Zgłoś uwagę

Polish Cinema for Beginners: "Ziemia obiecana"

Polish Cinema for Beginners – to cykl prezentujący selekcję najciekawszych polskich filmów z angielskimi napisami. ​W tym sezonie – pod hasłem Polish Cities – przybliżymy krajobrazy, historię i specyfikę polskich miast. Na otwarcie „Ziemia obiecana” zmarłego w zeszłym roku giganta polskiego kina - Andrzeja Wajdy.

Projekcja odbędzie się 2 marca o godz. 19:00 W Kinie Nowe Horyzonty

Ziemia obiecana
Ekranizacja nagrodzonej Noblem powieści Władysława Reymonta, której tematem był „mechanizm robienia pieniędzy”. W Łodzi końca XIX wieku Polak, Niemiec i Żyd razem zakładają fabrykę, a różnice pochodzenia wykorzystują do skutecznego działania i wygrywania z konkurencją. Jednak czy przyjaźń przetrwa ten sukces? Wielkie kreacje aktorskie Daniela Olbrychskiego, Wojciecha Pszoniaka i Andrzeja Seweryna, niezapomniana muzyka Wojciecha Kilara oraz gwałtowne zdjęcia Witolda Sobocińskiego i Edwarda Kłosińskiego, nadające filmowi nerwowy rytm złożyły się na legendę „Ziemi obiecanej”. Nominowany do Oscara obraz Andrzeja Wajdy do dziś stanowi jedno z największych osiągnięć polskiego kina – obwołany przez Martina Scorsese arcydziełem, w zeszłym roku w ankiecie Muzeum Kinematografii w Łodzi wybrany został polskim filmem wszechczasów.

Polish Cinema for Beginners
To pierwszy w skali całego kraju program filmowy tak bezpośrednio zwracający się do odbiorców obcojęzycznych, którzy często nie mieli wcześniej okazji poznać największych arcydzieł polskiej kinematografii, ale i kultowych klasyków naszej popkultury.

W tym sezonie – pod hasłem Polish Cities – przybliżymy krajobrazy, historię i specyfikę polskich miast. Na otwarcie „Ziemia obiecana” zmarłego w zeszłym roku giganta polskiego kina - Andrzeja Wajdy. Okrzyknięta najwybitniejszym polskim filmem wszechczasów, przybliży przemysłowe tradycje Łodzi. Następnie przeniesiemy się do współczesnej Warszawy, którą sportretował Jerzy Skolimowski w intrygujących „11 minutach”. Polskie kino rzadko zagląda do Lublina – nadrobimy to we wzruszającym „Carte Blanche” Jacka Lusińskiego z Andrzejem Chyrą w roli głównej, by zaraz potem pokazać Wrocław lat 50. w „Pętli” – klasyku szkoły polskiej w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Na koniec jeden z najgłośniejszych (i najdroższych) filmów ostatnich lat – opiewająca historię i piękno Poznania „Hiszpanka” Łukasza Barczyka. 

Całość, jak zawsze, odbywa się w języku angielskim, aby wszyscy mieszkańcy Wrocławia – bez względu na to skąd pochodzą – mogli poznać polską kulturę, obyczajowość, historię. Pomogą w tym wyjątkowi goście: twórcy filmowi i filmoznawcy, którzy staną się przewodnikami po zakątkach polskich miast i urokach polskiego kina.

 

Więcej o PCfB: T U T A J

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Ziemia obiecana - kadr z filmu

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail