Zgłoś uwagę

Dominika Sobolewska / Ziggurat

Przestrzeń działania Dominiki Sobolewskiej to prostokątny trawnik znajdujący się pomiędzy budynkami należącymi do gminy, spółdzielni oraz dwóch wspólnot mieszkaniowych. niezagospodarowany trawnik jest poprzecinany wydeptanymi przez mieszkańców ścieżkami, które przecinają się tworząc charakterystyczny znak X. Działanie artystki jest reakcją na brak jakichkolwiek elementów funkcjonalnych, pozwalających na integrację przechodniów i mieszkańców na podwórku. 

Zbudowana z 24 ławek wieża z platformą kształtem nawiązuje do budowli sakralnych Mezopotamii, zachęcając przechodniów do wspólnego „przesiadywania” na podwórku. Kształt świątyni podnieść ma tę codzienną czynność do rangi mistycznego rytuału. Osadzona na przecięciu ścieżek i otwarta na cztery strony świata struktura architektoniczna staje się miejscem jednoczenia mieszkańców nadchodzących z czterech różnych krańców podwórka — często reprezentantów sąsiadujących ze sobą bloków mieszkalnych. 


Dominika Sobolewska: artystka, projektant, nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa w Akademii Sztuk Pięknych im.E. Gepperta we Wrocławiu. Jest autorką wielu instalacji interaktywnych, działań eksperymentalnych oraz projektów dedykowanych przestrzeni wystawienniczej.


Miejsce: podwórko ul. Ślężna 176 / Weigla

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

wejście od podwórza foto: Alicja Kielan

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail