Zgłoś uwagę

Wrocław – Fantastyczna Stolica Kultury

„Wrocław to moje ulubione miasto, które dla mnie zawsze oddychało kulturą” zadeklarował Andrzej Sapkowski, najpopularniejszy w Polsce pisarz fantasy. Twórca znanego na całym świecie Wiedźmina spotkał się z fanami podczas Polkonu – Eurokonferencji. Za ich sprawą Europejska Stolica Kultury na cztery dni opanowana została przez szturmowców Imperium, krasnoludy z Śródziemia i inne fantastyczne postacie znane z filmów, seriali, książek i gier komputerowych. 

Ponad 5000 osób wzięło udział w tegorocznej edycji Polconu, potwierdzając, że jest to jeden z największych konwentów fanów fantastyki w Polsce. Młodzież i dorośli, a nawet całe rodziny z dziećmi spotykali się z pisarzami, dyskutowali o literaturze fantasy i science fiction, grali w gry planszowe lub uczestniczyli w innych spośród czterystu punktów programu.

Największą popularnością cieszyły się panele dyskusyjne z udziałem literatów. Na przykład o tym „czy warto być pisarzem fantastyki?” rozmawiali Jarosław Grzędowicz, Witold Jabłoński, Marcin Rusnak i Magdalena Kucenty. Wspominali swoje na ogół trudne początki oraz zachęcali młodych adeptów pisarstwa do wytrwałości, cierpliwości i determinacji. „Jedno napisane i nie przyjęte do druku opowiadanie to jeszcze nie powód, aby porzucać swoje marzenia” tłumaczył Jarosław Grzędowicz. Natomiast Maja Lidia Kossakowska na swoim spotkaniu autorskim żartobliwie i z dużym dystansem komentowała recenzje swoich powieści. Zachęcała również do pisania dziewczyny: „Liczy się dobra historia, a nie płeć autora. Nie widzę powodów, aby dziewczyny pisząc w nurcie fantasy lub SF miały kompleksy”.

Autorzy goszczący na Polkonie wielokrotnie podkreślali aktualność i silny związek z rzeczywistością powieści jakie tworzą. „Literatura fantastyczna nie jest ucieczką od rzeczywistości. To dialog ze społeczeństwem.” podsumował Witold Jabłoński. I właśnie z taką postawą, ale jednocześnie w duchu dobrej zabawy, przebiegała większość dyskusji i spotkań.

Gdy już mowa o rozrywce, zdecydowanie najbardziej spektakularnym i kolorowym wydarzeniem Polconu był finał konkursu Cosplay. Uczestnicy przebrani za postacie z filmów, gier komputerowych, mangi, a nawet gier planszowych rywalizowali pod względem odwzorowania oryginałów i precyzji wykonania strojów. Na scenie mogliśmy zobaczyć między innymi Predatora, Lorda Z – głównego wroga Power Rangers oraz 9 – szmacianą lalkę znaną z popularnego filmu animowanego. Co ciekawe, przebranych bohaterów spotkać można było również poza konkursem spacerujących po Pergoli lub grających w planszówki. Żadnemu z przechodniów nigdy nie odmawiali wspólnego zdjęcia, nam również. Dlatego zachęcamy do obejrzenia galerii.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Polcon 2016 Polcon 2016 (4) Polcon 2016 (5) Polcon 2016 (6) Polcon 2016 (7) Polcon 2016 (8) Polcon 2016 (9) Polcon 2016 (10) Polcon 2016 (11) Polcon 2016 (12) Polcon 2016 (13) Polcon 2016 (14) Polcon 2016 (15) Polcon 2016 (16) Polcon 2016 (17) Polcon 2016 (18) Polcon 2016 (19) Polcon 2016 (20) Polcon 2016 (1) Polcon 2016 (21) Polcon 2016 (2) Polcon 2016 (3)

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail