Zgłoś uwagę

Zagraniczni goście Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016

Tess Gerritsen, Pierre Lemaitre, Peter Robinson, Charlotte Link, Chris Carter oraz Jens Lapidus spotkają się z czytelnikami w czerwcu we Wrocławiu w czasie trzynastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław. 

Co roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław przyznawana jest Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru. Trafia ona do wybitnych twórców gatunku. 4 czerwca 2016 roku odbierze ją nie jeden, a aż troje autorów. Będą to: amerykańska specjalistka od thrillera medycznego Tess Gerritsen, twórca cyklu z „małym komisarzem” Camille’em Verhœvenem i laureat Nagrody Goncourtów Pierre Lemaitre oraz autor cyklu z komisarzem Banksem Peter Robinson.

Wszyscy pisarze przed odebraniem Nagrody spotkają się z czytelnikami – Gerritsen w sobotę 4 czerwca, a Lemaitre i Robinson w piątek 3 czerwca.

Z kolei w czwartek 2 czerwca z czytelnikami spotka się jedna z najpopularniejszych niemieckich autorek thrillerów psychologicznych – Charlotte Link. Jej powieści zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i w samych Niemczech sprzedały się w ponad 20 milionach egzemplarzy.

Skandynawię reprezentuje Szwed Jens Lapidus, który będzie po raz drugi gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału (pierwszy raz odwiedził Wrocław w 2009 roku). Spotka się z czytelnikami w niedzielę 5 czerwca. Tego samego czytelnicy będą mogli spotkać się także z Chrisem Carterem – amerykańskim pisarzem brazylijskiego pochodzenia, autorem cyklu o przygodach detektywa Roberta Huntera.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału odbędzie się w dniach 30 maja – 5 czerwca 2016 i jest częścią literackiego programu Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Więcej informacji na festiwalowej stronie oraz na FB: facebook.com/FestiwalKryminalu. Dołącz do wydarzenia: T U T A J

SYLWETKI GOŚCI

Tess Gerritsen (ur. 1953) – amerykańska pisarka, z wykształcenia lekarz (specjalizacja: interna). Debiutowała w 1987 roku pierwszym z serii ośmiu romansów kryminalnych – Telefon po północy, ale jej kariera pisarska nabrała rozpędu dopiero w 1996 roku, gdy ukazał się jej pierwszy thriller medyczny: Dawca. Dzięki odniesionemu sukcesowi mogła zrezygnować z praktyki lekarskiej i poświęcić się wyłącznie pisaniu. I to z ogromnym powodzeniem: jej książki doczekały się wydań w 40 krajach, przetłumaczono je na ponad 30 języków i rozeszły się w ponad 30 milionach egzemplarzy.
Sylwetka Tess Gerritsen

Pierre Lemaitre (ur. 1951) – francuski pisarz i scenarzysta, z wykształcenia psycholog. Jako pisarz zadebiutował w 2006 roku powieścią kryminalną Koronkowa robota, w której po raz pierwszy pojawia się „mały komisarz” Camille Verhœven. Od tego czasu poświęcił się całkowicie pisarstwu. Stworzył trzy kolejne części przygód Verhœvena: Alex, Rosy & John oraz Ofiarę, jest także autorem thrillera Ślubna suknia oraz powieści sensacyjnej Zakładnik. Światową sławę przyniosła mu wydana w 2013 roku książka Do zobaczenia w zaświatach, stanowiąca cyniczny portret czasów po zakończeniu I wojny światowej. Lemaitre zdobył za nią najważniejszą francuską nagrodę literacką: Grand Prix Nagrody Goncourtów, którą często nazywa się „małym Noblem”. 
Sylwetka Pierre’a Lemaitre’a

Peter Robinson (ur. 1950) – pisarz pochodzący z Wielkiej Brytanii, po zakończeniu studiów z literatury na uniwersytecie w Leeds w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku przeprowadził się do Kanady – tam kontynuował naukę, zdobywając tytuł magistra języka angielskiego i pisarstwa na Uniwersytecie Windsorskim, następnie tytuł doktora na Uniwersytecie York w Toronto. Pracował jako wykładowca na uniwersytetach w Toronto. Jako pisarz debiutował powieścią Gallows View w 1987 roku. To pierwsza książka, w której pojawia się inspektor Alan Banks – meloman pracujący głównie w hrabstwie Yorkshire, znany z nietuzinkowych i nie zawsze zgodnych z regulaminem metod pracy. Od tamtej pory Robinson stworzył już 22 części cyklu o Banksie, jest też autorem kilku innych książek oraz zborów opowiadań (co ciekawe, bohaterem kilku z nich również jest Alan Banks) oraz poezji. Powieści pisarza przetłumaczono na niemal 20 języków.
Sylwetka Petera Robinsona

Charlotte Link (ur. 1963) – jedna z najpopularniejszych współczesnych niemieckich pisarek, autorka książek dla młodzieży, powieści obyczajowych oraz thrillerów psychologicznych. Akcja wielu jej książek toczy się w Wielkiej Brytanii. Powieści Link zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i w samych Niemczech sprzedały się w ponad 20 milionach egzemplarzy.
Sylwetka Charlotte LinkChris Carter – urodził się w Brazylii. Tam też spędził dzieciństwo i wczesne lata młodzieńcze. Po maturze wyjechał do Stanów, gdzie studiował psychologię i zaburzenia kryminalne na Uniwersytecie Michigan. Jako psycholog kryminalny Biura Prokuratora Stanu Michigan badał i przesłuchiwał licznych zbrodniarzy, w tym seryjnych morderców. Na początku lat 90. Carter wyruszył do Los Angeles, gdzie przez kolejnych dziesięć lat był gitarzystą w różnych znanych rockowych zespołach. W końcu zdecydował się zająć na stałe pisaniem. Obecnie mieszka w Londynie. Krucyfiks, pierwszy z sześciu tomów o przygodach detektywa Roberta Huntera, to jego debiut literacki.


Jens Lapidus (ur. 1974) – szwedzki pisarz, autor powieści kryminalnych, z wykształcenia prawnik. Debiutował w 2006 roku powieścią Szybki cash, której kontynuacje: Zimna stal i Życie deluxe – czyli Trylogia sztokholmska – stały się międzynarodowymi bestsellerami i zostały zekranizowane.  VIP-room to początek nowej serii.

 

[zdjęcia za wikipedia.com] 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

MFK

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail