Wtorek Regionalny: gospodarzem Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA w Wałbrzychu

Opowieści o „złotym pociągu”, tradycjach górniczych, podziemnych korytarzach, warsztaty ceramiczne dla dzieci oraz prezentacja wystawy to atrakcje regionalnego wtorku w Barbarze 22 września 2015 r.

Gospodarzem 11 Wtorku Regionalnego w Barbarze będzie Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu.  Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki to powstały na terenie zamkniętej w 1996 r. Kopalni Węgla Kamiennego Julia w Wałbrzychu kompleks łączący w sobie funkcje muzealne, Kulturalne, wystawiennicze, edukacyjne, usługowe oraz siedzibę organizacji pozarządowych.  To najlepszy przykład rewitalizacji terenów poprzemysłowych przez kulturę na Dolnym Śląsku.

12:00 – Otwarcie prezentacji
12:00 – 15:00  Ulep węgiel z gliny – warsztaty ceramiczne Centrum Ceramiki Unikatowej – przeznaczone dla dzieci
12:00 – 15:00 Zostań górnikiem – warsztaty muzealne, malowanie węglem, stroje górnicze – przeznaczone dla dzieci
15:00 – 17: 00 Poznaj 200 km podziemnych tajemnic Starej Kopalni w Wałbrzychu
17:00 – 18:00 #wAubrzych Story – Górnicza opowieść
18:00 – 19:00 Złoty pociąg do Wałbrzycha – miasta tajemnic do odkrycia

Stały punkt programu:
16 – 18.00 – Spotkanie zainteresowanych projektem „Czytanie miasta” – prowadzi dr Kamila Kamińska

WTORKI REGIONALNE

Od czerwca 2015 do końca roku 2016 każdy wtorek będzie poświęcony regionowi. W programie dominować będą, przede wszystkim, sprawy Dolnego Śląska, aczkolwiek region rozumiemy dużo szerzej. Dlatego będziemy podejmować sprawy pozawrocławskie, sąsiednich województw i naszych sąsiadów z Niemiec i Czech.

Nie wyznaczamy jednej, stałej formuły wtorków. Przewidujemy, że wyznaczać je będą tematy wiodące. Wtorki regionalne mają być:
– refleksyjne – skłaniające do dyskusji i zastanawiania się nad jakimś tematem, istotnym dla regionu, kultury;
– oryginalne – podejmujące temat w nietuzinkowy, autorski sposób;
– dostępne – umożliwiające uczestnictwo, czynne i bierne, różnych osób i środowisk.

Do współorganizacji wtorków regionalnych zapraszamy podmioty z Dolnego Śląska – instytucje kultury, organizacje pozarządowe, środowiska i partnerstwa, samorządy, grupy nieformalne, uczelnie i naukowców, artystów.

Do tej pory gospodarzami wtorków regionalnych byli m.in.: Nowa Ruda, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Legnicka Akademia Filmowa, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Hrabstwa Kłodzkiego, młodzi artyści ze Świdnicy, organizatorzy programu Kino za Rogiem.

Preferowane formy aktywności to: prezentacje, seminaria, warsztaty, debaty, konferencje prasowe, wystawy, koncerty, performance, happeningi, instalacje, pokazy, seanse itp.

Wydarzenia będą mogły się odbywać w godzinach otwarcia Barbary. Stałym punktem programu każdego wtorku będzie „Stolik dolnośląski”, wolna rozmowa o sprawach regionu.

Stara Kopalnia