Zgłoś uwagę

Wrocławski Niezbędnik Kulturalny: 5 x ARCHITEKTURA

Przechadzając się ulicami Wrocławia, miłośnicy architektury nie powinni mieć powodów do nudy. Zaledwie kilka kroków dzieli tu majestatyczne gotyckie wieże i rzędy bogato zdobionych XIX-wiecznych kamienic od projektów przed- i powojennych modernistów czy wciąż pachnących nowością realizacji współczesnych polskich „starchitektów”. W październiku obserwację z poziomu ulicy kontynuować będzie można w przyciemnionych (i skutecznie chroniących przed jesiennymi ulewami) wnętrzach sal: kinowych, koncertowych czy wykładowych.

Architektura jest muzyką w przestrzeni.
Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling

Eklektik Session 2017
Eklektik Session to międzynarodowa platforma, która – na czas odbywającego się pod tą samą nazwą festiwalu – łączy muzyków z różnych stron świata w wyjątkowe, trwające zaledwie kilka wieczorów, konfiguracje. Hasłem, które przyświeca tegorocznej odsłony imprezy, jest architektura, a koncertowe lokalizacje temat ten odzwierciedlają. ES: Architexture  zainaugurują w Okrąglaku na Placu Kościuszki kontrabasiści: Paweł Jabłczyński i Paweł Pastuszka, z kolei koncert grającego na sitarze Jerzego Adama Nowaka i perkusisty Michała Jedynaka odbędzie się w zabytkowej Hali Targowej. Jeden z festiwalowych dni w całości poświęcony będzie modernistycznej WuWie – w dawnym przedszkolu (dziś siedzibie Dolnośląskiej Izby Architektów) wystąpią wibrafonista Jim Hart i perkusista Alfred Vogel, zaś w domu dla osób samotnych oraz małżeństw bezdzietnych projektu Hansa Scharouna usłyszymy z elektronicznym koncertem Dieb13. Na finał Eklektik Session zabierze nas do Opery Wrocławskiej, której sala całkowicie zmieni perspektywę – publiczność koncertu posłucha ze sceny, a muzyka płynąć będzie z przestrzeni tradycyjnie zarezerwowanej dla widowni.

Kadr z flmu "wieża", reż. Karolina Breguła

Eklektik Session 2017: Architexture
6 9.10 | 16:00 19:00
Opera Wrocławska i inne lokalizacje
www.eklektiksession.com


Miasta są największą kreacją ludzkości.
Daniel Libeskind

5. MIASTOmovie
Jedyny w Polsce przegląd kina skupiającego się na architekturze, urbanistyce i szeroko rozumianej problematyce miejskiej. Piąta edycja festiwalu poświęcona będzie różnego rodzaju aspektom sąsiedztwa: od relacji w obrębie jednego bloku czy kamienicy, przez to samo osiedle, po współtworzenie jednego organizmu miejskiego. W programie znajdziemy takie tytuły jak: „Desert Coffee” – film Mikaela Lypinskiego o komunie założonej przez uciekinierów z amerykańskiego snu, operowy musical Karoliny Breguły pt. „Wieża”, w którym wyśpiewana zostaje historia sąsiadów planujących budowę wieży z cukru czy „Czas pokaże” w reżyserii Andreasa Voigta, który portretuje mieszkańców Lipska na tle historycznych przemian zainicjowanych przez upadek muru berlińskiego. Sąsiedzkiej wspólnocie festiwal będzie się jednak przyglądać nie tylko poprzez pokazy filmowe, ale i dyskusje, scenę artystyczną oraz warsztaty czy spacery tematyczne. A także spotkania z gośćmi, bowiem tegoroczne MIASTOmovie odwiedzą m.in. reportażyści – Filip Springer i Kamil Bałuk, krytyk architektury – Grzegorz Piątek i podróżniczka – Stasia Budzisz-Cysewska.

Kadr z filmu "Desert Coffee, mat. Wrocławska Fundacja Filmowa

5. Festiwal MIASTOmovie
17 22.10
Kino Nowe Horyzonty, Tajne Komplety, Przestrzeń Muzyczna TONY, Centrum Sztuki WRO i inne lokalizacje
www.miastomovie.pl


Lekarz może pogrzebać swoje błędy, architekt może jedynie doradzić klientowi, by zasadził winorośl.
Frank Lloyd Wright

7. Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA
Tegoroczna edycja DoFA odbywa się pod hasłem „Miasto w zieleni” i odkrywać będzie potencjał „zielono-niebieskiego” – czyli opowiadanego przez pryzmat terenów zielonych i rzeki – Wrocławia. Festiwalowe zagadnienia zorganizowane zostały wokół czasu i determinowane są przez słowa „wczoraj”, „dziś” oraz „jutro”. WCZORAJ to powrót do historycznego Breslau z jego wspaniałym dziedzictwem zieleni (w ramach przygotowania do tego segmentu warto zajrzeć do przebogatego „Leksykonu zieleni Wrocławia” wydanego przez oficynę Via Nova). Pod hasłem DZIŚ dyskutować będziemy nad problemami nowych osiedli – szukać wzorców dla kształtowania w ich projektach zieleni, terenów rekreacyjnych i sportowych czy edukacyjnych. JUTRO proponować będzie rozwiązania dla Wrocławia przyszłości i zastanowi się, czy odpowiedzi na wyzwania, przed którymi stoi miasto, znaleźć można w takich koncepcjach jak ogrody działkowe, doniczkowe, zieleńce na dachach, a może poszukiwać ich należy w zupełnie nowych formach zieleni.

7. Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA „Miasto w zieleni”
20 27.10
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5, DKF „Politechnika”, ul. Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 27 i inne lokalizacje
www.dofa.pl


Piękno to harmonia przeznaczenia i formy.
Alvar Alto

OSSA – Ogólnopolskie Spotkania Studentów Architektury
Organizowane od dwudziestu lat w ramach oddolnej inicjatywy studentów warsztaty architektoniczne. Temat tegorocznej edycji – „Wielkie piękno” – ma być przyczynkiem do dyskusji na temat wartości (albo jej braku?), jaką współczesna praktyka architektoniczna nadaje estetyce. Poza częścią warsztatową w programie OSSY znalazły się i wydarzenia otwarte dla wszystkich zainteresowanych – choćby debata „Architektura – modna, współczesna, ponadczasowa?”, w której wrocławscy architekci porozmawiają o postrzeganiu piękna w architekturze czy wykład hiszpańskiego architekta, Alberto Campo Baezy, poruszający temat researchu w pracy projektanta. Projekty wypracowane przez 70 studentów podczas sesji warsztatowych prezentowane będą od 21 października w Muzeum Architektury.

OSSA 2017 „Wielkie piękno”
14 22.10
www.ossa.com.pl


Architektura to bardzo niebezpieczne zajęcie. Jeśli pisarz stworzy kiepską książkę, no cóż, ludzie nie będą jej czytać. Jeżeli swą pracę źle wykona architekt, to oszpeci okolicę na setki lat.
Renzo Piano

Bazarch
Warszawscy miłośnicy architektury targami wydawców książek o projektowaniu przestrzeni cieszyć się mogą już od 2013 roku – tej jesieni Bazarch po raz pierwszy zawita i do Wrocławia. W Muzeum Architektury przez jeden dzień znajdziemy wszystko, czego jeszcze nie mamy na półce – książki, czasopisma i inne okołoarchitektoniczne dobra. Podczas architektonicznego kiermaszu wydawnictwa z całej Polski zaprezentują najnowsze publikacje poświęcone nie tylko historii architektury, architekturze współczesnej i urbanistyce, ale też designowi i sztukom wizualnym. Targom towarzyszą promocje, spotkania i dyskusje o prezentowanych publikacjach.

fot. Mirosław Łanowiecki

BAZARCH
21.10 | 11:00 – 19:00
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5,
www.ma.wroc.pl

Artykuł pochodzi z październikowego numeru Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego.
Facebook: facebook.com/NiezbednikKulturalny/
Zebrał: Kuba Żary

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

WUWA, siedziba Dolnośląskiej Izby Architektów, fot. Maciej Lulko SARP Wroclaw_DoFa'16_wycieczka szlakiem murali_fot. Hanna Moskal (Copy) SARP Wroclaw_DoFA'16_wystawa wroclawskie pracownie_fot. Sabin Kluszczyński (Copy) SARP Wroclaw_DoFA'16_zwiedzanie Bulwaru Politechniki_fot. Karolina Dyjach (Copy) SARP Wroclaw_DoFA'16_zwiedzanie Pawilonu 4 Kopul_fot. Marta Jastrzębska (Copy) SARP Wroclaw_DoFA'12_zwiedzanie Sky Tower_fot. Agnieszka Naglik (Copy) SARP Wroclaw_DoFA'14_zwiedzanie zajezdni_fot. Sabin Kluszczyński_2 (Copy) SARP Wroclaw_DoFA'14_zwiedzanie zajezdni_fot. Sabin Kluszczyński_3 (Copy) SARP Wroclaw_DoFA'15_wycieczka szlakiem Węzła Wodnego_fot. Danuta Bator (Copy) SARP Wroclaw_DoFA'16_konsultacje spoleczne_fot. Sabin Kluszczyński (Copy) SARP Wroclaw_DoFA'16_projekcja plenerowa_fot. Sabin Kluszczyński (Copy) SARP Wroclaw_DoFA'16_wycieczka po Nowych Żernikach_fot. Bartosz Kuprianowic (Copy) Eklektik Session 2017- Jojo Mayer & NERVE fot. Materiały prasowe (Copy) Desert Coffee (2)_mat prasowe (Copy) Eklektik Session 2017 - Dieb13 fot.David Murobi (Copy) Eklektik Session 2017 - Hala Targowa fot. Materiały prasowe (Copy) Eklektik Session 2017 - Oratorium Marianum fot. Dominika Hull (Copy) Eklektik Session 2017 - Stale Storløkken fot.Thor Egil Leirtrø (Copy)

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail