Zgłoś uwagę

Wim Wenders i Europejczycy w Ameryce na 7. American Film Festival we Wrocławiu

W tym roku American Film Festival znalazł swój własny sposób, by celebrować tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 przyznany Wrocławiowi. Jest nim przegląd filmów pokazujący Amerykę widzianą oczami europejskich reżyserów, ze szczególnym wyróżnieniem dzieł Wima Wendersa. Ujawniają one wzajemne fascynacje i obawy, ale też powiązania między kinem Europy i Ameryki.

Kurator sekcji Europejczycy w Ameryce Marcin Giżycki, autor książki Wenders do domu!, przedstawia kilkanaście kultowych filmów zrealizowanych przez europejskich twórców w USA: od Sergia Leone przez Wernera Herzoga po Larsa von Triera. Również takich, którzy w Ameryce przez czas jakiś mieszkali, nigdy jednak nie stracili spojrzenia outsidera. W przeglądzie m. in. dwie wizje pustynnego interioru: mroczny Zabriskie Point (1970) z okresu hipisowskiej rewolty, autorstwa włoskiego mistrza Michelangela Antonioniego, oraz baśniowo-marzycielskie Arizona Dream (1992) Emira Kusturicy. Zobaczymy skrajnie odmienne obrazy amerykańskiej prowincji: dusznej i opresyjnej w minimalistycznym Dogville (2003) Duńczyka Von Triera, po ludzku ciepłej i bliskiej w Bagdad Cafe (1997) Niemca Percy’ego Adlona. Belgijsko-francuska reżyserka Agnès Varda portretuje kalifornijską bohemę w Lwiej miłości (1969), a Bruno Dumont w Twentynine Palms (2003) umieszcza posępny „thriller egzystencjalny” w słonecznej Kaliforni. Będą też dokumenty, w których rolę „obcego w Ameryce” przyjmuje na siebie reżyser (Chantal Akerman w News From Home z roku 1977, czy Bertrand Tavernier w Mississippi Blues z 1983 roku).

 

Plakat AFF Szczególnym przykładem Europejczyka, który poświęcił znaczną część dorobku analizie Stanów Zjednoczonych jest niemiecki reżyser Wim Wenders. W ramach przeglądu Europejczycy w Ameryce zostanie pokazanych 6 jego filmów, które są częścią retrospektywy tego reżysera odbywającej się we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty od września do grudnia. Na AFF widzowie zobaczą klasyczny już Paryż, Texas (1984), Nie wracaj w te strony (2005) oraz Krainę obfitości (2004), w których z jednej strony znajdziemy krytykę skrajnego indywidualizmu, czy portret paranoi społecznej, z drugiej – pochwałę wolności i swobód, które USA uosabia. Z fascynacji Wendersa amerykańskim kinem wzięły się takie filmy jak kryminał neo-noir Opowieści Hammetta (wyprodukowany przez Francisa Forda Coppolę w 1982 roku) czy dokument o bohaterze festiwalowej retrospektywy sprzed 4 lat - Nicholasie Rayu, Lśnienie nad wodą (1980). Oba będą również pokazane we Wrocławiu w czasie 7. American Film Festival.

⇒ Ważne terminy 7. AFF

W południe 19 września startuje internetowa sprzedaż festiwalowych karnetów, która potrwa do 16 października (lub do wyczerpania puli karnetów).

Ogłoszenie pełnego programu filmowego odbędzie się w środę 12 pażdziernika o godz. 12:00 na stronie festiwalu.

Przedsprzedaż biletów online oraz w kasach Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu od 18 października od godziny 9:00. Szczegółowe informacje tutaj.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

AFF

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail