Zgłoś uwagę

Wernisaż: Eduardo Chillida. Brzmienia

15 stycznia, godz. 18:00
Awangarda BWA Wrocław, ul. Wita Stwosza 32

W 2016 roku ESK Wrocław składa hołd rzeźbiarzowi Eduardo Chillidzie, jednemu z ważniejszych hiszpańskich artystów XX w., urodzonemu w San Sebastián – mieście, które dzieli z Wrocławiem tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Gest ten jest ze strony Polski wyrazem uznania dla hiszpańskiego artysty oraz dialogu z miastem partnerskim ESK 2016.

Wystawa pt. „Eduardo Chillida. Brzmienia” zaprezentuje ponad 40 prac baskijskiego artysty z różnych okresów jego twórczości. Emanujące z rzeźb Chillidy tytułowe „brzmienia” zostaną odtworzone przez instalacje dźwiękowe Gorki Aldy oraz cykl utworów muzycznych José Maríi Sánchez-Verdú, powstałe specjalnie z myślą o ekspozycji.

Chociaż w przeszłości wielokrotnie poruszano temat wpływu muzyki na twórczość Eduardo Chillidy, to jednak nigdy nie podejmowano aspektu dźwiękowego samego obiektu artystycznego i możliwych inspiracji dla współczesnych twórców. Ekspozycja „Eduardo Chillida. Brzmienia”, której kuratorami są Inés R. Artola (dr sztuk pięknych i muzykologii) oraz Ignacio Chillida (dyrektor Museo Chillida Leku, syn artysty), będzie czymś więcej niż tradycyjną wystawą. W przestrzeni galerii BWA Awangarda studio Matosek Niezgoda wytyczy dla zwiedzających intymny i oszczędny w środkach szlak sprzyjający indywidualnym odkryciom, kontemplacji i wsłuchiwaniu się w dźwięki. W przestrzeni tej instalacje dźwiękowe Gorki Aldy (kompozytora, który poświęcił najwięcej zainteresowania akustycznemu aspektowi twórczości Chillidy) odtworzą brzmieniową aurę rzeźb. José María Sánchez-Verdú, jeden z najbardziej znanych na świecie hiszpańskich kompozytorów, którego estetyczne i dramaturgiczne koncepcje wykazują silnie związki z twórczością Chillidy, skomponuje na finisaż wystawy cykl utworów muzycznych. Zostaną one wykonane w tej samej przestrzeni wystawienniczej przez najlepszych solistów, Iñakiego Alberdiego (solistę akordeonistę) i kwartet saksofonowy Sigma Project. Wystawie towarzyszyć będzie katalog zawierający pierwsze opracowania historyków sztuki i muzykologów, takich jak Germán Gan Quesada i Pedro Ordóñez Eslava, dotyczące muzycznego aspektu twórczości mistrza z San Sebastián.

Kuratorzy: Inés R. Artola, Ignacio Chillida
Organizator: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016
Współorganizator: BWA Wrocław​ – Galerie Sztuki Współczesnej, Fundación Eduardo Chillida – Pilar Belzunce
wstęp płatny

Awangarda BWA Wrocław, ul. Wita Stwosza 32
www.bwa.wroc.pl
wstęp wolny

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Chillida

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail