„Wrocław – wejście od podwórza”: grudniowe otwarcia

Dobiega końca ogromne przedsięwzięcie jakim jest Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016. Wraz z nim kończy się także największy projekt w ramach Sztuk Wizualnych: „Wrocław – wejście od podwórza”. Przed nami jednak jeszcze kilka grudniowych otwarć, na które serdecznie zapraszamy:

ODLICZANIE // KAROLINA FREINO

Otwarcie:
Kwartał w rejonie ulic: Sienkiewicza, Górnickiego, Nowowiejska, Reja jest miejscem styku przedwojennej i powojennej historii miasta. Część jego zabudowy stanowią niemieckie kamienice, a część osiedle z początku lat 60. Plany i budowa osiedla organizowały też całe wnętrze podwórka, tworząc przestrzeń publiczną i wypełniając ją alejkami, zielenią, ławkami, górką saneczkową (usypaną z gruzów) i urządzeniami do gier i zabaw.

Dziś podwórko pełni głównie funkcje tranzytowe a urządzenia placu zabaw niemal całkowicie zniknęły. Jednym z wyjątków jest rakieta - metalowa przeplotnia, której motyw był częsty na PRL-owskich placach zabaw, będąc wyrazem aspiracji, programowego entuzjazmu i wiary w przyszłość.

Praca Odliczanie uzupełnia rakietę o dźwięk odliczania czasu do startu. Rozpoczęło się ono od liczby 1 609 403 225, będącej przeliczeniem na sekundy 51 lat obecności rakiety na podwórku. Odliczanie trwa bezustannie, 24 godziny na dobę.

Współpraca:
Jan Pelczar - lektor
Paweł Janicki - oprogramowanie
Beniamin Głuszek - instalacja akustyczna
www.karolinafreino.com

PRZY WSPÓLNYM STOLE // KOSMOS PROJECT / EWA BOCHEN I MARCIN JELSKI

Otwarcie: 15 grudnia 2016, godz. 18:00
Miejsce: podwórko między ulicami Prądzyńskiego, Traugutta, Komuny Paryskiej

Na skwerku, pomiędzy przedwojennymi kamienicami Przedmieścia Oławskiego, zostanie postawiony nietypowy stół. Wokół niego znajdzie się 12 siedzisk. Każde z nich będzie inne. – Chcemy zrobić stół pokazujący wielokulturowe pochodzenie mieszkańców Wrocławia. Stół to przecież rzecz, która jednoczy ludzi – tłumaczą autorzy z grupy Kosmos Project. Stół ma stać się nie tylko miejscem spotkań, ale także przyczynkiem do poznania wielokulturowej historii Wrocławia.
Wydarzenie na FACEBOOK'U

ZARADNOŚĆ // ROBERT PLUDRA I KATARZYNA MOSZCZYŃSKA
Otwarcie: 21 grudnia 2016
miejsce: podwórko w pobliżu ulic Chińskiej i Koreańskiej

Odwołując się do powojennej historii wrocławskiego Brochowa, autor zaprojektował instalację audiowizualną. Będzie się ona znajdować na podwórku w pobliżu ulic Chińskiej i Koreańskiej. Obiekt posłuży do prezentacji archiwalnych fotografii w formie stereoskopowej, a także przybliży historię ciekawych i często zapomnianych miejsc na Brochowie. Pomysł projektantów będzie także dawał dzieciom możliwość wspinaczki i zabawy.

CASTING // IZA RUTKOWSKA

W ubiegłym roku artystka prowadziła działania na terenie Przedmieścia Oławskiego. Wielki, dmuchany jeż był niezwykłą atrakcją dla dzieci, które chętnie przychodziły bawić się jego kolcami jeża, poznawać się i integrować oraz wspólnie spędzać czas. Wokół jeża skupili się też dorośli. Udało się nawiązać nowe sąsiedzkie relacje. Artystka zorganizowała również akcję crowdfundingową, dzięki której dzieciaki pojechały na kolonie. W tym roku Iza Rutkowska – kontunuując działania na tym samym podwórku – postanowiła zorganizować „Casting”, podczas którego sąsiedzi  mogli zgłosić propozycję własnych, kreatywnych działań na rzecz otoczenia i mieszkańców, a następnie zrealizować te pomysły razem z artystką.
→ Wydarzenie na FACEBOOK'U

wrocław wejście od podwórza stol22 rakieta_2_fot.alicjakielan