Zgłoś uwagę
Zmień kuratora
Zbigniew Maćków

Zbigniew Maćków

Kurator ESK 2016 ds. architektury

Architekt IARP, przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, członek SARP, MKUA, asystent na Wydziale Architektury PWr (1998-05). Od 1995 r. prowadzi firmę Maćków Pracownia Projektowa. Projektuje budynki mieszkalne, komercyjne, przemysłowe oraz użyteczności publicznej.
 

Ważniejsze projekty: Wydział Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, Ratusz w Siechnicach, przebudowa Domu Handlowego Renoma, Hala Sportowa w Bytomiu, Apartamentowiec Thespian i Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy.  

Ważniejsze osiągnięcia:

*Nagroda "Życie w Architekturze" w kat. Przestrzeń publiczna 2012

*Nominacja do Nagrody architektonicznej Polityki 2012

*Złoty Medal Biennale Leonardo 2009

*trzykrotny finał World Architecture Festival

*shortlisted w Mies van der Rohe Award 2013

*budynek roku SARP 2010

*trzykrotnie laureat "Piękny Wrocław"

*Dwukrotnie Grand Prix DoFA

Kontakt:

zbigniew.mackow@wroclaw2016.pl

Architektura

"Klucz do świata naszych potrzeb tkwi w języku – on jest narzędziem, daje możliwość wypowiedzenia myśli. To umiejętność nazywania pozwoliła nam zejść z drzewa, oswoić przestrzeń i zorganizować sobie miejsce do życia. Architektura to też język. Skomplikowana siatka kodów i znaczeń, która opisuje cywilizację, kulturę, relacje społeczne, tożsamość, jakość życia, czy miejsca, którymi codziennie nasiąkamy. Jeśli spojrzymy przez jej filtr, zobaczymy wielowarstwową sieć, w której splatają się wielkie idee i drobne sprawy. Dzięki temu kamienica na wrocławskim rynku przestaje być tylko słodkim tłem dla „selfie" i staje się zajmującą fabułą opowiadającą o nas i określającą to, kim jesteśmy.

Niestety, zapuściliśmy ten język. Przestaliśmy mówić o architekturze, wyrzuciliśmy ją z naszej codzienności, porannej prasy, rozmów w kawiarniach. Boimy się jej, nie rozumiemy, traktujemy jako hermetyczną, a jeśli już dostrzegamy, to poprzez pryzmat nowych, spektakularnych inwestycji. Przyjęliśmy do wiadomości, że mieszkanie to produkt, taki sam jak odkurzacz czy margaryna, a przestrzeń publiczna manifestuje materialny status. Nie doceniamy wartości architektonicznego dziedzictwa - niemieckiego modernizmu i dorobku powojennego naszych mistrzów. Mówimy na to: „szary PRL”.

Nadchodzi jednak czas architektury. Powoli uczymy się prawidłowo używać miasta i stajemy się świadomymi i aktywnymi mieszkańcami – wiemy, co i gdzie chcemy jeść, czytać, ubierać, oglądać i zwiedzać. Potrafimy już godzinami deliberować o jakości kawy w okolicznych kawiarniach czy sałatce z cykorii, choć jeszcze nie ścina nas z nóg genialny budynek ani oddechu nie zapiera rewelacyjnie skomponowana przestrzeń publiczna. Chcemy to zmienić – ośmielić, zachęcić, rozszerzyć świadomość, dać podstawy i narzędzia. Odczuwać to miasto, marzyć i zakochiwać się w nim. Chcemy uzmysłowić nam wszystkim jakość tego, co już mamy w architekturze. Pokazać, że nasze przestrzenne DNA zbudowane na zastanym wielkomiejskim dziedzictwie, wzmocnione potencjałem intelektualnym przywiezionym ze wschodu owocowało wieloma unikalnymi w skali europejskiej dziełami w wydaniu powojen-nych architektów. Że mimo dramatycznych zwrotów historii, miasto nawarstwia się, zabliźnia rany i buduje swoją tożsamość. Nasze przestrzenne problemy chcemy rozwiązywać, słuchając uznanych autorytetów, spierając się na warsztatach. Chcemy dotrzeć do jak największej rzeszy chętnych poprzez szereg publikacji, wystaw, wydarzeń czy aplikacje na urządzenia mo-bilne. Równolegle próbujemy stworzyć fragment miasta, gdzie dobrze będzie się nam żyło. Utopia? Może. Unikalny projekt „Nowych Żernik” – osiedla skrojonego na potrzeby i oczekiwania współczesnego mieszkańca – odpowie na to pytanie pewnie za kilka lat.

Od obudzenia i rozszerzania naszej świadomości, poprzez poznanie dziedzictwa do budowania miasta, w którym naprawdę chce się żyć. To ważne. Bo choć wydaje nam się, że w tej jakże dynamicznej rzeczywistości to my budujemy nowy Wrocław, jest dokładnie odwrotnie. To ściany, o które kopiemy piłkę, opieramy się, całując dziewczynę, czy podtrzymujemy w drodze ze sklepu – to one budują nas. Na zawsze." 

Architektura - credo Zbigniewa Maćkowa

Architektura

Pozostali kuratorzy

Zmień kuratora

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail