Kurator sekcji Europejczycy w Ameryce Marcin Giżycki, autor książki Wenders do domu!, przedstawia kilkanaście kultowych filmów zrealizowanych przez europejskich twórców w USA: od Sergia Leone przez Wernera Herzoga po Larsa von Triera. Również takich, którzy w Ameryce przez czas jakiś mieszkali, nigdy jednak nie stracili spojrzenia outsidera. W przeglądzie m. in. dwie wizje pustynnego interioru: mroczny Zabriskie Point (1970) z okresu hipisowskiej rewolty, autorstwa włoskiego mistrza Michelangela Antonioniego, oraz baśniowo-marzycielskie Arizona Dream (1992) Emira Kusturicy. Zobaczymy skrajnie odmienne obrazy amerykańskiej prowincji: dusznej i opresyjnej w minimalistycznym Dogville (2003) Duńczyka Von Triera, po ludzku ciepłej i bliskiej w Bagdad Cafe (1997) Niemca Percy’ego Adlona. Belgijsko-francuska reżyserka Agnès Varda portretuje kalifornijską bohemę w Lwiej miłości (1969), a Bruno Dumont w Twentynine Palms (2003) umieszcza posępny „thriller egzystencjalny” w słonecznej Kaliforni. Będą też dokumenty, w których rolę „obcego w Ameryce” przyjmuje na siebie reżyser (Chantal Akerman w News From Home z roku 1977, czy Bertrand Tavernier w Mississippi Blues z 1983 roku).
Szczególnym przykładem Europejczyka, który poświęcił znaczną część dorobku analizie Stanów Zjednoczonych jest niemiecki reżyser Wim Wenders. W ramach przeglądu Europejczycy w Ameryce zostanie pokazanych 6 jego filmów, które są częścią retrospektywy tego reżysera odbywającej się we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty od września do grudnia. Na AFF widzowie zobaczą klasyczny już Paryż, Texas (1984), Nie wracaj w te strony (2005) oraz Krainę obfitości (2004), w których z jednej strony znajdziemy krytykę skrajnego indywidualizmu, czy portret paranoi społecznej, z drugiej – pochwałę wolności i swobód, które USA uosabia. Z fascynacji Wendersa amerykańskim kinem wzięły się takie filmy jak kryminał neo-noir Opowieści Hammetta (wyprodukowany przez Francisa Forda Coppolę w 1982 roku) czy dokument o bohaterze festiwalowej retrospektywy sprzed 4 lat - Nicholasie Rayu, Lśnienie nad wodą (1980). Oba będą również pokazane we Wrocławiu w czasie 7. American Film Festival.
⇒ Ważne terminy 7. AFF
W południe 19 września startuje internetowa sprzedaż festiwalowych karnetów, która potrwa do 16 października (lub do wyczerpania puli karnetów).
Ogłoszenie pełnego programu filmowego odbędzie się w środę 12 pażdziernika o godz. 12:00 na stronie festiwalu.
Przedsprzedaż biletów online oraz w kasach Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu od 18 października od godziny 9:00. Szczegółowe informacje tutaj.