Zacieśnia się współpraca Wrocławia i Lwowa w ramach przygotowań do ESK 2016

Lwow-przedszkole mediow

Intensywna wymiana kulturalna z Ukrainą jest jednym z priorytetów ESK 2016 na najbliższe miesiące. W dniach 27 – 30 czerwca odbyła się we Wrocławiu wizyta studyjna oficjalnej delegacji z Ukrainy, a 4 lipca we Lwowie odbył się wernisaż wystawy Interaktywny Plac Zabaw organizowanej wraz z Centrum Sztuki WRO.

Na zaproszenie biura Europejskiej Stolicy Kultury 2016 ze Lwowa do Wrocławia przyjechali: Iryna Magdysh (wicedyrektorka Wydziału Kultury), Vlodko Kaufman (kurator), Sergij Petluk (artysta sztuk wizualnych), Marek Ivashchyshyn (dyrektor Dzygi) oraz z Kijowa – redaktorka i aktywistka Vira Baldyniuk. Delegacja była specjalnym gościem debaty organizowanej w ramach Survivalu pt.: „Przemiany społeczno-kulturalne po rewolucjach”, którą poprowadził Max Cegielski.

Tuż po tych wydarzeniach, 4 lipca we Lwowie w Pałacu Sztuki odbył się uroczysty wernisaż wystawy Interaktywny Plac Zabaw (IPZ), która została zorganizowana przez biuro ESK 2016 i Fundację WRO Centrum Sztuki Mediów. Projekt wsparł Instytut Polski w Kijowie oraz Urząd Miasta we Lwowie.

IPZ to projekt edukacyjny oraz kilkanaście obiektów multimedialnych łączących nowe media ze sztuką współczesną w oparciu o najświeższe, innowacyjne rozwiązania dydaktyczne i technologiczne. Interaktywny Plac Zabaw to wystawa dla najmłodszej publiczności, złożona z interaktywnych instalacji medialnych, stworzona przez Patrycję Mastej, Dominikę Sobolewską i Pawła Janickiego, a wyprodukowana przez Centrum Sztuki WRO. Projekt jest pionierski zarówno od strony technologicznej, jak i w sposobie jego interakcji z publicznością. Zestaw instalacji, ciągle rozwijany i wzbogacany o nowe komponenty, oferuje porywające doświadczenie i pozwala widzom poprzez zabawę generować obrazy i dźwięki na wielkoformatowych ekranach w czasie rzeczywistym.

Jest to pierwsza tego typu ekspozycja w historii Zachodniej Ukrainy. Szacuje się, że wystawę zobaczy minimum 15 tysięcy widzów.

W czasie wizyty delegacji ESK we Lwowie odbyły się wiele spotkań m.in. kuratorki ds. muzyki Agnieszki Fraków – Żelazny z Tarasem Grudowym, dyrektorem sceny Filharmonii Lwowskiej, by porozmawiać o możliwej współpracy w ramach ESK, zespołach Lwowskiej Filharmonii i festiwalach muzycznych organizowanych we Lwowie.

Na spotkaniu z Piotrem Krajewskim, dyrektorem artystyczny Biennale WRO oraz głównym kuratorem Centrum Sztuki WRO galerii Detenрula  stawiło się wielu lwowskich artystów m.in. Oleksа Furdijaka, Jarinа Szumska, Barabasz Topij, Robert SallerSergij PetlukLida i Vlodko Kaufman. Mowa była o możliwej współpracy miedzy lwowskimi środowiskami artystycznymi a Centrum Sztuki Wro.

Inicjatorem wydarzeń jest Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016. Jesienią poprzedniego roku we Lwowie, Lwowska Rada Artystyczna Dialog oraz biuro ESK 2016 zawarły Memorandum. Dokument wskazuje, że obydwa środowiska realizować będą systemową i wieloletnią współpracę mającą na celu przygotowanie wspólnego programu, którego finałem będzie prezentacja dziedzictwa i współczesnej kultury ukraińskiej we Wrocławiu wiosną 2016 roku.