Zgłoś uwagę

Wieczory Tumskie w październikowej odsłonie

Październikowy koncert w ramach "Wieczorów Tumskich" odbędzie się w niedzielę 29.10.2017 o godzinie 18:00 w kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim. Po dziesięciomiesięcznej nieobecności tematyka październikowego Wieczoru obejmie jubileusz pięćsetlecia Reformacji. Koncert poprzedzi wykład dr hab. Joanny Subel na temat „Muzyka w kościołach ewangelickich Wrocławia w XIX i pierwszej połowie XX wieku". Wstęp wolny, zapraszamy.

Koncert Wieczory Tumskie 29.10.2017 „Muzyka Reformacji”

 1. J. Pachelbel Singet dem Herrn
 2. J. S. Bach Der Geist hilft
 3. H. Schtz Cantate Domino
 4. M. Reger Fantazja chorałowa: Ein feste Burg ist unser Gott, op. 27
 5. H. Schtz Singet dem Herrn
 6. J. S. Bach Komm, Jesu, komm

  Wykonawcy:
  chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses
  Marek Pilch - organy
  Piotr Karpeta - dyrygent

  Joanna Subel  stopień doktora nauk humanistycznych uzyskała w 1991 roku w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie (dysertacja: Johann David Holland – życie i twórczość. Katalog tematyczny dzieł), natomiast stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii Polski i historii powszechnej XIX i XX wieku (specjalność historia muzyki) – w 2010 roku na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego. Od 1974 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym wrocławskiej Akademii Muzycznej. W latach 1997–2009 była wykładowcą w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz  Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Wrocławski chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses został założony przez Edmunda Kajdasza w 1966 roku. Pod kierunkiem obecnego dyrygenta Piotra Karpety (od 1991) chór został zmniejszony do 17 śpiewaków, by móc zgodnie z aktualnymi tendencjami wykonawczymi prezentować muzykę dawnych epok. Artyści zespołu występują także w mniejszych składach, od 4 do 12 osób, współpracują z innymi zespołami w Polsce i za granicą, a także występują jako soliści. Repertuar zespołu liczący ponad 1000 pozycji obejmuje całą muzykę Europy od średniowiecza po muzykę współczesną.
www.kameralisci.pl


Piotr Karpeta ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach, gdzie pracował później jako asystent. Przez 10 lat był chórmistrzem w Filharmonii Opolskiej, przygotowując kilkadziesiąt programów koncertowych oraz nagrań. Od 1991 roku jest dyrektorem Wrocławskich Kameralistów, prowadzi chór Cantores Minores Wratislavienses. Jest współzałożycielem i solistą zespołu Ars Cantus oraz Chóru Męskiego Cerkwi Prawosławnej św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu Oktoich. Występował jako dyrygent i śpiewak w ponad 20 krajach, brał udział w wielu programach zarejestrowanych przez Polskie Radio i Telewizję Polską oraz w kilkudziesięciu nagraniach płytowych. Odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.


Marek Pilch urodził się w Cieszynie.  Studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach w Klasie organów prof. J.Gembalskiego oraz  równolegle w klasie klawesynu prof.  M.Toporowskiego, następnie kontynuował studia (studia podyplomowe) w Hochschule für Musik w Trossingen (Niemcy) jako stypendysta DAAD.  Uzyskał wyróżnienie na  Międzynarodowym Konkursie Organowym w Gdańsku w 1992 r. W 1997 r. był finalistą na Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym (NDR) w Hamburgu. W latach 1998 - 2000 prowadził kursy interpretacji muzyki klawesynowej oraz realizacji basso continuo podczas Bohemia Festival w Kostelcu, w Republice Czeskiej. Angażował się w działalność muzyczną Kościoła Ewangelickiego w Polsce.  Był współredaktorem "Śpiewnika Ewangelickiego" (wyd. Augustana, 2002 r.) oraz współautorem "Choralnika" (Augustana, 2005). W latach 2000-2005 był organistą kościoła św. Krzysztofa we Wrocławiu.  Współpracował z polsko-niemieckim Stowarzyszeniem na Rzecz Badań i Utrzymania Śląskich Organów (VEESO) oraz  z Internationale Heinrich Schuetz Gesellschaft. W latach 2011-13 wspólnie z Muzeum Historii Katowic prowadził cykl: „Koncerty na zabytkowym fortepianie” poświęcony interpretacjom muzyki fortepianowej i kameralnej wykonywanej na fortepianie Ernsta Irmlera z roku 1860. W latach 2013-15 prowadził na UMFC w Warszawie cykl wykładów w ramach przedmiotu: "hymnologia ewangelicka".

proarte.org.pl/

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Cantores Minores Wratislavienses (2) Piotr Karpeta Cantores Minores Wratislavienses Joanna Subel Marek Pilch

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail