Zgłoś uwagę

Wystawa "Making Places" w Muzeum Architektury

Wystawa, prezentująca niezwykłą twórczość Sheng-Yuan Huanga i założonej przez niego pracowni Fieldoffice Architects, przygotowana przez Alliance for Architectural Modernity z Tajwanu została po raz pierwszy zaprezentowana w 2016 roku w Muzeum Alvara Aalto w Helsinkach. Wernisaż odbędzie się 22 czerwca 2017 r. o godzinie 18:00. Wystawa potrwa do 27 sierpnia 2017 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Sheng-Yuan Huang urodził się w 1963 roku i dorastał w Tajpej. Studiował architekturę na Uniwersytecie Tunghai na Tajwanie, a następnie na Uniwersytecie Yale w Stanach Zjednoczonych. Po ukończeniu studiów pracował w pracowni Erica Owena Mossa i wykładał na uniwersytecie stanowym Karoliny Północnej.

 

Po powrocie na Tajwan w 1993 osiadł w Yilan – mieście położonym naw północnym skraju rolniczej okolicy, oddzielonej od Tajpej i uprzemysłowionego regionu w zachodniej części wyspy wysokimi górami. Wszystkie, poza jednym wyjątkiem, projekty pracowni zrealizowane w ciągu ponad dwudziestu lat powstały w Yilan i jego najbliższych okolicach. Architekci mocno wrośli w lokalną społeczność. Uważają, że projekt architektoniczny wychodzi daleko poza konstrukcję budynku i nie kończy się wraz z jego wzniesieniem, podlegając ciągłym zmianom przez cały czas funkcjonowania obiektu.

 

Liczne projekty i interwencje urbanistyczne realizowane przez pracownię są zaskakująco różnorodne – od budynków użyteczności publicznej i domów mieszkalnych po parki, rewitalizację istniejących ulic, cmentarz, kładki dla pieszych, ścieżki rowerowe. Wiele z nich jest stosunkowo niewielkich, zarówno pod względem skali, jak i zainwestowanych środków, lecz uzyskany efekt jakościowy jest zazwyczaj niezaprzeczalny.

 

Sheng-Yuan Huang opisuje dorobek pracowni, porównując go do wiązek przewodzących w organizmach roślin. Łączą się one w system, którego podstawową funkcją jest dostarczanie roślinie wody, soli mineralnych i substancji odżywczych, ale także podtrzymywanie jej struktury. Oparty na tej idei „plan wiązek przewodzących” tworzonych przez Fieldoffice Architects w Yilan nie ma z góry określonej formy. Polega na stopniowym budowaniu infrastruktury miasta i jednocześnie proponuje strategię jego zrównoważonego rozwoju. „Jeśli porównamy Yilan do liścia rośliny, to co zrobiliśmy nie jest niczym innym, jak właśnie stworzeniem wiązek przewodzących umożliwiających tętniący życiem rozwój miasta”.

Kuratorzy: Juhani Pallasmaa i Chun-Hsiung Wang
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
ma.wroc.pl

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

15_kladka dla pieszych-maly (1) 1_Dom Kultury Luodong-maly 3_Dom Kultury Luodong-maly 5_Dom Kultury Ludong-male 13_Wieża widokowa-male 14_kladka dla pieszych-maly 21_Las Diu Diu Dang-maly 23_Zielony Korytarz-male 24_schron Yan-Shan Kamikaze 25_Cmentarz Wiśniowego Sadu-maly 28_Cmentarz Pamięci Chiang Wei-Shui-maly 31_pracownia Fieldoffice Architects

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail