Zgłoś uwagę

Wielkie Żarcie

http://www.wroclaw2016.strefakultury.pl/szklo-okolo

 

WYSTAWA

16–22 czerwca 2016
Barbara, ul. Świdnicka 8c


Wielkie żarcie to wystawa-eksperyment, wystawa-happening; próba konfrontacji sztuki użytkowej z jej immanentną cechą – funkcjonalnością. To także gra z widzem, zaproszenie do faktycznego wejścia w świat sztuki użytkowej i czynnego z nią dialogu.

W założeniu Wielkie żarcie jest prezentacją najnowszej sztuki użytkowej. Jednak główna idea nie dotyczy wyłącznie przedmiotów i dizajnu. To eksperyment semiotyczny. Wyprowadzenie sztuki z laboratoryjnie neutralnej przestrzeni galerii i umieszczenie w osnowie utylitarności.

Bardzo ważnym aspektem tego doświadczenia jest forma wystawiennicza. Kuratorzy chcieliby symbolicznie zaprosić widzów na ucztę, której scenografią będą prezentowane przedmioty sztuki użytkowej: eklektyczne, wielowątkowe, niejednorodne, reprezentujące to, jak artyści dzisiaj pojmują dizajn. Tym sposobem pragną dać impuls do uczestnictwa, a poprzez to także i zrozumienia (również krytycznego) trendów w projektowaniu.

 

HAPPENING/KOLACJA

15.06.2016, Barbara/ wstęp na zaproszenia

Kolacja otwierająca wystawę jest dość nietypowym konceptem. Próbą sprowokowania refleksji w kontekście prezentowanych przedmiotów. Użycia w zgodzie (lub nie?) z ich funkcją, a dopiero następnie oceny, bez założeń a priori. Jest ona również swego rodzaju ostatnim, spontanicznym działaniem aranżującym przestrzeń wystawy. W pewien sposób, in situ, określi fizycznie miejsce dla wystawianych obiektów. Po kolacji ekspozycja się dopełni, stanie się żywym dowodem zaproponowanego pomysłu wystawienniczego, końcowym efektem, artefaktem.  

Kolacja jest również testem na nawyki percepcyjne w sztuce. Na ile nasz odbiór definiuje stereotypowy, biały, ekspozycyjny kubik czy gablota? Czy obiekt umieszczony w szerszym, intensywnym kontekście konkretnej sytuacji nadal ma siłę oddziaływania? Czy potrafi się obronić wśród innych przedmiotów? Czy pozbawiony wykreowanej aury działa sztuki, a osadzony w realnym zdarzeniu, które nie faworyzuje żadnego z obiektów, nadal nim pozostanie?

 

DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE

 

Wystawa MasterGlass / wstęp bezpłatny

W przestrzeni galerii infopunktu Barbara, równolegle z Wielkim żarciem (prezentowanym w sali Kultura) będzie można oglądać efekty nietypowych warsztatów organizowanych w ramach II Pracowni Projektowania Szkła Użytkowego wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – MasterGlass. Prowadząca je asystentka Justyna Żak posługuje się formułą przynależną jednemu z programów telewizyjnych, lecz zamiast kucharzy występują studenci, a zamiast jedzenia, szkło z uczelnianego magazynu. Zajęcia uczą młodych adeptów sztuki projektowania szybkiej reakcji, spontaniczności twórczej, a powtarzane kilkukrotnie pozwalają im przewidywać zagrożenia i eliminować błędy.

 

Konferencja w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu

Wśród wydarzeń towarzyszących projektowi warto wymienić odbywającą się 16 czerwca 2016 roku konferencję naukową organizowaną w ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, odnoszącą się do dróg i postaw twórczych związanych z zagadnieniami artystycznego, a jednocześnie ergonomicznego projektowania.

 

Patyna Vintage Pop-Up Store / wstęp bezpłatny

W niedzielę 19 czerwca 2016 roku w przestrzeni Barbary odbędą się targi dizajnu organizowane na zasadzie pop-up’u. Zaprezentowana zostanie wyjątkowa kolekcja przedmiotów vintage, odnosząca się do szeroko rozumianego tematu stołu i kultury jedzenia. Spodziewać się można klasyków polskiego dizajnu, porcelany, szkła, niebanalnych dodatków i dekoracji domowej jadalni. Wszystkie je będzie można kupić na miejscu.

 

Kolacja

Barbara

15.06.2016, godz.19.00 (wstęp na zaproszenia)

http://szklookolo.pl/2015/06/15/14/

 

wystawa Wielkie żarcie

Barbara

16‒22.06.2016 (wstęp wolny)

pon-nd: 8.00-20.00

http://szklookolo.pl/category/wielkie-zarcie/

 

wystawa MasterGlass

Barbara

15-22.06.2016 (wstęp wolny)

pon-nd: 8.00-20.00

http://szklookolo.pl/2016/04/11/masterglass-15-06-22-06-2016/

 

konferencja

ASP Wrocław, ul. Traugutta 21

16.06.2016, godz.10:00 (wstęp wolny)

http://szklookolo.pl/2016/03/30/konferencja-naukowa-w-budynku-asp16-06-2016/

 

Patyna Vintage Pop-Up

Barbara

19.06.2016, 8.00-20.00 (wstęp wolny)

http://szklookolo.pl/2016/03/30/targi-design-pop-up-barbara19-08-2016/

 

Miejsca: Barbara, ul. Świdnicka 8c, Wrocław; ASP im. E. Gepperta, ul. Traugutta 21, Wrocław

Organizatorzy: BF Impart 2016, ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu

www.wroclaw2016.strefakultury.pl/szklookolo 

 

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

WielkieŻarcie_2 WielkieŻarcie_3 WielkieŻarcie_1 Wielkie_żarcie Plakat_Wielkie Żarcie Wielkie_Żarcie

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail