Wrocław we Lwowie – „Miasto Lema”

Trzeci tydzień września upłynął pod znakiem mocnej literackiej obecności Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 na lwowskich targach książki Forum Wydawców i licznych imprezach towarzyszących. Odbyły się premiery książek i szkolenie dla bibliotekarzy ukraińskich.

W drugim dniu festiwalu „Miasto Lema,” który był pierwszą szeroko zakrojoną dyskusją dotyczącą życia i twórczości wybitnego polskiego pisarza zorganizowaną w mieście, w którym się urodził, odbyła się prapremiera najnowszego filmu o Stanisławie Lemie pt. „Autor Solaris”. Na pokazie dokumentu pojawili się jego twórcy – reżyser Borys Lankosz, scenarzysta Wojciech Orliński oraz autor książek poświęconych Lemowi, który wystąpił również w filmie, prof. Stanisław Bereś. Podczas spotkania z widzami reżyser opowiadał, jak doszło do powstania dokumentu i skąd wzięło się u niego zainteresowanie Lemem. Prof. Bereś, który przeprowadził z pisarzem kilkadziesiąt godzin rozmów, opowiadał publiczności o autorze, jego mądrości, przewrotności i poczuciu humoru, podkreślając niezwykłą trudność w pokazaniu tak wielkiego geniuszu na ekranie. Lwowska publiczność pytała o miejsca związane z życiem Lema, które pojawiły się w filmie, a ukraiński intelektualista Andrij Pawłyszyn uznał go za czytelny i kompletny obraz życia pisarza. Na koniec prowadzący spotkanie Irek Grin zapowiedział publikację książki „Tako rzecze … Lem” autorstwa Stanisława Beresia w języku ukraińskim, która ukaże się dzięki wsparciu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Wcześniej tego dnia kontynuowano dyskusje panelowe i wykłady prowadzone przez wybitnych lemoznawców – festiwal „Miasto Lema” trwał od 13 do 17 września, a ze strony polskiej udział wzięli w nim: Stanisław Bereś, Irek Grin, Borys Lankosz, Wojciech Orliński, Maciej Płaza i Wojciech Zemek, sekretarz pisarza.

Warto podkreślić, iż lwowskie debaty wokół Lema były pierwszą odsłoną wydarzeń organizowanych przez ESK Wrocław 2016 w 10-tą rocznicę śmierci pisarza. Już na początku listopada seminaria poświęcone pisarzowi odbędą się w Barcelonie i San Sebastian, a w dniach 28-30 listopada we Wrocławiu odbędzie się „Kongres lemologiczny” z udziałem gości polskich i zagranicznych.

W czwartek, 15 września ukraińska publiczność uczestniczyła w dwóch spotkaniach promujących najnowsze publikacje wydane przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 po ukraińsku. W klubie Dzyga po raz pierwszy pokazano ukraińskie wydanie książki „Droga nie ma końca. Antologia bajki polskiej” oraz polsko-ukraińską antologię poezji wrocławskiej „Nielegalny prąd”. Publiczność mogła spotkać się z twórcami tych publikacji. Podczas pierwszego spotkania redaktor i poeta Wojciech Bonowicz podkreślał ogromną rolę poezji dla dzieci i opowiadał o swoim pomyśle na antologię, a Katarzyna Janusik przybliżyła ideę publikacji, która zostanie wydana w językach mniejszości narodowych mieszkających na terenie Polski. W spotkaniu wzięła udział także Marianna Kijanowska, tłumaczka książki na ukraiński. Natomiast na spotkanie poświęcone antologii poezji z Wrocławia i Dolnego Śląska do Lwowa przyjechał autor wyboru wierszy, Jacek Bierut oraz poeci: Klara Nowakowska, Krzysztof Śliwka i Tomasz Majeran. Oprócz rozmowy o historii pomysłu na książkę i na jego tytuł, nie zabrakło również czytań w wykonaniu zaproszonych gości.

Natomiast w piątek 16 września już po raz trzeci odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy ukraińskich, zorganizowane przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Książki i XXIII Forum Wydawców. W bibliotece Uniwersytetu im. Iwana Franki bibliotekarze mogli uczestniczyć w panelu dyskusyjnym zatytułowanym ‘Nowa instytucja kultury’, w którym wzięli udział: dyrektor generalny Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 – Krzysztof Maj, wicedyrektor Instytutu Książki ds. programowych – Elżbieta Kalinowska i kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 ds. literatury i czytelnictwa oraz koordynator Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016 – Irek Grin. Uczestnicy rozmawiali o realizowaniu działań „niebibliotecznych” w przestrzeniach bibliotek, szerokiej współpracy bibliotek z różnymi podmiotami, w tym z samorządami, zdobywaniu partnerów przez biblioteki, a także roli jaką współcześnie pełnią biblioteki w życiu społecznym. Wykłady na temat „Biblioteki idealnej” oraz „Biblioteki bez książek” wygłosili wrocławscy prelegenci, szefowa działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej – Jolanta Grzelczyk, która dokonała wyboru najlepszych światowych praktyk bibliotecznych oraz zastępca dyrektora Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej ds. Bibliotek na Politechnice Wrocławskiej - Jędrzej Leśniewski, który przedstawił innowacje w dziedzinie cyfryzacji książki oraz pokazał zmianę roli bibliotekarza na przykładzie biblioteki Politechniki Wrocławskiej.

Wszystkie wydarzenia organizowane we Lwowie przez Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 spotkały się z dużym zainteresowaniem publiczności – wzięło w nich udział kilkaset osób.

Wrocław we Lwowie – „Miasto Lema” - plakat IMG_7637 IMG_6743 IMG_6949 IMG_7034 IMG_7065 IMG_7080 IMG_7136 IMG_7357 IMG_7393 IMG_7438 IMG_7447 IMG_7484 IMG_7533