Znamy termin połączenia ze stacją kosmiczną!

Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że finał naszego projektu, czyli połączenie radiowe z astronautą przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostało ustalone na piątek, 25 listopada 2016r. na godzinię 12:12. Połączenie potrwa 10 min, jednak całe uroczyste spotkanie rozpocznie się o godzinie 10:30 na sali gimnastycznej Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu. Astronautą, z którym będziemy się łączyć jest dowódca ISS, Amerykanin Shane Kimbrough.

Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu
prowadzi wyjątkowy międzynarodowy projekt ARISS, którego finałem jest rozmowa pomiędzy uczniami, a astronautami znajdującymi się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która odbędzie się 25 listopada 2016 r. Wydarzenie rozpoczyna się o godz. 10.30, a połączenie zaplanowane jest na godz. 12.12.  Jest to pierwszy taki projekt we Wrocławiu. W przypadku Polski do tej pory odbyło się 17 tego połączeń i wszystkie zakończyły się sukcesem. Pierwsza miała miejsce w 2004 roku.

W ramach inicjatywy przeprowadzono szereg interdyscyplinarnych aktywności dla uczniów, które znacznie poszerzyły wiedzę z astronomii, technik radiowych i umiejętności z przedmiotów ścisłych m.in.: fizyki, biologii, geografii, a także języków obcych. Należały do nich m.in.: warsztaty krótkofalarskie, wykłady z astronomii oraz o projekcie M.A.R.S. – polskim habitacie marsjańsko-księżycowym, warsztaty astronomiczne w Obserwatorium UWr w Białkowie, konkursy kreatywne, a także lekcje z wykorzystaniem materiałów NASA czy ESA. Uczniowie Salezu mieli możliwość spotkać się z astronautą polskiego pochodzenia, Georgem D. Zamką podczas koncertu „Chopin the Space Concert” w Operze Wrocławskiej, zorganizowanego przez p. Adama Biska. Koordynatorami projektu w szkole są mgr Anna Bukiewicz – Szul i dr Magdalena Szewczyk.

Projekt jest współrealizowany z mikroGRANTAMI ESK 2016, dzięki czemu otworzył się na całe miasto, a organizowane aktywności dostępne były dla wszystkich zainteresowanych. Zwyciężył w ramach specjalnej edycji  mikroGRANTÓW realizowanej pod hasłem „Podziel się energią” we współpracy i pod patronatem Kogeneracja S.A. z grupy EDF. Współpraca z Instytutem Astronomicznym UWr oraz grupą Space is More wsparła projekt merytorycznie. Najważniejszym jednak partnerem, dzięki któremu cała rzecz jest możliwa są lokalni krótkofalowcy. Szkoła nawiązała intensywną współpracę z Dolnośląskim Oddziałem Terenowym Polskiego Związku Krótkofalowców, a także klubem SP6ZRW. Głównym operatorem połączenia będzie Włodzimierz Tarnowski.

ARISS jest grupą wolontariuszy zaangażowanych w rozwój amatorskich, pokładowych radiostacji.  Stacja Kosmiczna wyposażona jest w kilka pokładowych stacji nadawczo-odbiorczych. Kosmonauci i astronauci używają ich, aby w wolnych chwilach kontaktować się z radioamatorami z całego świata. Agencje kosmiczne powierzyły ARISS zadanie utrzymywania kontaktów z placówkami edukacyjnymi. Za pomocą kontaktu radiowego w trakcie trwania 10 minutowej łączności w ramach połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną astronauci będą odpowiadać na wcześniej przygotowane pytania uczniów.

Kontakt z Międzynarodową Stacją Kosmiczną w Szkole nawiązywany będzie za pomocą telemostu. Uroczystość odbędzie się 25.11.2016r w Prywatnym Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu. Spotkanie będzie otwarte, po wcześniejszych zgłoszeniach, dla wrocławskiej młodzieży – chęc udziału należy zgłosić mailowo na adres: arriswsalezie@wroclaw2016.pl.
Szczegóły na stronach projektu: http://arisswsalezie.wixsite.com/ariss oraz https://www.facebook.com/arisswsalezie/.
Całe wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kilku kanałach.

astronauta