Zgłoś uwagę

Wystawa "Niemcy nie przyszli" w Kunsthaus Dresden

„Die Deutschen kamen nicht” to niemiecka edycja wystawy „Niemcy nie przyszli” (19 grudnia 2014 – 23 lutego 2015, Muzeum Współczesne Wrocław), która prezentowana jest w galerii Kunsthaus Dresden między 20 października 2016 a 5 marca 2017 roku. Wydarzenie stanowi część programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. 

 

Tytuł wystawy odnosi się w przewrotny sposób do rozpowszechnionej wśród mieszkańców Wrocławia (jeszcze długo po wojnie) obawy o powrót do miasta Niemców i bezpośrednie tego następstwa – utratę majątku, przestrzeni życiowej, kolejne przesiedlenie. Nawiązuje także bezpośrednio do pracy Jerzego Kosałki „Demontaż” (z cyklu „Niemcy już przyszli”). Ta ironiczna realizacja przedstawia miniaturowych, niemieckich żołnierzy demontujących wrocławską Iglicę, która swego czasu stanowić miała architektoniczny symbol polskości i sukcesu władzy socjalistycznej w repolonizacji Ziem Odzyskanych.

Wrocław i Drezno dzielą poniekąd podobne losy. To miasta o bogatej przeszłości, ale pokaleczone skutkami II wojny światowej; z trudem odbudowujące się w komunistycznej rzeczywistości po 1945 roku i na nowo definiujące swój charakter w realiach wolnej Polski czy zjednoczonych Niemiec.

Wystawa – opowiadająca o niemieckich śladach, o (nie)obecności Niemców w polskiej pamięci, o wspomnieniach i przemilczeniach – została więc powtórzona w podobnym kształcie, ale w zupełnie innej przestrzeni. Przeniesienie tej artystycznej narracji do Drezna i przedstawienie jej niemieckiej publiczności nadaje wystawie nowy kontekst i pozwala na interpretację bogatszą o perspektywę powojennych doświadczeń po drugiej stronie Odry.

„Die Deutschen kamen nicht”
20 października 2016 – 5 marca 2017
Kunsthaus Dresden – Städtische Galerie für Gegenwartskunst
Rähnitzgasse 8, D-01097 Dresden
kurator: Michał Bieniek
współorganizatorzy: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, Fundacja Art Transparent

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Niemcy nie przyszli KOSAŁKA_JERZY_Demontaż (2) KOSAŁKA_JERZY_Demontaż (3) ŁABĄDŹ_DOMINIKA_Kompozycja_pozioma_nieograniczona_Strumień_światła (1) ŁABĄDŹ_DOMINIKA_Kompozycja_pozioma_nieograniczona_Strumień_światła (2) ŁABĄDŹ_DOMINIKA_Kompozycja_pozioma_nieograniczona_Strumień_światła (3) MICHAEL_MERKEL_Miasto_w_procesie (1) MICHAEL_MERKEL_Miasto_w_procesie (2) SOJAK-BORODO_ALEKSANDRA_Na_Zapas (1) SOJAK-BORODO_ALEKSANDRA_Na_Zapas (2) SOKOLNICKA_KAMILA_Światowit STAŻEWSKI_HENRYK_Kompozycja_pionowa_nieograniczona (1) STAŻEWSKI_HENRYK_Kompozycja_pionowa_nieograniczona (2) WAŁASZEK_KRZYSZTOF_Pamiątka (1) WAŁASZEK_KRZYSZTOF_Pamiątka (2) WAŁASZEK_KRZYSZTOF_Pamiątka (3) WAŁASZEK_KRZYSZTOF_Pamiątka (4) WAŁASZEK_KRZYSZTOF_Pamiątka (5) BAJER_TOMASZ_Breslau (1) BAJER_TOMASZ_Breslau (2) FREINO_KAROLINA_Ślepa_plamka KMITA_PIOTR_Było (1) KMITA_PIOTR_Było (2) KOBYLARZ_SZYMON_Henryk_Pobożny KOSAŁKA_JERZY_Demontaż (1)

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail