Zgłoś uwagę

Znamy już program 16. edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

393 znakomite filmy w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, czyli znamy już program specjalnej 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty

- To będzie już szesnaste spotykanie z artystycznym kinem, po raz jedenasty we Wrocławiu, ale po raz pierwszy w Europejskiej Stolicy Kultury, co wpływa na jeszcze bogatszą ofertę festiwalu i w wielu przypadkach na bardzo dobre ceny biletów - mówił Roman Gutek, dyrektor Międzynarodowy Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty i kurator ds. filmu ESK Wrocław 2016.

 

Poniżej graść informacji i krótka fotorelacja z dzisiejszej konferencji prasowej. 

Podczas 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty (21-31 lipca) widzowie zobaczą 393 filmy (w tym 221 pełnometrażowych, wśród których 94 to polskie premiery), z ponad 50 krajów. Seanse będą się odbywały w Kinie Nowe Horyzonty oraz na wrocławskim Rynku, a wydarzenia specjalne w otwartym niedawno Narodowym Forum Muzyki.

Tegoroczna edycja MFF T-Mobile Nowe Horyzonty jest szczególna, ponieważ odbywa się w roku, w którym Wrocław jest Europejskiej Stolicy Kultury 2016. - Cały festiwal jest naturalną i ważną częścią ESK, ale dzięki temu w programie tej wielkiej filmowej imprezy znajdą się nowe, także bardzo atrakcyjne dla widzów elementy - mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny ESK Wrocław 2016. - Będą to miedzy innymi niezwykła premiera "Zagubionej autostrady", Opery Filmowej opartej na kultowym obrazie Davida Lyncha z librettem noblistki Elfriede Jelinek, River of Fundament Matthew Barneya, projekcja niezwykłego filmowego projektu "Wrocław od świtu do zmierzchu", Kino Basków, czyli prezentacja mistrzów kina związanych z San Sebastian, czy finał konkursu 48 Hour Film Project - wylicza Krzysztof Maj, dodając, że dzięki 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty Europejska Stolica Kultury bardzo mocnym akcentem wkracza w drugie półrocze 2016 roku.

Na wrocławskim festiwalu w tym roku nie zmieniło się jedno – jak zawsze będzie to święto filmów wykraczających poza granice konwencjonalnego kina, miejsce prezentacji twórczości reżyserów działających na przekór modom, operujących własnym stylem i oryginalnym językiem. Będzie 5 konkursów, w tym najważniejsze z nich: Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty (10 filmów)  oraz Międzynarodowy Konkurs Filmów o Sztuce (14 filmów).

Start z Almodóvarem
Festiwal otworzy 21 lipca (czwartek) polska premiera pokazywanej w canneńskim konkursie Juliety Pedro Almodóvara, w której hiszpański reżyser powraca do świata kobiet. Ta pełna intensywnych emocji i kolorów historia matki szukającej zaginionej córki jest adaptacją opowiadań kanadyjskiej noblistki Alice Munro.

Na zakończenie festiwalu zostanie pokazany film Komuna w reżyserii współtwórcy Dogmy 95’ Thomasa Vinterberga - dramat obyczajowy z nagrodzoną na Berlinale Trine Dyrholm, w którym reżyser dokonuje bolesnej wiwisekcji mitu demokratycznej wspólnoty.

W sekcjach Panorama, Panorama Gala i Ale kino+ pojawią się premierowo w Polsce odkrycia i przeboje ze światowych festiwali, m.in. tegoroczny laureat Złotej Palmy z Cannes Ja, Daniel Blake Kena Loacha, zwycięzca z Locarno Teraz dobrze, wtedy źle Honga Sang-soo, czy zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz na Berlinale czyli Tomasz Wasilewski i jego Zjednoczone Stany Miłości.  Będą głośne i docenione na tegorocznym MFF w Cannes filmy: Egzamin Cristiana Mungiu (nagroda za reżyserię), Klient Irańczyka Asgara Farhadiego (nagroda za scenariusz i dla najlepszego aktora), Toni Erdmann niemieckiej reżyserki Maren Ade (nagroda FIPRESCI), Sieranevada jednego z ojców rumuńskiej Nowej Fali - Cristiego Puiu, czy Służąca koreańskiego wirtuoza kina zemsty Parka Chan-wooka. Pokazane zostaną nowe dzieła uznanych reżyserów: Martwe wody Bruno Dumonta, Cmentarz wspaniałości Apichatponga Weerasethakula, Nieznajoma dziewczyna  braci Jean-Pierre’a i Luca Dardenne, czy Śmietanka towarzyska Woody’ego Allena.

Mistrzowie kina
W programie tegorocznego festiwalu będzie kontynuowany, stworzony w związku z Europejską Stolicą Kultury – Wrocław 2016, cykl Mistrzowie Kina Europejskiego. Do Wrocławia przyjedzie dziewięciu  wybitnych twórców: Agnieszka Holland,  Nanni Moretti, Carlos Saura, Claire Denis, Cristian Mungiu, Petr Zelenka, Ulrike Ottinger, Jessica Hausner oraz Andriej Konczałowski. Każdy z reżyserów pokaże po dwa filmy swego autorstwa i jeden europejski film-inspirację, a Nanni Moretti i Víctor Erice będą mieli retrospektywy. Twórcy poprowadzą mistrzowskie lekcje kina. Odbędzie się też przegląd Kino baskijskie: trzy pokolenia reżyserów, który pokaże dorobek filmowy kraju Basków, którego stolica  San Sebastián jest drugą, obok Wrocławia, Europejską Stolicą Kultury.

Dzięki Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016 odbędą się także dwa wydarzenia artystyczne łączące muzykę, sztuki wizualne i kino: opera filmowa Zagubiona autostrada na motywach filmu Davida Lyncha z librettem Elfriede Jelinek i Olgi Neuwirth w reżyserii Natalii Korczakowskiej i opera filmowa  River of Fundament autorstwa jednego z najgłośniejszych  współczesnych artystów amerykańskich Matthew Barneya. Świat teatru i kina połączy się w programie retrospektywy filmów Pippo Delbono – w Polsce znanego głównie jako czołowy twórca włoskiego teatru. 

Pełny program festiwalu z opisami można znaleźć na stronie www.nowehoryzonty.pl. Sprzedaż biletów na seanse: na www.nowehoryzonty.pl i w kasie Kina Nowe Horyzonty rozpocznie się 13 lipca, godzina 12.00. Sprzedaż biletów na wydarzenia specjalne trwa na www.nfm.wroclaw.pl i w kasie Narodowego Forum Muzyki.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Plakat festiwalu MM0_9347 MM0_9360 MM0_9367 MM0_9369 MM0_9385 MM0_9400 MM0_9406 MM0_9428 MM0_9432 MM0_9441 MM0_9444

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail