Zgłoś uwagę

Wystawa "Gęby Witkacego"

Inicjatywa artystyczna Gęby Witkacego, wpisana w ramy programu Sztuk Wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, polega na realizacji programu artystycznego włączającego w działalność kulturotwórczą osobywykluczone i zagrożone wykluczeniem społecznym, osadzone w Zakładzie Karnym nr 1 przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu.  Wystawę można oglądać do końca stycznia w galerii ImpArt (Mazowiecka 17). Wstęp wolny.

Głównym celem zajęć plastycznych jest dokonanie – za pomocą obcowania ze sztukami plastycznymi – zmian w sferze psychologicznej i społecznej osadzonych, poprzez udział w szeregu działań o charakterze artystyczno-profilaktycznym i terapeutycznym, stanowiących istotne wsparcie w procesie resocjalizacji. Zajęcia teoretyczne i ćwiczenia prowadzą do rozbudzenia potrzeby realizacji własnej osobowości, emocji i postaw w formie dzieł plastycznych, głównie za pomocą metafor i symboli. Walor terapeutyczny przedsięwzięcia został wzbogacony elementami edukacji artystycznej.

Zajęcia prowadzili profesjonalni artyści i historycy sztuki. Beneficjenci programu, dzięki wyzwoleniu aktywności twórczej i rozbudzeniu ciekawości poznawczej, dokonują samodzielnej pracy, która wpływa na ich samopoznanie i poprawia społeczną adaptację. W ramach warsztatów prowadzonych na teranie zakładu karnego powstały dzieła plastyczne, inspirowane twórczością Stanisława Witkiewicza – Witkacego, portrety pastelowe wg Firmy portretowej, „gęby” – nawiązanie do fotografi i artysty. Proces twórczy poprzedzony został wykładami teoretycznymi prezentującymi życie i twórczość Witkiewicza oraz tło artystyczne epoki. Efekty pracy osadzonych prezentujemy na wystawie w Galerii ImpArt.

Zajęcia prowadziła Elżbieta Golińska – aktorka Teatru Współczesnego i Marek Tybur – historyk sztuki.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

gęby witkacego portret (2) portret 1 portret 2 portret 3 portret 4 praca c03 praca c04

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail