Cykl spotkań autorskich Literatura pod napięciem jest efektem nawiązania współpracy WDL z firmą Tauron Polska Energia. W ramach cyklu wrocławscy czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z najpoczytniejszymi, najbardziej docenianymi przez krytykę i najoryginalniejszymi rodzimymi autorami, reprezentującymi możliwie jak najszersze spektrum gatunków literackich. Docelowo każdego miesiąca będą odbywać się po dwa spotkania. Cykl Literatura pod napięciem zainicjuje spotkanie z Dionisiosem Sturisem.
O książce:
"Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji" – przejmujący portret Greków-uchodźców z ogarniętej wojną domową ojczyzny. Dionisios Sturis, potomek uchodźców z pogrążonej w wojnie domowej Grecji, podąża śladami swojej rodziny i innych rodaków, których przyjęły polskie władze pod koniec lat czterdziestych XX wieku. Tworzy portret ludzi oderwanych od swojej ziemi i swojej kultury, świadomych, że powrót do ojczyzny – przynajmniej przez jakiś czas – będzie dla nich niemożliwy, próbujących odnaleźć się w nowym miejscu. Ta książka to także portret Polaków gotowych – mimo własnych problemów politycznych i ekonomicznych – wesprzeć tych, którzy znaleźli się w trudniejszej sytuacji.
O autorze:
Dionisios Sturis (1983) – urodzony w Grecji polski dziennikarz i reporter. Obecnie pracuje w Radio TOK FM, gdzie zajmuje się tematyką zagraniczną. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Rządu Greckiego. Jako korespondent polskich mediów relacjonował protesty, demonstracje i działania ruchów społecznych w Grecji. W 2012 roku otrzymał nominację do Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii reportaż prasowy oraz nominację do nagrody Grand Press za reportaż radiowy. Jego debiutancką książkę "Grecja. Gorzkie pomarańcze" (Wydawnictwo W.A.B. 2013) nominowano do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. W 2015 nakładem W.A.B. ukazała się druga książka autora, "Gdziekolwiek mnie rzucisz. Wyspa Man i Polacy. Historia splątania."
Partnerem cyklu jest TAURON Polska Energia.
Czas: wtorek 16 maja, godz. 18.00
Miejsce: Klub PROZA (Przejście Garncarskie 2, II piętro)