WIELKIE ŻARCIE - o kondycji polskiego dizajnu

PODANO DO STOŁU - O KONDYCJI POLSKIEGO DIZAJNU

To nie jest zwykła wystawa. Nie spodziewajmy się oprowadzenia kuratorskiego i nieskazitelnej przestrzeni wystawienniczej. Ta wystawa żyje. Wszystkie jej elementy zostały stworzone, by sprowokować odbiorcę do reakcji i refleksji: czym jest sztuka? Na Wielkie Żarcie, czyli opowieść o najnowszej sztuce użytkowej przede wszystkim z zakresu szkła i ceramiki,  zapraszają Sztuki Wizualne Europejskiej Stolicy Kultury.

O UŻYTECZNOŚCI SZTUKI
„Wielkie Żarcie, czyli stół z powyłamywanymi nogami” to wystawa - eksperyment i próba konfrontacji sztuki użytkowej z jej nieodłączną cechą – funkcjonalnością.: -Ta gra z widzem  rodzi się w momencie wyprowadzenia sztuki  z  laboratoryjnie neutralnego terytorium galerii - do którego tak jesteśmy przyzwyczajeni - i umieszczenia jej w przestrzeni użytkowej – wyjaśnia Krzysztof Kucharczyk i Magdalena Serafińska, kuratorzy wystawy.  Czy przestrzeń zmieni  nasze postrzeganie i odbiór sztuki użytkowej? Czy obiekt zaprezentowany w swoim naturalnym kontekście (wynikającym z funkcji) nadal będzie mieć tę samą siłę oddziaływania? I wreszcie: czy nadal będzie postrzegany w kategoriach artystycznych?

Aby uzyskać odpowiedź na te pytania, kuratorzy zapraszają tuż przed wernisażem wystawy grono widzów na kolację - happening, do której zastawę i całą scenografię stworzą przedmioty sztuki użytkowej.  Skoro herbatę pijemy w porcelanowej filiżance dlaczego owoców nie moglibyśmy spożywać w równie elegancki sposób? Taki uchwyt - ucho na owoce będzie można przetestować podczas wydarzenia. Znajdziemy tam również wiszące ogrody sałat czy ekskluzywne...szklane wiadro z dobrym winem. Reszta informacji nadal owiana jest tajemnicą.  Warto pojawić się we wrocławskiej  Barbarze 15 czerwca, żeby obejrzeć kolację - spektakl.

O SZTUCE WOKÓŁ STOŁU
- Jak najtrafniej ocenić czy but jest wygodny? Pewnie włożyć na nogi i przejść chociaż kilka kroków. Zatem dlaczego rozmawiając o sztuce użytkowej nie posłużyć się podobnym rozumowaniem? - tłumaczą kuratorzy.

Wielkie Żarcie to  zarówno artyści, którzy tworzą dizajnerskie naczynia, jak i kucharze, którzy przygotowują  wydarzenie od strony kulinarnej. Oba zespoły wspierają się w działaniach by 16 czerwca - podczas kolacji w BARBARZE - zaprezentować na talerzach i wokół stołu, zupełnie nową jakość. Nic nie będzie pozostawione przypadkowi.

Małgorzata Miszczuk - managerka BARBARY - która całe zawodowe życie związana jest z gastronomią przyznaje, że udział w projekcie to dla niej zupełna nowość:  - Do tej pory nikt nie pytał mnie o ocenę funkcjonalności naczynia. Ta kolacja jest jednym z najciekawszych dla nas wyzwań. Czujemy się współtwórcami projektu, jego niezbędnym elementem. Elementem, którego studenci ASP chcą wysłuchać. Spotkania ze studentami ASP sprawiły, że przypomnieliśmy sobie o tym jak ważną i istotną częścią spotkań kulinarnych jest SZTUKA GOTOWANIA. Okazało się, że nasze dania są dla nich częścią ekspozycji, sztuką, nieodłącznym elementem projektu.

Sztuki Wizualne Europejskiej Stolicy Kultury zapraszają na wystawę do wrocławskiej Barbary od 16 do 22 czerwca.

Sztuki wizualne w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 to wystawy, interwencje artystyczne w przestrzeni publicznej, międzypokoleniowe działania edukacyjne, warsztaty dla grup wykluczonych i samowykluczających się. To także współpraca środowiskowa we Wrocławiu, projekty artystów z całej Polski dedykowane przestrzeni publicznej stolicy Dolnego Śląska, a także dzieła największych międzynarodowych artystów prezentowane we współpracy z polskimi i europejskimi instytucjami kultury.

Więcej bieżących informacji: T U T A J

WIELKIE ŻARCIE proj. Petra Vojtiskova Wielkie Żarcie_plakat Wielkie Żarcie_cover wielkie-zarcie_proj.-maria-gogola-1465306149 wielkie-zarcie_proj.-magdalena-bibrowska-1465306149