można było usłyszeć w radiowej "Trójce" i zobaczyć w telewizyjnej "Dwójce".

Koncert Acoustic Cookies, Vertigo Jazz Club & Restaurant, ul. Oławska 13, wstęp wolny

Duet tworzą gitarzysta Michał Szablowski i wokalistka Ola Turoń; wykonujący akustyczne wersje popowych przebojów, jak i własne piosenki.

All That Jazz Jam Session 55 edycja, Klub Manana Cafe, ul. Św. Mikołaja 11, bilety: 10 zł

Projekt "All That Jazz" powstał pod koniec 2014 roku dzięki zderzeniu dwóch przestrzeni; muzycznej i plastycznej. Twórcy projektu to Monika Stanisławska i Marcin Lutrosiński. Katalizatorem projektu jest wspólna potrzeba realizacji działań twórczych oparta o przekonanie iż skutecznie można kreować i zmieniać na lepsze szeroko pojmowaną rzeczywistości i codzienność, w kontekście realizacji interdyscyplinarnych działań artystycznych. Założeniem przewodnim jest przekonanie o szerokich możliwościach rozwoju działań artystycznych z założeniem ich ścisłego umocowania w miejscu u czasie. Inaczej mówiąc, chodzi tu o takie metody ich realizacji, które opracowane są o rzeczywiste możliwości i ograniczenia wynikające z realnej przestrzeni biznesowej projektu, a nie o konfabulacje, domysły czy fantazje na temat jej kształtu. Projekt powinien stanowić odpowiedź na manifestujące się deficyty działań artystycznych tworząc wspólny mianownik między potencjałem zgromadzonych wokół niego artystów i ludzi ze sztuką związanych, a żywą przestrzenią publiczną miasta. "All That Jazz" jest projektem który spajać powinien środowiska artystyczne w sposób naturalny, tworząc platformę komunikacji z przestrzenią miejską. Może się okazać niezbędnym dokonanie redukcji definicji wartości fundamentalnych w relacji przestrzeni artystycznej do przestrzeni publicznej oraz studium intencjonalności reakcji i działań tak instytucji kulturalnych jak i instytucji rządowych współtworzących przestrzeń życia projektu. Dzięki temu w najprostszy sposób zadbać można o zrównoważone tempo rozwoju realizowanych projektów artystycznych przy zachowaniu zgodności horyzontalnej i wertykalnej z polityką rozwoju miasta, regionu i kraju. Założeniem jest rozwinięcie jak najlepszej komunikacji między wszelkimi środowiskami artystycznymi i administracją publiczną, w oparciu o zdrowo pojmowany wspólny interes mieszkańców, środowisk sztuki i organów administracji publicznej odpowiedzialnych za realizację polityki rozwoju miasta i jego wizerunek. Staramy się każdego dnia przypominać sobie o tym, że rzeczywistość która nas otacza, choć z gruntu ani dobra, ani zła, jest po prostu taka, jaką potrafimy stworzyć i na jaką się zgadzamy.

Koncert: Maro En + Dj Wake Up, Namiot SFERA, pl. Nowy Targ, wstęp wolny

MARO EN - Raper i producent muzyczny z Jeleniej Góry, obecnie w Krakowie. Reprezentant nowej szkoły. Raper z niesamowitą historią i mocnym przekazem zawartym w tekstach.

DJ WAKE UP - dj. klubowy i kolekcjoner płyt winylowych, reprezentant krakowskiego kolektywu Kalepusz Crew. Współpracował, m.in. z Estropicall DeeJays, Rewelacyjni Hydrofoniks, Nibyland Sound System. Swoją przygodę z dj'ką rozpoczynał w Klubie Atmosfera. Przez dłuższy czas rezydował w krakowskiej Klubokawiarni Masada .

Uliczka Lwowska, Instalacja scenograficzna i świetlna nawiązująca do tradycyjnego ukraińskiego ornamentu, ul. Sukiennice (RYNEK), wstęp wolny

Scenografia uliczki Lwowskiej bazuje na tradycyjnym wzornictwie ukraińskim – ludowej krajki i wyszywanki - inscenizacja ta jest zapowiedzią Miesiąca Lwowskiego/Ukraińskiego, który odbędzie się w kwietniu 2016.

Miesiąc Lwowski to kompleksowa prezentacja współczesnego oblicza Ukrainy w różnych dziedzinach sztuki i kultury. Tworząc program miesiąca traktowaliśmy Lwów jako miasto-soczewkę, które pozwala zajrzeć w głąb całej Ukrainy.

Wybrane moduły programu Miesiąca Lwowskiego:
Ulica Lwowska – zagości w Rynku Wrocławskim. Aranżacje scenograficzne przywołujące lwowską architekturę, działania artystyczne, prezentacje kulturalne i kulinarne wprowadzą nas w atmosferę i smaki współczesnego Lwowa.
Kawiarnia Lwowska – przez cały kwiecień 2016 funkcjonować będzie specjalnie zaaranżowana Kawiarnia Lwowska. Tu usłyszymy codziennie muzykę na żywo posmakujemy kuchni Lwowskiej a w weekendy spotkamy najważniejszych pisarzy ukraińskich.
Kino ukraińskie – pokaz najnowszych trendów eksportowych w kinie ukraińskim zarówno pełnoformatowe produkcje kinowe, jak również filmy dokumentalne i kino artystyczne.
Ukraiński Zriz / Przeobrażenie – wystawa sztuki współczesnej. Przeobrażenie to całościowy ogląd obecnego stanu ukraińskiej sztuki współczesnej powstającej w warunkach wojny i nieustającej zmiany. Na program złożą się wystawy, performansy, a także pokazy dokumentalne video-artu (sztuka wideo) i land artu (sztuka ziemi).

Więcej o ESK
Sprawdź
nasze
kanały

#wro2016

Partnerzy i sponsorzy

Organizatorzy
Partnerzy
Patroni medialni

Kontakt

Biuro Festiwalowe IMPART 2016
ul. Komuny Paryskiej 39-41
50-451 Wrocław


Sekretariat
e-mail: impart(at)impart.art.pl
tel/fax.: +48 071 712 75 75


Kontakt dla mediów
Magda Kotowska
e-mail: magda.kotowska(at)wroclaw2016.pl
Dla mediów: Teczka prasowa


BARBARA Infopunkt / Kawiarnia / Kultura
ul. Świdnicka 8c
50-054 Wrocław

e-mail: barbara(at)wroclaw2016.pl

/barbarakultura
Design by: MorrisMarlowe