Zgłoś uwagę

Znamy program Europejskiej Nocy Literatury

880x490px_baner-1

Już za trzy tygodnie druga edycja Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu! 10 fantastycznych autorów, 10 czytających w 10 niezwykłych miejscach w centrum miasta. 28 czerwca Wrocław po raz drugi stanie się Europejską Stolicą Literatury.

Noc Literatury to projekt, którego celem jest promowanie literatury współczesnej. Dzięki swojej otwartej formule prezentuje szerokiej publiczności twórczość pisarzy z różnych krajów, popularyzując czytelnictwo i poszerzając wspólną świadomość kulturową. Projekt ten z powodzeniem realizowany jest w Europie od wielu lat, a zeszłoroczna edycja we Wrocławiu, pierwsza w Polsce, zgromadziła jedenaście tysięcy Wrocławian i zyskała niezwykle przychylne opinie zarówno prasy jak i uczestników.

Projekt prezentuje jak najszerszej publiczności nieznaną dotąd twórczość współczesnych pisarzy europejskich, piszących w różnych językach i różnej stylistyce. Publiczne czytania w wykonaniu znanych osób, organizowane w niezwykłych lokalizacjach często nie kojarzonych z literaturą, pozwalają odbiorcom doświadczyć mocy prozatorskich opowieści w zupełnie nowy sposób. Zeszłoroczna edycja dała uczestnikom okazję nie tylko do wejścia w niesamowite, różnorodne światy kreowane przez wybitnych artystów, ale także do spotkania z ulubionymi aktorami, pisarzami, wybitnymi postaciami polskiej kultury.

Tematem tegorocznej Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu jest spotkanie. Spacerując po Wrocławiu 28 czerwca, czytelnicy staną się świadkami niezwykłych interakcji, fantastycznych rozmów – czy intelektualnych, czy bardzo osobistych, pełnych emocji, opisanych ze swadą i rozmachem. Na jeden wieczór wejdą do świata intymnych relacji i wiekopomnych spotkań. Zaproszą ich tam pisarze z dziesięciu krajów: Jaroslav Rudiš z Czech, Florian Illies z Niemiec, Kate Atkinson z Wielkiej Brytanii, Kostas Hatziantoniou z Grecji, Ádám Bodor z Węgier, Karl Ove Knausgård z Norwegii, Drago Jančar ze Słowenii, Kerstin Ekman ze Szwecji, Taras Prochaśko z Ukrainy oraz – jako jedyny autor spoza Europy – laureat Literackiej Nagrody Nobla Mario Vargas Llosa, którego najnowsza powieść Dyskretny bohater zostanie zaprezentowana wrocławianom niemal pół roku przed premierą. W rolę czytających wcielą się znane postaci polskiego życia kulturalnego: Krystyna Czubówna, Ewa Dałkowska, Elżbieta Golińska, Przemysław Bluszcz, Andrzej Chyra, Redbad Klijnstra, Rafał Kwietniewski, Jan Miodek, Błażej Peszek, Jacek Poniedziałek.

Program główny i program towarzyszący ENL 2016, można znaleźć tutaj: http://wroclaw2016.strefakultury.pl/enl/ 

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail