Zgłoś uwagę

Wrocław kocha czytać. Dodatkowa edycja Europejskiej Nocy Literatury

Sukces frekwencyjny weekendu inaugurującego obchody Światowej Stolicy Książki UNESCO oraz ogromne zainteresowanie wrocławian Europejską Nocą Literatury spowodowały, że 19 czerwca w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odbędzie się dodatkowa odsłona nocnego czytania. 20 000 zachwyconych uczestników weekendu, prawie 2000 podpisanych przez Jo Nesbo książek oraz długie kolejki osób oczekujących na spotkania autorskie pokazały, że Wrocław kocha czytać.

W odpowiedzi na ogromne zainteresowanie zarówno specjalną edycją Europejskiej Nocy Literatury, jak i całym weekendem inaugurującym Światową Stolicę Książki UNESCO we Wrocławiu, 19 czerwca Europejska Stolica Kultury zorganizuje dodatkową odsłonę ENL pod hasłem „Europejska Noc Literatury. Dogrywka”. Tym razem czytania zaplanowano na Wielkiej Wyspie. Większość z nich ma mieć charakter plenerowy, aby ułatwić wszystkim dostęp do literatury.

Wrocław oficjalnie stolicą książki
W minioną sobotę, Wrocław stał się Światową Stolicą Książki UNESCO. Europejska Stolica Kultury 2016 zainaugurowała kadencję w obecności przedstawicieli UNESCO, koreańskiego miasta Incheon (ŚSK 2015) oraz najważniejszych międzynarodowych organizacji wydawców, księgarzy i bibliotekarzy. Po raz pierwszy w historii przejęcie tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO miało wyraz także w formie konkretnego przedmiotu – Wrocław otrzymał specjalnie zamówioną rzeźbę autorstwa Artystki UNESCO na rzecz pokoju Hedvy Ser. W przyszłym roku symbol przekazany zostanie kolejnej Stolicy Książki UNESCO – miastu Konakry w Republice Gwinei. Wicedyrektor UNESCO, Eric Falt, właśnie we Wrocławiu ogłosił też powołanie nowego Ambasadora dobrej woli UNESCO, którym została Vera Michalski-Hoffman.

- Wrocław przejmuje ten prestiżowy tytuł, ale jako Europejska Stolica Kultury i Światowa Stolica Książki UNESCO prezentowaliśmy się już na największych światowych targach. Byliśmy  m. in. w Paryżu, gdzie przed rokiem Wrocław był gościem specjalnym oraz w Madrycie, Lwowie, Amsterdamie, Berlinie, New Delhi, czy Incheon - przypomina Irek Grin, kurator ds. literatury ESK Wrocław 2016. - Podczas tych imprez zaprezentowaliśmy 123 autorów, a obejrzało nas lub wysłuchało ponad 100 tysięcy miłośników literatury w Polsce, Europie i na świecie - dodaje Grin.

Europejska Stolica Kultury w ramach własnego programu od dawna promuje czytelnictwo. Dotychczas w ramach ESK Wrocław 2016 zrealizowano już 280 spotkań z pisarzami, a w imprezach literackich wzięło udział niemal 150 tysięcy odbiorców.

Przedsmak literackiego roku
Podczas minionego weekendu (22-24 kwietnia) inaugurującego kadencję Światowej Stolicy Książki UNESCO odbyło się 30 wydarzeń, w których udział wzięło aż 20 000 osób. Ponadto niezliczeni pasażerowie komunikacji miejskiej, którzy 23 kwietnia jeździli za darmo z książkami – i mogli je wypożyczać od specjalnych Kanarków Literackich. Specjalna w tym roku edycja Europejskiej Nocy Literatury poświęcona była Szekspirowi. Znani polscy aktorzy, w tym Magdalena Cielecka, Jan Nowicki, Dorota Segda, Bartosz Porczyk i Ewa Skibińska czytali własne interpretacje dramatów brytyjskiego mistrza. Spotkania odbywały się w nietypowych miejscach jak kościoły i teatry, a także w księgarniach, klubach i muzeach. Pomimo padającego deszczu w wyznaczonych miejscach czytań ustawiały się kolejki – w wydarzeniu wzięło udział około 13 000 osób.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wizyta we Wrocławiu Jo Nesbo. W spotkaniu w Teatrze Muzycznym „Capitol” udział wzięło kilkaset osób, a tuż po nim fani ustawili się w kilkusetmetrowej kolejce po autograf  światowej sławy mistrz kryminału.

W bogatym programie weekendu „Poczytaj mi Wrocław” znalazły się liczne wydarzenia dla najmłodszych, w tym czytania i warsztaty oraz projekty edukacyjne.  Odbyło się również wiele wydarzeń towarzyszących. W ramach otwarcia Goethe-Institut Pop Up Pavillon można było spotkać się m.in. z Filipem Springerem oraz Christianem „Flake” Lorenzem z zespołu Rammstein. Na wielbicieli kultury ukraińskiej czekały projekty muzyczne i poetyckie. Po literackiej Ulicy Krokodyli spacerowali polscy pisarze związani ze Lwowem, w tym Bruno Schultz, Stanisław Lem czy Maria Konopnicka. Zainaugurowano również ekspozycję główną Muzeum Pana Tadeusza. Z entuzjastami literatury spotkali się m.in. Iwona Chmielewska i Mariusz Szczygieł. Szekspira czytano nawet brajlem i śpiewano w Narodowym Forum Muzyki. Przez trzy dni Wrocław żył literaturą.

To dopiero początek
Weekend rozpoczynający kadencję Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016 to dopiero początek atrakcji literackich w Europejskiej Stolicy Kultury. Przez cały rok, aż do 22 kwietnia 2017 roku, zrealizowanych zostanie około 1650 wydarzeń literackich. W czasie dwunastu miesięcy Wrocław odwiedzi blisko 4 000 pisarzy, poetów, akademików, humanistów, ludzi kultury. Według szacunków koordynatorów i organizatorów wydarzeń weźmie w nich udział nawet 750 000 osób.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA ŚWIATOWEJ STOLICY KSIĄŻKI UNESCO 2016:
* Bibliopolis. Miasto Biblioteka

Wachlarz działań czytelniczych na małą i dużą skalę, organizowanych przez instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz inicjatywy mieszkańców Wrocławia, jak w projekcie Magazynu Materiałów Literackich „Cegła”, dzięki któremu kierowcy będą przyklejali na samochody fragmenty utworów poetyckich wydrukowane na naklejkach magnetycznych, a pojazdy zamienione w rozrzuconą kartotekę będą mijać się w mieście, tworząc wielki ruchomy poemat i skupiając uwagę mieszkańców Wrocławia na literaturze. Bibliopolis ma zmieniać miasto, pokazując, że czytać można wspólnie w przestrzeni publicznej, „wyświetlać" literaturę na ścianach i w oknach, a nawet zrywać papierowe owoce z wierszami i drukować poezję na potwierdzeniach wypłaty z bankomatu.

* Book Aid. Światowy hymn książki
Projekt stworzenia światowego hymnu książki organizowany we współpracy z UNESCO, organizacjami międzynarodowymi, poprzednimi Światowymi Stolicami Książki i Europejskimi Stolicami Kultury dla uczczenia książki i czytelników na całym świecie. Tekstem hymnu będzie wiersz Tadeusza Różewicza „Włosek poety”, przetłumaczony na kilkadziesiąt języków. Muzykę skomponował Jana Kanty Pawluśkiewicz. Hymn książki odśpiewany będzie równocześnie w kilkudziesięciu miastach na całym świecie na zakończenie kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO.

* Wrocławski Program Wydawniczy
Program wspierający wydawanie książek promujących miasto i region: zarówno dzieł literackich, przewodników, albumów, opracowań historycznych, jak i wydawnictw okolicznościowych.

* Program translatorski
Nowatorski program wspierający działania translatorskie, by zwiększyć liczbę przekładów książek polskich, a zwłaszcza wrocławskich autorów i promocję polskiej literatury w Europie i na świecie.

* Międzynarodowy Festiwal Poezji SILESIUS
W dniach 8-15 maja 2016 roku odbędzie się we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Festiwal skupiający w jednym miejscu i czasie leksykon polskiej poezji współczesnej, unikatowy na skalę ogólnopolską, a także pionierski, bo organizowany przez pięć różnych podmiotów – największe festiwale poetyckie w Polsce: Miasto Poezji z Lublina, Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności z Gdańska, Międzynarodowy Festiwal Miłosza z Krakowa oraz Poznań Poetów. Wszystkie one zaprezentują we Wrocławiu swoje programy, by ukazać bogactwo światów poetyckich i różne sposoby ich doświadczania. Mieszkańcy Wrocławia będą mogli spotkać się z wyjątkowymi formami rozmowy i spotkania z poezją, a nasi goście poznać charakterystyczne dla Wrocławia formy jej przedstawiania.

* Kilkadziesiąt innych wydarzeń i projektów, a wśród nich (wybór):
Słowa bez Granic. Studencka Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław; Festiwal Literatury dla Dzieci; Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, Miesiąc Spotkań Autorskich, Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki Polcon / Eurokonferencja, Międzynarodowy Festiwal Opowiadania; Bruno Schulz. Festiwal; Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS, Kongres lemologiczny, Wrocławskie Targi Dobrych Książek; Wrocławski Portal Literacki.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Ewa Skibińska

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail