Zgłoś uwagę

Znamy Laureta Nagrody Dobre Strony 2016

W piątek wieczorem podczas uroczystego Wieczoru Laureatów 7. Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY poznaliśmy laureata konkursu „Dobre Strony 2016”. Prestiżowa nagroda, ufundowana przez Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, trafiła w tym roku do Wydawnictwa Wytwórnia z Warszawy. Jury przyznało także swoje specjalne wyróżnienie dla Wydawnictwa TAKO z Torunia.

Ogólnopolski Konkurs „Dobre Strony” na Najlepszą Książkę dla Dzieci i Młodzieży jest stałym elementem  wrocławskich Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony. Jury w składzie: Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Ewa Gruda, Katarzyna Stoparczyk, Piotr Młodożeniec oraz Jakub Krofta w pierwszym etapie konkursu nominowało do nagrody 5 tytułów wybranych spośród 50 zgłoszonych książek. Były to:

  • Paweł Pawlak, Ignatek szuka przyjaciela, Nasza Księgarnia, Warszawa 2015
  • Ricardo Henriques, André Letria, Morze  Przeł. Jakub Jankowski, TAKO, Toruń 2015
  • Kern. Wiersze dla dzieci Ilustracje i opracowanie graficzne: Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agnieszka Kucharska-Zajkowska, Anna Niemierko, Gosia Urbańska-Macias, Justyna Wróblewska, Wytwórnia, Warszawa 2015
  • Mélanie Rutten, Mój Cień przekł. Jacek Mulczyk-Skarżyński. Wytwórnia, Warszawa 2015
  • Malina Prześluga, Bajka o rozczarowanym rumaku Romualdzie  Ilustracje Jaga Słowińska, Tashka, Warszawa 2016

 

W piątek (3 czerwca) podczas uroczystego Wieczoru Laureatów wszyscy nominowani otrzymali dyplomy i pamiątkowe statuetki autorstwa Agaty Brożek. Wręczyli je Jacek Sutryk - dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta i Anna Morawiecka - szefowa Targów. Werdykt odczytała Anita Wincencjusz-Patyna – przewodnicząca Jury. Jury główną nagrodę przyznało Wydawnictwu Wytwórnia za książkę Kern. Wiersze dla dzieci. Książkę doceniona za brawurowe zestawienie stylu i formy:

- Ludwik Jerzy Kern był literatem wszechstronnym – poetą, prozaikiem, satyrykiem, publicystą. A i same jego wiersze cechuje różnorodność formy, tematyki i nastroju. Nic więc dziwnego, że pomysł, aby tym razem właśnie poezje Kerna zilustrowało kilku artystów (artystek właściwie), okazał się starzałem w dziesiątkę. Powstał tom wielobarwny, intrygujący i odważny. Brawurowo zestawiający style i formy, tak w malarstwie i rysunku, jak i w poezji. Elegancki i szalony zarazem - uzasadnia swój wybór Jury.

 

 

Fundatorem Nagrody „Dobre Strony” w wysokości 30.000 złotych jest Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Wyróżnienie jest przyznawane corocznie za najlepszą książkę wydaną w języku polskim w okresie między 1 maja roku poprzedzjącego konkurs a 1 maja bieżącego roku. Laureat otrzymuje czek na 30.000 PLN oraz pamiątkową statuetkę autorstwa Agaty Brożek.

Niespodzianką okazała się Nagroda Specjalna Jury, którą członkowie komisji postanowili przyznać Wydawnictwu Tako z Torunia za książkę Morze.

- Porywający leksykon o morzu, które pociąga wielu z nas. Nieoczywiste hasła, dowcipne opisy, zadania do wykonania, a wszystko to wizualnie dopełnione stonowanymi (turkus z bielą i czernią), ale dynamicznymi i wysmakowanymi ilustracjami – mówią o wyróżnionej książce Jurorzy.

 

Gali towarzyszył koncert młodej skrzypaczki -11-letniej Mileny Pioruńskiej, trzykrotnej stypendystki Prezydenta Miasta Wrocławia.

Wszystkie nominowane i nagrodzone książki można obejrzeć i kupić na 7. Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, które w tym roku odbywają się w budynku Centrum IASE przy Hali Stulecia, ul Wystawowa 1. Dobrym Stronom towarzyszy program pełen bezpłatnych atrakcji dla dzieci i młodzieży. Znalazło się w nim także kilka bardzo interesujących wydarzeń dla dorosłych. Cały program można pobrać na stronie: www.wpdk.pl lub bezpłatnie otrzymać na miejscu w punkcie informacyjnym targów.

Godziny otwarcia 7. Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony

3 czerwca (piątek)

11.00-18.00

4 czerwca (sobota)

10.00-19.00

5 czerwca (niedziela)  

10.00-18.00

 

Hala IASE, ul. Wystawowa 1

 

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

535 601B2627 601B2640 601B2662 601B2663 601B2669 601B2705

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail