Wystawa "7 Cudów Wrocławia i Dolnego Śląska"

"Księga Henrykowska" z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim, najstarsza mapa Śląska, oryginał Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, plany architektoniczne Hali Stulecia, a także naukowe dokonania pracowników Politechniki Wrocławskiej, które mogą umożliwić kolonizację Marsa – to tylko nieliczne z wielu eksponatów, które są prezentowane na wystawie „7 Cudów Wrocławia i Dolnego Śląska”.

Ekspozycję będzie można obejrzeć w Starym Ratuszu już tylko do 14 maja.

Tytułowe cuda reprezentują siedem najważniejszych obszarów kultury regionu,  podkreślając jego unikalny charakter i znaczenie historyczne. Multimedialna wystawa prezentować będzie zabytki i dokonania w następujących obszarach: sztuka, język, nauka, religia, krajobraz, architektura i spotkanie. Każdą z sekcji przedstawia  najcenniejszy dla niej obiekt oraz dodatkowe – równie cenne – eksponaty. Wystawa będzie wyjątkową okazją, by zobaczyć wszystkie te skarby w ramach jednej, spójnej tematycznie ekspozycji.

- Po raz pierwszy udało nam się zebrać w jednym miejscu najcenniejsze artefakty i dzieła regionu. To wielkie wydarzenie dla mieszkańców Wrocławia i okolic. Prezentowane eksponaty nie tylko pomogą zrozumieć nam skomplikowane dzieje regionu, ale są również łącznikiem z przeszłością i wiele mówią o tym, kim jesteśmy. To część tożsamości wszystkich Dolnoślązaków; rodowitych i przyjezdnych – mówi dr Wojciech Kucharski z Ośrodka "Pamięć i Przyszłość", który jest głównym organizatorem wystawy.

Wśród eksponatów znalazły się przedmioty o dużej wartość nie tylko w skali regionalnej, czy krajowej, lecz również globalnej. Na przykład sekcja poświęcona nauce reprezentowana jest przez najstarsze na świecie czasopismo medyczno-przyrodnicze. – Gazeta wydawana była we Wrocławiu. Znajdują się w niej fascynujące ryciny medyczne i artykuły autorstwa światłych umysłów tamtych czasów – komentuje Kucharski.

Jednym z najcenniejszych eksponatów wystawy „7 Cudów Wrocławia i Dolnego Śląska” jest Księga Henrykowska. W spisanej przez dwóch mnichów kronice klasztoru znajduje się pierwsze zdanie zapisane w języku polskim: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj”. Jak twierdzi Wojciech Kucharski, za tymi słowami kryje się interesująca historia. Zdanie miał wypowiedzieć do swojej żony chłop zwany Brukałem, oferując jej pomoc w mieleniu zboża – czynności wykonywanej wówczas wyłącznie przez kobiety. – Księga henrykowska jest zatem nie tylko początkiem literackiej polszczyzny, ale również dowodem na to, że Dolnoślązacy od lat wykazywali się nienagannymi manierami – komentuje organizator. Poza tym zabytek ten świadczy o tyglu kulturalnym charakterystycznym dla Śląska, bo oto niemiecki mnich zapisał słowa, które czeski chłop wypowiada do swej żony z Polski.

Wystawę „7 Cudów Wrocławia i Dolnego Śląska” będzie można obejrzeć do 14 maja w Sali Mieszczańskiej Starego Ratusza we Wrocławiu. Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny 10 zł. Wstęp w ramach grup szkolnych kosztuje 1 zł. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.7cudow.eu

7 cudów il. 30 nowa księga il. 29 nowa księga steinhaus il. Łazik marsjański il. Zapona ze skarbu średzkiego 2 il10_Hans_Pleydenwurff_Ofiarowanie_w_swiatyni Krzyżyk wielkomorawski księga henrykowska1 kodeks hornigowski2mały księga henrykowska2 łazik_2 łazik_3 miscellanea1 miscellanea2 Orędzie 1 Orędzie 2 Orędzie 4 Orędzie 3 złota bulla hala stulecia1 2. Mapa Helwiga hala stulecia2 il. 28 nowa księga szkocka