Wykład mistrzowski Mariusza Szczygła na Forum Pisarskim Dzieci i Młodzieży

W sobotę 5 marca mieliśmy przyjemność gościć Mariusza Szczygła, wybitnego polskiego dziennikarza, reportażystę i pisarza, który przyjechał do Wrocławia na spotkanie zorganizowane w ramach Forum Pisarskiego Dzieci i Młodzieży.

Przed południem młodzież licealna uczestniczyła w warsztatach kreatywnego pisania, które odbyły się w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu. Pod okiem naszego gościa uczniowie pracowali nad tekstem publicystycznym. Następnie Mariusz Szczygieł wygłosił wykład mistrzowski, który zgromadził około stuosobową publiczność.

Podczas godzinnego spotkania autor opowiadał o początkach swojej pracy reporterskiej, o okolicznościach, które przyczyniły się do tego, że wybrał ten zawód i o tym jak zaczynał dziennikarską przygodę w tygodniku "Na przełaj". Mówił o fascynacji językiem czeskim, o tym, dlaczego czeska mentalność jest mu bliska i o polsko-czeskich różnicach w postrzeganiu rzeczywistości. Tę różnicę można zauważyć, gdy przyjrzymy się tłumaczeniom czeskich tekstów na polski, co dobrze ilustruje przykład opisu na oryginalnym plakacie do czeskiego filmu „Lásky jedné plavovlásky”, który brzmiał: komedia filmowa, a w polskiej wersji pod tytułem „Miłość blondynki” czytamy: dramat psychologiczny.

Wykład podzielony był na dwie części. W pierwszej Szczygieł opowiadał o zbieraniu materiałów do reportażu, jak zmierzyć się z trudnym tematem oraz o tym, jak ważne jest odpowiednie podejście i nastawienie do rozmówcy. Zauważył, że do każdego trzeba znaleźć „kluczyk”, który otworzy tę osobę i zbuduje zaufanie – może to być odpowiednie pytanie, czy zauważenie czegoś w otoczeniu tej osoby. Dodał, że reporter zawsze musi mieć dla swojego rozmówcy dużo czasu – i nigdy nie powinien odmawiać poczęstunku, bo przy wspólnym stole ludzie zachowują się dużo bardziej naturalnie, niż podczas odpowiadania na pytania „z kartki”. Szczygieł podkreślał też, jak ważne jest oryginalne podejście do często eksploatowanych tematów – on sam, na przykład, gdy dostał w latach dziewięćdziesiątych zlecenie reportażu o przedsiębiorczości Polaków, zdecydował się odpowiedzieć na drobne ogłoszenia w gazetach – dzięki czemu nie tylko odkrył nowy wymiar zagadnienia, ale i stworzył ciekawą formę artykułu.

W drugiej części wykładu mówił o samym pisaniu. Podkreślał, że język reportażu powinien być żywy i obrazowy: zdecydowanie lepiej od „Pani Lucyna się zdenerwowała” zabrzmi zdanie „Pani Lucyna walnęła pięścią w stół”. Przestrzegał też przed nadużywaniem suchych słów typu „bezrobocie” czy „wolontariat” – jego zdaniem najlepszy reportaż o wolontariacie byłby taki, w którym to słowo nie pada ani razu.

Warsztaty oraz wykład odbyły się w ramach Forum Pisarskiego Dzieci i Młodzieży i są częścią programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Projekt jest realizowany we współpracy z Młodymi Obywatelami Kultury, Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział we Wrocławiu.

Mariusz Szczygieł na Forum 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 1 1a 2 3 4 5 6